Среда, 27 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Словацькі експерти обговорили у Чернігові проблеми енергоресурсів


Міжнародне співробітництво.

Програми з енергозбереження, втілені в багатьох європейських країнах, уже продемонстрували свою велику ефективність! Тож мешканці цих держав – практично одностайні: потрібно якомога більше, скрізь, де тільки можна, використовувати альтернативні джерела енергії. Адже це не лише позитивно відображається на економічних показниках, сприяє фінансовій стабільності, розвитку промисловості та сільського господарства. Енергозбереження – це, в першу чергу, безпека країни, її незалежність!

В Україні поділяють цю точку зору, й за кілька років зроблено немало, зокрема і на Чернігівщині. Позитивні приклади є в усіх районах Придесення. Зокрема, на Ічнянщині значні кошті заощаджує нині, завдяки вдало втіленій програмі енергозбереження, Ічнянський завод сухого молока та масла (голова правління – депутат обласної ради Віктор Кияновський). У нас є достатні запаси торфу (одні з найбільших у Європі!). Зараз уже вітчизняні спеціалісти виготовляють пілети, застосовуючи сучасні енергозберігаючі технології. Діє програма утеплення будинків. І все це динамічно, ефективно розвивається!

Хоча, звісно, потрібен не лише торф… Чому б нам значно активніше не використовувати енергію вітру та сонячне тепло, які не шкодять довкіллю? Адже на Заході, навіть у розвинених європейських країнах, такі програми зараз – дуже популярні!

Побувавши, скажімо, в Німеччині, я був вражений величезною кількістю сучасних вітряків. Причому це аніскільки не псує краєвид – фахівці подбали, щоб ті вітряки чудово вписалися в ландшафт. Навпаки – туристи в захваті! Тобто нам є чому повчитися. Тим більше, що держави, які вже мають такий досвід, згодні ним поділитися з Україною. І не лише на словах, а й допомогти реально втілювати ефективні енергозберігаючі програми. Таким чином, ми маємо просто унікальний шанс – за енергійного сприяння наших партнерів, виважено використовувати такий неоціненний європейський досвід і вчитися все-таки на чужих помилках, по можливості, уникаючи своїх…

Днями в обласній раді українські та словацькі експерти обговорювали: як же ефективно використовувати енергоресурси та альтернативні джерела енергії в нашій державі і на Чернігівщині? Відбулася дійсно важлива і цікава Міжнародна конференція «Сприяючи енергоефективності в Україні: кращий досвід зі Словаччини» в рамках проекту «Розбудова спроможностей для реформування енергетичного сектору в Україні». Причому проведення такої конференції ініціювали дуже авторитетні організації – Дослідницький центр Словацької асоціації зовнішньої політики (Братислава), Центр глобалістики «Стратегія ХХІ» (Київ), а також Асоціація енергоефективних міст України за фінансової підтримки USAID.

На велелюдну конференцію для обговорення надзвичайно актуальних питань енергозбереження запросили керівників районних та міських рад, об’єднаних територіальних громад Чернігівщини, а також провідних фахівців з енергоефективності системних підрозділів виконавчої влади та місцевого самоврядування. І вони всі із задоволенням приїхали на масштабний форум. Як то кажуть, яблуку ніде було впасти… Це ж які дійсно можливості для обміну досвідом та неординарного, унікального спілкування!

 

Чернігів-Словаччина (5)Цю важливу конференцію урочисто відкрили перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, заступник голови облдержадміністрації Сергій Сергієнко та депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань економічного розвитку, інвестиційної діяльності та здійснення державної регуляторної політики Дмитро Іванов, який і вів поважне зібрання.

Також на Чернігівщину завітали радник посла Словацької Республіки в Україні з економічних питань Роман Жатко та директор Дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики Александр Дулеба, а ще – представники державних установ, приватних організацій та підприємств Словаччини, котрі займаються інноваційною діяльністю та реформуванням у сфері енергоефективності.

