Неділя, 6 Квітня 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Сімейна лікарка порадила як зберегти здоров'я під час війни

Сімейна лікарка порадила як зберегти здоров'я під час війни


Війна... Як вона відображається на нас, які невідворотні негативні процеси відбуваються в нашому організмі через неї? Як можна посеред цих страшних подій зберегти фізичне і психологічне здоров’я, віднайти рівновагу і бажання жити? Усі ці питання, я впевнена, хвилюють багато кого з нас, а відповіді на них віднайти не так просто. Тому я вирішила звернутися до людини авторитетної, якій я довіряю і яку знаю давно. До того ж вона ще й сімейна лікарка, а це досить важливо у цьому випадку.

Наталія Степашко закінчила Полтавський державний медичний університет, в медицині – 26 років. Нині працює завідувачкою амбулаторії сімейної медицини Прилуцького району. В амбулаторії працює п’ятеро лікарів, які щодня проводять прийоми, обстежують, консультують, направляють в лабораторію для здачі аналізів або до вузьких спеціалістів.

Щодня до них приходять внутрішньо переміщені особи, що приїхали з гарячих точок, воїни ЗСУ, які повернулися з фронту чи перебувають на ротації, звичайні місцеві жителі. Приходять з різними проблемами: з погіршенням самопочуття, з хронічними хворобами. Воїни – з контузіями, з пораненнями, з психологічними травмами. А чому б їм не бути? Хтось із переселенців втратив житло, хтось – рідних на війні, у когось – близькі за кордоном чи на фронті, мами переживають за стан власних дітей, які вимушені багато часу знаходитися в бомбосховищах...

У кожного свої страхи і тривоги. При цьому пересічна прилучанка вважає себе цілком здоровою, запевняючи себе, що сумні події війни і майже дворічне життя в постійних повітряних тривогах не торкнулися її. Але ж безсоння та не вміння контролювати свої емоції, депресивний стан і агресивність до родини, змушують думати про протилежне.

Ми всі, на жаль, сьогодні стали людьми війни, і з цим не потрібно миритися, а варто боротися, щоб зберегти себе як людину і особистість, не дати війні зруйнувати твоє здоров’я, зберегти, по можливості, свій емоційний, психологічний стан, щоб вижити і не втратити здатності турбуватися про себе і своїх близьких.

Ми спілкувалися про це з пані Наталією протягом трьох годин, і найцікавіше з наших розмов я пропоную читачам, маючи надію, що міркування та поради лікаря будуть для них корисними.

«По-іншому вже не буде…»

До війни ми потерпали від ковіду, і це було випробуванням не тільки для нас і для нашої країни – для всього світу. Осінь, зима – сезон застудних захворювань. І хоч таких складних, тяжких випадків, які раніше були з ковідом, зараз, на щастя, немає, все одно потрібно берегтися і займатися профілактикою. Стало легше тому, що спрацювала вакцинація, люди навчилися якоюсь мірою захищати себе від цієї хвороби.

Для профілактики потрібно дотримуватися звичайних, добре відомих усім правил: після повернення з вулиці ретельно вимити руки з милом, зменшити перебування у багатолюдних місцях, приймати вітаміни, при перших ознаках хвороби негайно звертатися до свого сімейного лікаря. При температурі зателефонувати, проконсультуватися та дотримуватися всіх рекомендацій.

Тепер ось війна – всі наші біди сплелися в один клубок. Повномасштабна війна вирвала нас із зони комфорту, зруйнувала звичний спосіб життя. Наші життя з 24-го лютого 2022 розділилися на «до» і «після», і по-іншому вже не буде.

Скарги різні у наших пацієнтів. Люди страждають від високого тиску, від загострення сердечно-судинних хвороб. За Програмою «Доступні ліки» ми пропонуємо їм деякі препарати, які відносно недорогі. Обстежуємо, допомагаємо, лікуємо...

При цьому є базові речі, про які не варто забувати, щоб почуватися відносно здоровим. І вони допомагають не менше, а може, інколи й більше, ніж ліки з аптеки.

