КУЛЬТУРА. Публічна бібліотека в Коропі слугує яскравим прикладом перетворення радянської бібліотеки з застарілим книжковим фондом на місце, яке приваблює різні покоління мешканців громади. Вона перестала бути просто бібліотекою, перетворившись на справжній центр громадського життя.
Декілька років тому на цьому місці стояла запущена бібліотека, але зараз це приміщення, що знаходиться в центрі селища Короп на Чернігівщині, стало невпізнанним. Громада, яка навчилася ефективно користуватися сучасними можливостями отримання міжнародних грантів, розробила проект і отримала грант у розмірі 20 тисяч доларів США на створення публічного простору у бібліотеці.
Для деяких може здатися дивним, що в епоху цифрових технологій бібліотеки з книгами залишаються популярними серед людей. Однак це не стосується користувачів бібліотеки в Коропі.
«У нас є дуже популярні твори сучасних письменників, – розповідає директор комунального закладу Коропської селищної ради «Публічна бібліотека» Ірина Євтушенко. – Мають попит закордонні автори в українському перекладі. Ви знаєте, нація, яка читає, – це освічена нація. У нас книги читають і молодь, і пенсіонери. Молодь, до речі, віддає перевагу психологічній літературі. Коли ж з’являються нові надходження в бібліотечному фонді, то читачі займають чергу».
Володимир Куніцин, голова громади, зазначає, що селищна рада прагне оновлювати бібліотечні фонди, закуповуючи сучасні видання літератури.
«Коштів, правду кажучи, не завжди вистачає, але ми просимо допомоги у спонсорів, люди читають, і це прекрасно. Скоро дійдемо до того, що будемо працювати так само і з селами, – розповідає голова. – Я хоч і агроном за освітою, але дуже люблю культуру та спорт». «Якби ви тільки бачили, що тут було, доки не прийшов Володимир Миколайович, – не стримується директорка закладу Ірина Євтушенко. – А зараз це місце не впізнати».
Завдяки коштам гранту від Міжнародної організації з міграції, Коропська публічна бібліотека придбала ноутбуки, кінокамеру, фотоапарат, меблі для дитячої кімнати, стелажі та інше. Також було облаштовано ігрову кімнату для дітей з багатофункціональним столом. Школярі часто відвідують цю установу, де для них організовують багато захоплюючих заходів.
В Коропі, поруч із публічною бібліотекою, для дорослих та креативних людей працює недільний клуб «Паляниця». Це місце, в якому панує дружня та відкрита атмосфера, де кожен може почуватися затишно і вільно, ділитися думками, спілкуватися, знайомитися з місцевими талантами та авторами, обговорювати цікаві теми та відкривати нове. З кожним зібранням «Паляниця» приваблює все більше учасників, що демонструє її зростаючу популярність.
Дійсно, це чудово, коли в епоху інформаційної активізації з'являються люди, які читають, роздумують, об'єднуються та створюють нові спільноти. І особливо значущим є те, що все це відбувається не в великих містах, як Київ чи Чернігів, а в маленькому селищі Короп, в будинку, який колись був священицькою оселею, а тепер перетворився на унікальний центр просвіти для громади.
Віталій Назаренко, фото автора та публічної бібліотеки
Головне фото: Заняття з школярами