Історично так склалося, що Словаччина та Україна мали досить схожу інфраструктуру… Однак згодом Словаччина у питанні енергоефективності пішла, образно кажучи, семимильними кроками вперед! Досвідом швидких та якісних змін зараз і ділилися іноземні фахівці.

Валентин Мельничук привітав почесних гостей і подякував словацьким фахівцям, які погодилися долучитись до обговорення надзвичайно важливих питань для розвитку енергетичного сектору Придесення. Бо, як справедливо наголосив Валентин Васильович, у сучасному світі енергоефективність та енергозбереження, широке використання відновлювальних видів енергії, це – вагомі складові успішної енергетичної політики для більшості прогресивних держав. Тому актуальними ці питання є і для нашої країни та Чернігівщини.

На Придесенні зараз дуже активно проводяться роботи з реконструкції котелень бюджетної сфери – для переведення їх на використання місцевих альтернативних видів палива. Обласна рада також не стоїть осторонь питань енергетичної безпеки регіону.

Зокрема, як відзначив Валентин Мельничук, на сесії депутати схвалили свою програму – стимулювання до запровадження енергоефективних заходів населення, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів Чернігівської області на 2016—2017 рр. І ця важлива програма передбачає здійснення комплексу заходів – із термомодернізації будівель та альтернативного енергозабезпечення. Наразі загальний обсяг її фінансування складає два мільйони гривень.

Перший заступник обласної ради нагадав, що наш депутатський корпус неодноразово приймав рішення про звернення до керівництва держави із вимогою знизити тарифи – на природний газ та комунальні послуги для населення, а також – запровадити мораторій на підвищення тарифів… Тобто депутати обласної ради реально відстоюють інтереси громади, мешканців Придесення!

Валентин Мельничук подякував раднику Посла Словацької Республіки в Україні Романові Жатку – за комплексну підтримку і цінну консультаційну й технічну допомогу, котру уряд Словаччини надає нашій державі на шляху реформування енергетичного сектору, зокрема у рамках меморандуму про співпрацю у сфері енергоефективності між Україною та Словаччиною.

Валентин Васильович щиро побажав усім учасникам семінару плідної і конструктивної роботи та реалізації спільних проектів з енергоефективності. Насамперед наших спеціалістів навчатимуть писати відповідні проекти для отримання коштів на необхідні заходи. До речі, наша Чернігівщина вже має позитивний досвід реалізації таких ініціатив. Адже, наприклад, нині успішно втілюється проект про заміну вуличного освітлення в Мені.

Як підкреслив заступник голови облдержадміністрації Сергій Сергієнко, необхідно усвідомлювати, що ресурси вичерпні. Тож чіткий аудит дозволить розрахувати їх використання на довший період. Бо населення має розуміти, що встановлення лічильника, у першу чергу, на користь самому користувачу послуг. Звичайно, є над чим працювати й нашим урядовцям. Зокрема, і над вдосконаленням механізму надання субсидій.

Конференція була дуже насиченою, і українські фахівці конструктивно поспілкувалися зі своїми колегами з дружньої Словаччини. Взагалі, в рамках міжнародної конференції, закордонні і наші українські експерти ознайомили спеціалістів із Чернігівщини з власним досвідом реалізації найуспішніших ініціатив – для підвищення ефективності використання енергоресурсів та відновлюваних джерел енергії. Презентували й конкретні та цікаві приклади проектів із централізованого теплопостачання та утеплення адміністративних будівель, успішно реалізованих словацькими муніципалітетами. Розповіли і про можливості та джерела їх фінансування як у Словаччині, так і в Україні.

Головне, цей масштабний захід пройшов на дуже високому рівні, чітко та організовано. Я потім спілкувався з багатьма учасниками конференції, і їхня думка виявилася одностайною: «Це дуже важливо й потрібно! Побільше б таких зустрічей і надалі».

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/