Четверг, 27 июня 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Телебачення Чернігова може зникнути з інформаційної мапи міста

Телебачення Чернігова може зникнути з інформаційної мапи міста


Телеканал «Новий Чернігів», кадри якого з оточеного росіянами Чернігова у 2022-му облетіли, без перебільшення, всю Україну і світ, та медіа з понад 30-річною історією нині — на межі припинення існування.

Про це заявили журналісти та керівництво телеагенції.

На їхнє переконання, поштовх до цього надав начальник Чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський.

Днями він видав розпорядження щодо внесення відповідних змін в міський бюджет, через що діяльність телевізійної агенції  «Новий Чернігів» позбавляється значних фінансових ресурсів.

Нижче ми подаємо виклад погляду керівництва телеканалу щодо проблеми, яка виникла. Зазначимо лише, що та сума, яку очільник військової адміністрації намагається «зекономити», а це три мільйони гривень, якраз і є тією сумою, що йде на утримання військової адміністрації міста. Тож чернігівці у своїх соцмережних коментарях резонно запитують: від чого (і від кого) більше зиску — від штучно новоствореної структури (міська військова адміністрація), чи незалежного міського медіа, завдяки якому громада міста отримує свіжий погляд на події та потрібну інформацію про те, що відбувається не лише у Чернігові?

Позиція керівництва телеагенції «Новий Чернігів»:

4-го червня, начальник Чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський у своїх соцмережах опублікував розпорядження про зміни до міського бюджету на 2024-ий, яким скорочено фінансування комунального підприємства «Телерадіоагентство «Новий Чернігів» Чернігівської міської ради на суму 3 млн 452 тисячі гривень.

Для медіа це кошти на 5 місяців роботи і лише на захищені статті: зарплати співробітникам і оплату комунальних послуг.

Колектив телеканалу про скорочення фінансування дізнався із соціальних мереж начальника Чернігівської МВА. Жодних попередніх переговорів, пошуку напрямів скорочення видатків з бюджету на утримання підприємства з його керівником не відбувалося.

Ми дізналися про все тільки з соцмереж. Жодних контактів не було, жодних дзвінків, жодних перемовин зі мною не було. Ані сам Дмитро Володимирович, ані його радники, помічники, заступники, ніхто зі мною не контактував, – розповіла генеральна директорка телеканалу  Наталія Левочко.

Телеканал, команда якого працювала під обстрілами з ризиком для власного життя, завдяки кадрам якого світ дізнався про події в Чернігові, а в подальшому активно сприяв залученню коштів від міжнародних партнерів Дмитро Брижинський назвав, цитуємо, “неефективним”. Журналісти “Нового Чернігова” звернулися до чиновника аби він пояснив громаді міста свої дії і як на його думку має працювати підприємство до кінця року. Але в його пресслужбі відмовили як в зустрічі, так і в коментарі.

 –А Дмитро Брижинський не може нам дати відповідь? Особисто?

Він зателефонувати не може, – відповіла  пресслужба Чернігівської МВА.

Все через мене відбувається, – пресслужба Чернігівської МВА.

А зустрітися з ним? 

Зустрітися – навряд чи, – пресслужба Чернігівської МВА.

Тобто він не йде на контакт з медіа, яке позбавляє фінансування, правильно? 

Ну ви позицію побачили у наших соцмережах, все, що я вам можу сказати, – пресслужба Чернігівської МВА.

Зазначимо, ще наприкінці 23-го, коли формувався бюджет всієї громади на наступний рік, було скорочено видатки практично всіх комунальних підприємств, адже головний пріоритеті для місцевого самоврядування – підтримка Збройних сил України. Тоді ж кошторис “Нового Чернігова” урізали на понад 2 мільйони гривень. Сам же Брижинський бюджет затвердив, але посеред фінансового року змінив своє рішення. В фінуправлінні Чернігівської міської ради в таких діях вбачають порушення норм Бюджетного кодексу та постанови Кабінету міністрів №252 в якій йдеться, що військова адміністрація має право вносити зміни до бюджетів виключно за подання місцевого фіноргану.

-З подивом дізналися з соціальних мереж, що було підписано розпорядження, яке нібито зменшує фінансування по комунальному підприємству “Новий Чернігів”, що ці кошти спрямовані на ЗСУ, такого подання місцевий фінансовий орган в особі фінансового управління Чернігівської міської ради на Чернігівську міську військову адміністрацію не робило. прокоментувати звідки, на підставі чого зроблені такі зміни, дуже складно. Вони суперечать чинному бюджетному законодавству, – підкреслила начальниця фінансового управління ЧМР Олена Лисенко.

