У Чернігівській школі №19 відкриють два десятих класи. Відповідні зміни у прогнозовану мережу закладів освіти внесли 9 липня на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, на якому внесли зміни до іншого рішення виконкому «Про затвердження прогнозованої мережі закладів загальної середньої освіти на 2025/2026 навчальний рік».
Про це повідомляє журналіст Суспільного, який був присутній на засіданні.
За словами заступниці начальника управління освіти міськради Олени Горної, це рішення виконавчого комітету дає можливість остаточно затвердити, в якій формі відбуватиметься навчальний процес у школах Чернігова наступного навчального року.
«Цей документ є підставою для тарифікації вчителів, тобто їхню заробітну плату, формування штатного розпису. Тільки за наявності зазначеної кількості класів буде йти фінансування та закладатися заробітна плата».
Заступниця міського голови Вікторія Пекур розповіла, що це рішення виносилось на розгляд виконкому за підсумками наради, яка відбулась 7 липня в ОВА.
Як розповіла Суспільному Олена Горна, заробітна плата освітянам виплачується коштом освітньої субвенції. Фінансуються тільки класи, де є понад 28 дітей.
«Наскільки я розумію, в цих класах не буде по 28 дітей. Відповідно, нам не вистачить цієї субвенції. Але в постанові щодо освітньої субвенції зазначено, що, якщо її не вистачає, це покривається коштом місцевого бюджету. Тобто це будуть додаткові витрати з бюджету».
Також, за словами Олени Горної, наразі в профільних ліцеях Чернігова 93 вільних місця. Зарахування до навчальних закладів відбувається згідно з чинним законодавством та за наявності необхідних документів. Наразі управління освіти не отримало від майбутніх десятикласників, які хочуть навчатися у 19-й школі, необхідних медичних довідок 086/О.
«Наявність довідки чи її відсутність не є підставою для незарахування до закладу освіти. Навіть якщо довідки на момент подання заяви відсутні, дітей зарахують до закладу освіти. Але, якщо 1 вересня буде відсутня ця довідка, дитина не зможе навчатися очно, батькам запропонують дистанційну або сімейну форму навчання».
Скільки потрібно грошей на відкриття додаткових класів у 19-й школі та чи є на це кошти у бюджеті, у міськраді наразі не повідомили.
Що відомо про ситуацію з 19-ю школою у Чернігові?
22 квітня в управлінні освіти Чернігівської міськради відбулася зустріч батьківського активу, освітян та посадовців стосовно створення на базі 19-ї школи академічного ліцею. Батьків не влаштовувало те, що згідно з реформою, у цій школі діти навчаються з першого до дев'ятого класу, а далі мають переходити у ліцей.
«Ліцей з трьома ланками освіти, тобто, щоб діти навчалися з першого до 11, з часом до 12 класу. В нас навчається 1460 учнів, а школа може прийняти набагато більше. Ми маємо і басейн, ми маємо два спортзали, хореографічний зал, ми маємо чудові майстерні, в яких можна технології проводити, комп’ютерні класи в нас є, в нас є чудовий викладацький склад, який готує дітей на олімпіади», — заначила Тетяна Вертебна, мати учня ЗЗСО №19.
У міському управлінні освіти тоді відповіли, що наразі в Чернігові у створенні ще одного ліцею потреби немає.
«Я можу сказати, що за ті три роки, як ми успішно реалізовуємо дану програму, права кожної дитини на здобуття повної загальної середньої освіти дотримуються. Аналіз результатів впровадження програми і можливих потреб не передбачає необхідності внесення до неї змін», — розповів Білогура.
За даними управління освіти, у Чернігові охочих вступити до академічних ліцеїв після дев'ятого класу стає менше.
- 2021—2022 рр. — 53 класи – 63% дев'ятикласників;
- 2022—2023 рр. — 41 клас – 51% дев'ятикласників;
- 2023—2024 рр. — 39 класів – 48% дев'ятикласників.
У коментарі Суспільному начальник управління освіти Василь Білогура тоді пояснив, що згідно із Законом «Про повну загальну середню освіту», ліцей із трьома ланками освіти (1-4, 5-9 та 10-11 класи) можливий лише як виняток: «за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти».
