– Та я мало що можу розповісти – прадід по маминій лінії помер у 1949-му році від приступу гострого апендициту, а я народився у 1950-му, – каже пан Анатолій. – Моя сестра Лариса, яка по чоловіку мала прізвище Гринь, все життя пропрацювала акушеркою в Городнянському пологовому відділенні. Вона була старшою від мене на чотири роки, тож дещо пам’ятала з розповідей бабусі, але ж теж ще була зовсім дитиною. Знаю лишень, що родина проживала у тодішній Слободі, яка нині називається Травневим. Прадід же Євдоким Дударенко жив при дворі у Писарєвих, інакше з його роботою було ніяк. Родина була досить заможною на той час, згодом перебралася жити в село Вокзал-Городня. І ще що знаю про Писарєвих – це те, що біля скверу «Гармати» стояв один з їхніх будинків. Малим я неодноразово там бував. Але будинок знесли і ото новий, чотириквартирний побудували. Ні в яке порівняння з тією старовиною будівлею – коробка, та й годі. А в Писаревському домі стелі були понад три метра висотою. Подвійна долівка. А з якої деревини він був збудований майстрами! Здавалось, йому зносу не буде – але ж ні, «заважав» совєтам, знищили.
– Мій батько, Володимир Захарович Рожков, був у Городні відомим травником. Ми вже своєю родиною – з сестрою, мамою й татом жили у Городні, в районі скверу “Гармати”. Батько сам був білорус, з Гомельського району родом. Він після школи навчався у Гомелі, в фельдшерській школі. Мама ж, Валентина Дударенко в дівоцтві, теж після закінчення школи вирушила навчатись з Городнянщини у той самий медичний заклад. Там вони вперше й зустрілись. Тато закохався у метку дівчину, але тоді вона обрала іншого, вийшла за нього заміж і поїхала з чоловіком за Урал. Але невдовзі овдовіла, оскільки її чоловік помер від туберкульозу, і повернулась до батьків у Вокзал-Городню. А тато не припиняв її кохати і якось дізнався, що сталося, приїхав сюди і знайшов її. Одружилися мої батьки у 1938-му році. Незадовго до початку війни.
– І от якось німці, що базувались у Вокзал-Городні, залишили десь без нагляду гранату, – каже пан Анатолій. – І місцеві хлопчаки її знайшли, почали розбирати. Серед них був і малий Толя. Граната вибухнула і Толі не стало. Мене, до речі, назвали на його честь. На честь дядька, якого я ніколи не бачив. Начальником залізничної станції тоді окупаційна влада призначила когось зі своїх. Бабуся казала, начальник дуже високим був і худим. Строгим, але справедливим – над людьми не знущався, ніяких звірств творити не дозволяв. І от його чогось так вразили похорони малого Толіка (може, своя родина там десь була в Німеччині), але той німець сфотографував похоронну процесію. А потім відіслав негатив у Німеччину, там його проявили, надрукували фотографії й передали сюди, в Городню. Німець віддав їх моїй бабусі Уляні. Вони у мене й досі зберігаються. А ще вибачився за те, що граната була залишена мадярами без нагляду, що призвело до трагедії. Серед окупаційних військ, казала бабуся, німців було не так багато – переважали мадяри.
А то ще був випадок – колись дід Іван, мамин батько, привіз з Харкова, де працював, швейну машинку «Зінгер». Вона була 1896 року випуску. Але то була небачена розкіш на той час. І от під час окупації зайшов у хату німецький офіцер і каже: «Завтра наші прийдуть забирати у вас речі і швейну машинку. Сховайте її!». Родина сховала машинку, і гроші та решту цінного, що було, закопали в садку. Прийшли чужинці: де машинка? А їм кажуть: «Та ваші ж вже були, забрали». Ті й пішли ні з чим. А машинку ту й досі зберігає онук як сімейну реліквію.
Цікава історія й діда Івана Дударенка, того, що машинку з Харкова привіз. Хтось позаздрив на більш-менш заможне життя роботящої родини й написав на нього донос.
– Діда арештували, відправили на Магадан ще до війни, – каже Анатолій Володимирович. – Потім, через деякий час, його реабілітували й від Магадана відправили до Владивостока на кораблі «Індігірка». Але до пункту призначення він так і не доплив – його затопили по наказу сталіна. Щоб ніхто не дізнався, що там, на Магадані, творилось. Але страшна правда таки вилізла на поверхню. Але вже згодом, через багато років.
– Окрім медичної освіти, батько дуже цікавився лікуванням травами, – каже Анатолій Володимирович. – Його мати й бабуся теж знаними травницями в Білорусі були. І він змалечку привчався до тієї науки. Тож, коли повернувся з війни, продовжив лікувати людей, але у стилі народної медицини. Збирав трави, робив мазі за своїми збереженими рецептами. Знав, яка трава чистить кров, яка лікує анемію й малокрів’я, яка допомагає від шкіряних хвороб. У нас у хаті на горищі завжди сушилися трави – не можна було, щоб на них сонячні промені потрапляли. А у дворі завжди було повно людей. Зневірившись у науковій медицині, люди йшли до батька з надією. Були й такі, що здалеку приїжджали – слава про нього йшла далеко. Я пам’ятаю, казав він, що від анемії та малокрів’я на початковій стадії найкраще допомагають вівсяна солома та овес. Повну каструлю зілля треба залити водою, довести до кипіння і щоб впрівало годин 4-6 на малесенькому вогні. Головне – дати старт організму на очищення. Решту він сам доробить. У тата всі його записи зберігались в окремих зошитах. Деякі з них дбайливо зберігає моя онучка Маша, яка нині навчається в Черкасах у музичному училищі. А деякі зникли під час похорон тата – хтось «доклав» руку. На жаль, я навіть на похорони до батька не зміг потрапити…
– Служив я в Азербайджані, – каже пан Анатолій. – Якось приїхав додому, в Городню, у відпустку. І побачив свою Марію. Вона родом з Солонівки. Довго не вагався – такий скарб не можна було залишати, тож прямо під час відпустки й одружилися. 13 травня 1974 року подали заяву, 25-го весілля відгуляли, і одразу ж вона зі мною в Баку полетіла. Там і доньки наші народилися – Люда і Олеся. Люда школу встигла скінчити, а Олеся тільки до першого класу пішла, як ми в Городню повернулись. Люда даремно що українську мову там не вивчала, а як пішла тут далі вчитися, за рік все наздогнала, а багатьох і випередила. Олеся Харківську консерваторію скінчила, онучки, людині донечки, теж музичною стежиною пішли. Я то тільки на гітарі колись самотужки грати вивчився, а от батько грав і на гітарі, й на балалайці. А дід по татовій лінії – віртуозно на мандоліні, балалайці і кларнеті. І був регентом церковного хору.
– Тоді якраз розвал радянського союзу почався, – каже він. – Я на кордоні служив, ніс бойове чергування. То мені лише на четвертий день телеграму принесли. Літаком ми швиденько полетіли, але… Приїхали – а люди кажуть: «Три дні тата не ховали, він тебе чекав. Одне око все відкривалось». Кажуть, то прикмета така, коли в покійного око відкривається – значить, душа його десь близько знаходиться, когось чекає… Отак у життя склалося: тато підполковник медичної служби, а я – капітан авіації. І я не встиг… Тож тепер бережно ставлюсь до всього, що береже пам'ять роду нашого, наче виконую заповіт. Адже історія країни починається з історії кожної родини, з історії кожної людини.