13 березня 2015 року Головним територіальним управлінням юстиції у Чернігівській області проведено семінар на тему: «Актуальні питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно», в якому взяли участь 48 державних та приватних нотаріусів міста Чернігова.
На семінарі працівниками органів нотаріату, приватними нотаріусами спільно з представником відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області та керівництвом Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області було обговорено прийнятий 5 березня 2015 року Верховною Радою України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» (реєстр. № 0944 від 27.11.2014).
Метою обговореного закону є удосконалення процедури реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення та забезпечення доступу нотаріусів до відомостей на електронних (цифрових) носіях Державного земельного кадастру.
Так, законом внесено зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Закону України «Про нотаріат», зокрема, статтю 46-1 Закону України «Про нотаріат» доповнено новими частинами, якими передбачено, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій та/або під час здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки має доступ та користується Державним земельним кадастром у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Крім того, законом передбачено, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій щодо земельної ділянки (крім посвідчення заповіту) та/або під час здійснення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку здійснює пошук у Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку та за його результатами за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру формує витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який підписує та посвідчує печаткою нотаріуса. Витяг залишається у справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса.
За результатами обговорення учасниками семінару прийнято рішення про неухильне та належне виконання норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення».
Юрій ВЛАСЕНКО