ООН та ОБСЄ сьогодні демонструють бездіяльність в безпекових питаннях та не можуть адекватно відповісти на існуючі у світі виклики.
Про це заявив український політик, екс-віце-прем’єр-міністр Роман Безсмертний, коментуючи останнє засідання Ради безпеки ООН.
«Збереження нинішньої тенденції в роботі ОБСЄ і особливо Ради безпеки ООН говорить про те, що їх очікує доля Ліги націй. Зрештою ці зібрання перетворяться просто в півнячі бої чи собачу гризню, і стануть абсолютно нікому непотрібними. Це приведе до того, що частина країн покинуть ці структури, а решта залишиться, проте не зможе впливати на ситуацію», — спрогнозував він.
Першою причиною нинішньої ситуації, яка склалася в ОБСЄ та ООН, Безсмертний називає те, що коли були створені ці безпекові органи, їх введення в дію не було завершене. В результаті цілий ряд позицій статуту ОБСЄ і ООН були нереалізовані, хоча саме вони стосувалися безпеки. На його думку, цей недолік приводить до бездіяльності та загрожує втратою актуальності цих структур.
Другою причиною політик вважає швидкі зміни світового устрою за останнє десятиліття.
«Світ зробив дуже цікавий кульбіт за останні 10 років. Від завершення «холодної війни» через спробу апгрейду та загальної глобальної співпраці до повернення двополярного протистояння. Це говорить про те, що ні перша формула, ні друга, яка вибудовується на сьогоднішній день, в умовах глобалізації не працює. По суті світ має бути сегментований в таких безпекових складових, виходячи із точок напруги. Тут має бути м’яка мобільна система, при якій вона відповідає на виклики, а не консервативно обговорює прийняття рішень», — сказав він.
Безсмертний переконаний, що сьогодні ні ОБСЄ, ні ООН не можуть бути помічниками у вирішенні важливих для України безпекових питань.
«Гальмування роботи ООН розпочалося з імпотентності в питаннях Донбасу та Криму», – зазначив він.
Політик вважає, що Україну, Європу та світ цікавлять чотири компоненти. Перший – тема протистояння Україна – Росія.
«В цьому плані потрібен двосторонній діалог, помічником в ньому вже не може бути ні ОБСЄ, ні ООН. Чим далі ми відходимо від початку цього конфлікту, тим більше тема Криму та Донбасу буде ставати темою двосторонніх відносин», – сказав він.
Другим компонентом політик назвав центральноєвропейський регіон, який «колосальними темпами почав розвиватися і на сьогоднішній день хіба що поступається Китаю». «Це свідчить про те, що вектор і температура тут буде зростати. Це буде загрожувати існуванню Європи в цілому. Тому тема центральноєвропейських ініціатив з боку України та за її участі в безпекових складових регіону є надважливою. Це важливо і для балтійських країн, Польщі, Угорщини, Болгарії, Румунії. Не дивлячись на казуси, що виникали останні два роки, вкрай необхідно почати серйозний діалог. Це можуть бути ініціативи «трьох морів» чи «центрально-східного партнерства», як завгодно», – пояснив він.
Третім компонентом, за його словами, стала євразійська безпека, хоча «нинішня атака Лондона на Москву фактично на декілька років зупинила можливість такого діалогу». Четвертим компонентом Безсмертний вважає питання глобальної безпеки.
«Я не бачу необхідності в тому, щоб чекати системного розвалу ООН, Ради безпеки, ОБСЄ, а потім починати цей діалог. Він вже має розпочатися по цих чотирьох напрямках. Лише так можна сподіватися на результат. Тут в черговий раз Україні належить зіграти стабілізуючу роль в історії Європи і світу», – сказав політик.
Безсмертний переконаний, що в нинішній ситуації стійкість Української держави, її здатність до діалогу з Москвою, по суті, стає точкою відліку у вирішенні проблем центральноєвропейської та світової безпеки.
«Українські ініціативи з географічних, геополітичних, геоінформаційних та геоекономічних позицій є стартовими, і, ймовірно, будуть ключовими», — додав він.