Такі дії начальника МВА колектив телеканалу розцінює як тиск на медіа з намаганням встановити над ним контроль: раніше від цього чиновника надходили сигнали висвітлювати його роботу виключно в позитивному ключі, відсутність згоди на що, ймовірно, і стала причиною урізання бюджету.

«Розцінюємо такі дії, яким не надано жодного пояснення, як спроби тиску на канал та його роботу з подальшим можливим його закриттям. Це тривожний сигнал для нас, як журналістів, так і всієї громади міста, коли у прифронтовому Чернігові робляться спроби штучно «згорнути» діяльність міського телеканалу. Особливо в час, коли важливо мати офіційні медіа, які працюють в інтересах держави України і громади міста Чернігова».

Медіа направило офіційні листи та звернення до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, Національної спілки журналістів, Інституту масової інформації, Національної асоціації медіа, Комітету з питань свободи слова Верховної Ради з проханням надати допомогу у захисті законних прав та свобод медіа, зокрема від незаконного впливу посадових осіб.

 Стосовно ситуації з “Новим Черніговом”, моя позиція є такою, що в даному випадку, коли є затверджене фінансування, скорочувати його на півроку, на проміжку півроку – неможливо. Тим більше, робити це в спосіб непублічний, без аргументованих пояснень зі сторони Дмитра Брижинського. І коли я звертався за коментарем до нього, пояснити причини, то він мені теж відмовив. Тому це, я вважаю, некоректна така поведінка. Якщо є питання, які треба вирішувати фінансово, вони мають вирішуватися публічно по площині, а не ось таким чином, як це робиться зараз, – сказав представник Інституту масової інформації в Чернігівській області Павло Пущенко.

Точно не в інтересах питання інформаційної безпеки закривати в прикордонному регіоні, який постійно піддається обстрілам, верифікований канал інформації з якою і місцева, і національна влада могла спілкуватися з жителями надаючи їм повністю адекватну інформацію. Тобто ми таким чином де-факто самі виштовхуємо в неконтрольоване нам середовище анонімних телеграм каналів чи просто російської дезінформації. З цього приводу ми спробуємо поспілкуватися, переконати, що є інші сфери економії, які можна зробити, а не економити на медійному напрямку, – констатував голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

Медійники України підтримують «Новий Чернігів» та свободу слова, а дії начальника МВА сприймають як тиск на журналістів.

– Якщо громада не хоче, аби їх мозок захопили вороги своїми вкидами й ІПСО, різними фейками, то вони мають теж сказати своє слово. Громадські організації, ініціативні групи мають протистояти тому, аби засіб масової інформації був закритий. Адже ми ж маємо розуміти, що попит на інформацію у зв’язку з тим, що там закриється будь-який засіб масової інформації, У цьому разі ми говоримо про «Новий Чернігів», попит на інформацію не зменшиться. І повірте мені, ворог на сьогодні вкладає сотні мільярдів доларів саме в інформаційну боротьбу. І ворог знайде спосіб для того, щоб зайти в Чернігів своїми ресурсами, – говорить директорка телеканалу «Студія «МИГ» м.Южне, Одеська область Ольга Годовенко.

– Ми розуміємо — є нормальний бюджетний процес, є нормальне бюджетне планування, і якщо кошти були виділені, зараз просто так брати і приймати фактично одноосібно, наскільки я розумію, рішення і забирати де-факто повністю фінансування з телеканалу на наступні 5 місяців… Воно сприймається складно. Підтримую і журналістів, і весь колектив, і керівника телеканалу «Новий Чернігів» у цій ситуації. Оскільки надзвичайно важливо сьогодні взагалі зберегти колектив, зберегти медіа, – зауважив генеральний директор телеканалу «Галичина» Ігор Дебенко.

 Він не може приймати такі рішення без участі громади. Це порушення свободи слова, це дискримінація медіа, можна сказати. Я вважаю, що такі дії були зроблені незаконно… Що такі дії були вчинені з корисливих мотивів. І, власної зацікавленості в тому, щоби це медіа не працювало, – додає керівниця онлайн-медіа «Точка Сходу» Анна Овчаренко.

Свою підтримку телеканалу висловила й Національна спілка журналістів України. Цитуємо: “Дії начальника Чернігівської міської військової адміністрації дійсно є обурливими та необґрунтованими, адже під час повномасштабної війни, в умовах якої вимушені жити українці, саме вітчизняні медіа є тим рупором правди, що може поширювати та доносити не викривлену ворогом інформацію, а також всебічно висвітлювати останні події в регіоні”.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/