Суббота, 30 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
У столиці Швеції представлені унікальні артефакти гетьманської столиці

У столиці Швеції представлені унікальні артефакти гетьманської столиці


У лютому 2024 р. у Музеї шведської армії (Стокгольм) відкрилась міжнародна виставка «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)».

Конституція Пилипа Орлика. Зберігається у Національному архіві Швеції. Представлена на міжнародній виставці «Перехрестя: Швеція – Україна крізь 1000 років». Музей шведської армії. Лютий 2024 р.

Авторами ідеї створення цього масштабного проєкту є Юрій Савчук (генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні) та Гелен Ронлунд (суперінтендант, директор шведських музеїв історії оборони). Кураторами виставки є: Юрій Савчук, Фабіан Арнгайма (директор Музею шведської армії) та Йоганна Фріс-Маркевич (головна зберігачка фондів Національного архіву Швеції).

Виставка «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» є одним із найбільших міжнародних історичних проєктів України часів незалежності. Серед представлених експонатів: унікальні артефакти з майже 30 музеїв, архівів, бібліотек України та Швеції, які розкривають історичні і культурні зв’язки та військові союзи. Однією важливою сторінкою нашої історії є доба Гетьманщини, яка безпосередньо пов’язана з королем Швеції Карлом XII та українськими керманичами Іваном Мазепою і Пилипом Орликом.

Маємо честь представляти гетьманську столицю початку XVIII ст. кахлею з гербом Пилипа Орлика, віднайденою археологами у 2018 р. на місці його садиби у Батурині. Це мовчазний «свідок» життя та розквіту гетьманської резиденції, державотворчих процесів та жахливого знищення міста московитами. А ще кахля повторює шлях свого господаря. Адже відомо, що Пилип Орлик з родиною у 1714 – 1721 рр., мешкав у шведських містах Крістіанстад та Стокгольм.

Кахля з гербом Пилипа Орлика (фрагмент). ІІ половина ХVII – початок ХVIIІ ст. Зібрання Національного заповідника «Гетьманська столиця». Представлена на міжнародній виставці «Перехрестя: Швеція – Україна крізь 1000 років». Музей шведської армії. Лютий 2024 р.

Кахля презентується разом з гетьманською булавою Пилипа Орлика з колекції муніципальної бібліотеки Лінчопінг (Швеція). Сміливо можемо припустити, що це булава Івана Мазепи, яку успадкував Пилип Орлик. Поруч з ними печатка з гербом гетьмана Пилипа Орлика (збільшена та роздрукована копія) і лист короля Фредеріка І до Османської імперії про підтримку Пилипа Орлика з колекції Національного архіву Швеції.

В окремій вітрині, на чільному місці, представлена перша українська латиномовна Конституція, яка збереглася у Національному архіві Швеції. Саме цю Конституцію вперше привозили в Україну, у 2021 р., та презентували в Національному заповіднику «Софія Київська».

Шведська журналістка Марія Галдестен у статті «The fate of the Ukraine is also ours» написала: «коли керівника музею Фабіана Арнгайма попросили показати найважливішу частину виставки «Перехрестя», він вказав на письмовий примірник першої української Конституції, який був привезений до Швеції у XVIII ст. Можливо, не варто говорити, що документ 300-річної давності наголошує на свободі від російської влади...». Вперше в історії оригінальні експонати, які демонструють життя і діяльність Пилипа Орлика, «Батька Козацької нації» та гетьманського Батурина, поряд. І це є переконливим аргументом, що Україна завжди була, є і буде елементом європейської історії.

Батуринські яблука. Художник Данченко Микола. Зібрання Національного заповідника «Гетьманська столиця». Представлення на міжнародній виставці «Перехрестя: Швеція – Україна крізь 1000 років». Музей шведської армії. Лютий 2024 р.

На виставці демонструється полотно Миколи Данченка «Батуринські яблука» (подароване заповіднику уродженцем Батурина Миколою Кочергою у 2005 р.). Автори виставки використали його, як місток від подій листопада 1708 р., коли московськими військами був вщент знищений гетьманський Батурин, до сучасної російсько-української війни. Картина показує світу про цинічність і жорстокість нашого одвічного ворога та проводить паралелі між добою Гетьманщини та сучасністю.

Про вагу виставки «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» свідчить те, що її особисто відкривав Його Величність король Швеції Карл XVI Густав у присутності Її Величності королеви Сільвії. Президент України Володимир Зеленський долучився до заходу у форматі відео звернення. Участь у відкритті брали в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, міністерка культури Швеції Паріса Лільєстранд, парламентарії європейських країн, представники генерального штабу шведської армії, директори західноєвропейських та українських музеїв. Генеральна директорка Національного заповідника «Гетьманська столиця» Наталія Реброва була у складі української делегації та представляла історичні сторінки гетьманського Батурина.

Прикметно, що експонати пов’язані з українськими гетьманами Іваном Мазепою та Пилипом Орликом потрапили у фокус уваги відвідувачів виставки та зацікавили їх. На сторінках у соціальних мережах ми знаходимо захоплюючі відгуки. Марина Траттнер (журналістка, перекладачка, авторка блогу «Наша історія МТ»): «Фантастичні експонати з гербами Івана Мазепи. Пишаюся всім, що побачила. У нас все гігантське, якісне і прекрасне. Навіть кахля з будинку Пилипа Орлика — чистий витвір мистецтва». Українська художниця Наталя Павлусенко, яка зараз живе у Швеції, зазначила: «Кілька разів я малювала цю булаву Пилипа Орлика. Цікаву анімацію створили шведи. Виставка дуже цікава!». Зустрічаємо заклики відвідати виставку, Max Valentin (співробітник компанії «Fabel Kommunikation» у Стокгольмі): «Відвідайте нову виставку в музеї армії «Перехрестя», яка розповідає про зв’язки між Швецією та Україною за останні 1000 років. У центрі уваги захоплюючі події початку XVIII століття, коли Карл XII укладає угоду з козаками».

Виставка «Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)» – культурна подія століття, яка демонструє багатогранну історію та культуру України, як частини європейського цивілізаційного світу.

Надзвичайно вдячні Швеції, яка зберігає українські артефакти, дозволяє українським історикам працювати з ними та дає можливість оглядати широкому загалу. Окремо дякуємо організаторам виставки за велику честь бути запрошеними до участі в цьому проєкті. Надзвичайно символічно, що саме в час коли український народ героїчно протистоїть російському воєнному вторгненню, в історичних колах відновлюється історична справедливість нашої країни та наших керманичів.

Наталія Дробязко, історикиня Національного заповідника «Гетьманська столиця»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/