«Але для цього мають бути вагомі аргументи. Наразі є рішеня Чернігівської міської ради про трансформацію мережі закладів загальної середньої освіти в місті. Окрім того, є рішення обласної ради, яким затверджено перспективну мережу ліцеїв Чернігівської області. А також рішення міської ради від 1 червня 2023 року №32/VIII-4 «Про зміну типів та найменувань закладів загальної середньої освіти». І якщо зробити виняток для школи №19, то для цього мають бути вагомі аргументи, які будуть зрозумілі як громаді в цілому, так і мають узгоджуватися з попередніми рішеннями. Які ці аргументи?» — зазначив Білогура.
Також тодішній в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако зазначав, що місто не має грошей для облаштування більш ніж чотирьох ліцеїв.
«Чому ліцеїв у Чернігові не може бути 30 чи 20? Тому що забезпечення якісної освіти старших класів потребує ряду заходів. Особливо фінансових — це облаштування предметних кабінетів. Ми не можемо зробити в кожній школі необхідну кількість цих кабінетів, тому що це дорого, а бюджет наш обмежений», — сказав тоді Ломако.
З його слів, на облаштування предметних кабінетів у ліцеях міста витратили 12 мільйонів гривень із міського бюджету. Також 50 тисяч євро від німецького міста Меммінген витратили на облаштування чотирьох кабінетів біології.
9 червня 2025 року батьки учнів школи №19 подали 41 заяву до адміністрації закладу з проханням зарахувати їхніх дітей до десятого класу, розповіла Суспільному директорка школи Людмила Шелупець.
«Я з кожними батьками розмовляю. Пояснюю плюси та мінуси. Є батьки, які подали заяви, потім забрали. У нашому навчальному закладі немає осередку предмета «Захист України». А це дуже важливо зараз. Його облаштування дорого коштує. Також важливо облаштувати кабінети для профільних класів».
Як зазначила Людмила Шелупець, щоб створити 10-ті класи в школі, потрібно мати мінімум по 28 учнів за кожним напрямком.
На початку липня начальник міського управління Василь Білогура зазначав, що набір дітей до 10-х класів чернігівської школи №19 поки не можливий. Адже для цього необхідне відповідне рішення депутатів Чернігівської міської ради, яка є засновником цього закладу.
Що відомо про перепрофілювання шкіл?
Нагадаємо, згідно з програмою трансформації мережі закладів освіти, ухваленої в Чернігові у 2021 році, на базі шкіл №№1, 12, 15, 22 створили чотири ліцеї. Там навчатимуться учні 10-х, 11-х та 12-х класів. 25-та школа навчатиме учнів початкових класів. Усі інші стали гімназіями, тобто там учні навчаються по дев'ятий клас включно. За це 10 липня 2024 року проголосували депутати на сесії міськради.
Рішення ж по 19-й школі, яка мала стати гімназією, не ухвалили через протести батьків. Відтоді через відсутність кворуму на сесіях питання 19-ї школи досі не розглянули. Школа №19 поки залишилася школою.
Джерело: Суспільне Чернігів
Головне фото: Школа №19 та Чернігівська міська рада. Суспільне Чернігів
Від редакції: Питання 9-10 класів дійсно актуальне для батьків учнів, які навчаються. І це — факт! Однак все повинно здійснюватися в правовому полі, інакше дії поза правовими межами ведуть до анархії та безладу, або ж, навпаки, до узурпації влади та диктатури. І ця «шкільна» проблема і вирішення цього питання у такий спосіб — теж пряме порушення законодавства. Адже зміна статусу навчальних закладів (шкіл) – виключна компетенція сесії міської ради. На жаль, владна військова адміністрація Чернігова і далі йде шляхом знищення самоврядування — єдиного органу, який є законним регулятором усіх сфер життєдіяльності місцевої громади. Натомість аби набирати відповідні «авторитетні» бали містян (мо' до виборів готуються?), керівництво міської військової адміністрації, на діяльність якої витрачається з міського бюджету не один мільйон гривень, крокує вперед (так їм здається), наступаючи на правове поле самоврядування.