Спорожніла скарбниця: які дійсні проблеми Державного бюджету та чи зможе уряд їх подолати.
Державний бюджет України за перше півріччя зведено з дефіцитом 9,8 млрд гривень: доходну частину виконано тільки на 97,8% від плану, а видаткову на 91%, як повідомило Міністерство фінансів. При цьому у 2017 році профіцит бюджету за червень складав 2,6 млрд гривень.
Наскільки критична ситуація, що насправді кажуть цифри та чого чекати українцям, пояснює головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Білан.
Основною проблемою бюджету є не стільки дефіцит — його розмір залишається помірним, скільки брак фінансування, як внутрішнього так і зовнішнього, що призвело до рекордно низьких залишків на єдиному казначейському рахунку в липні. Адже розміщення гривневих ОВДП цього року ледь покривали виплати, приватизаційних надходжень майже не було, як і зовнішніх позик. Останнє — через невиконання зобов'язань перед МВФ. При цьому виплати за зовнішніми кредитами очікувано збільшувалися.
Що стосується виходу на зовнішні ринки, на який сподівається держава, то він залежить від конкретних сигналів, які свідчитимуть про отримання Україною наступного траншу МВФ. Таким сигналом може бути позитивний висновок місії МВФ після візиту в Україну.
Зважаючи на зростаючі виплати за зовнішнім боргом та низькі валютні і гривневі залишки на рахунках уряду, відновлення доступу до зовнішніх ринків стає нагальним питанням для Міністерства фінансів. Думаю, що Україна досягне домовленості з МВФ в найближчі тижні, що дозволить вийти на зовнішні ринки у вересні-жовті, а також отримати дешеві кредити від ЄС та Світового банку.
Якщо доступ до зовнішніх кредитів залишиться закритим через передчасне закінчення програми МВФ, то уряду доведеться радикально скорочувати бюджетні видатки та/або оголошувати дефолт. Це, скоріше за все, призведе до економічної кризи, включаючи девальвацію гривні.
При плануванні витрат та доходів на наступний рік потрібно буде врахувати, що під час виборів залучити зовнішнє фінансування складніше та дорожче. Тому важливо, щоб до початку передвиборчої кампанії уряд залучив зовнішні кредити в обсязі достатньому, щоб розрахуватись з боргами не тільки в цьому році, а й в наступному. Для цього, за нашими оцінками, необхідно залучити принаймні $4 млрд зовнішніх позик до кінця цього року.
Важливо також не збільшувати дефіцит бюджету, адже джерела його фінансування є дуже обмеженими. Безвідповідальне зростання видатків наступного року може закінчитись таким самим результатом: відсутністю коштів на їх фінансування.
VoxUkraine, спеціально для видання bilahata.net