Це, по-перше, харчування: велика кількість солі та цукру, копчене, жирне, смажене, напівфабрикати – це неприпустимо. Вони руйнують організм. Як і паління, як і надмірне вживання алкоголю… Про це начебто всі знають, прості правила, але відмовитися від цього у когось немає сил. Овочі і фрукти – ось що потрібно нашому організму. Ще – хоча б примітивна зарядка вранці: в Інтернеті, до речі, повно цікавих вправ, і для цього не потрібно бути майстром спорту.

Молодь та підлітки постійно сидять в Інтернеті, на Фейсбук їм вистачає часу, а на прогулянки – ні. Піша хода, праця на свіжому повітрі – ось що конче нам необхідно. Діти не знають тих прекрасних рухливих ігор, в які ми колись грали: не плигають через скакалки, не грають в «класики» та хованки…

Прості, корисні та дешеві поради

Власним здоров’ям потрібно займатися постійно. Не варто шукати виправдання своєї бездіяльності і нарікати: немає, мовляв, грошей на дорогий спортзал і персонального тренера. Справа тут не в грошах, а в бажанні. Дорогий спортзал замінить ранкова зарядка і звичайна прогулянка на свіжому повітрі. Дешево і корисно, для цього не потрібна купа грошей.

Все залежить від людини. Відчуваєш себе самотньою – бери песика і гуляй з ним.

Якщо відчуваєш апатію, тривогу – візьми аркуш паперу і намалюй щось. Допоможи сусідці, принеси їй з крамниці хліб і молоко. Добро ніхто не відміняв…

Позитив завжди можна знайти і прикрасити ним свої одноманітні дні. Напечи смаколиків для наших воїнів – на це не потрібно купу грошей, але це – безцінно. Сьогодні кожна з нас для наших захисників – і мама, і сестра. Вони повинні відчувати нашу турботу, повинні бачити, що ми любимо їх і чекаємо додому.

Можна поїхати на недорогу екскурсію у вихідний. Наприклад, нещодавно ми разом з друзями побували в Опішні, де роблять прекрасну кераміку, Полтаві, у мальовничих місцях Прилуччини, Лісових Сорочинцях, в Качанівці та Сокиринцях, у полтавському музеї-садибі відомого українського письменника Івана Котляревського… Зазвичай такі подорожі не потребують значних сум грошей.

Вишивання, читання, випікання тортів тощо – хобі збагачує життя і душу, допомагає позбутися сумних думок, дає якусь впевненість у завтрашньому дні, надає сили та оптимізму жити далі. Людина, яка захоплена чимось цікавим, не має часу нервувати, стресувати, занурюватися в сумні та тривожні думки…

«Навіть маленька справа наближає Перемогу…»

Наша нація – міцна, ми – сильні. Сьогодні люди намагаються жити звичайним життям, хоч це й не завжди вдається: вони саджають квіти, варять борщі, волонтерять, допомагають один одному і сподіваються на Перемогу. Мусимо захищати своє, кожен на своєму місці має робити свою маленьку, але важливу справу, яку повинен. І навіть маленька справа наближає Перемогу.

Війна закінчиться, і багато поранених повернуться додому, і їм буде потрібна реабілітація, ефективні державні програми, допомога лікарів, рідних, всього суспільства… Попереду – велика робота щодо оздоровлення всієї нації…

Про Міжнародний Червоний хрест та дзюдо

Пані Наталя тісно співпрацює з Міжнародним Червоним хрестом. У складі медичної бригади частенько буває в селах Прилуцького району, оглядає, консультує хворих і літніх людей в приміщеннях медичних пунктів і вдома.

Її девізом у професії є вислів – «не переставай вчитися».

Під час розмови вона згадує свої перші роки роботи терапевтом у Прилуцькій центральній районній лікарні, своїх старших колег, досвідчених вчителів, яких вже немає поряд: лікарів Леоніда Олександровича Мануйленка, Миколу Івановича Черненка, Олександра Васильовича Линника…

Завжди цілеспрямована, енергійна, цільна. В її житті – все на своїх місцях, вона вміє працювати з повній віддачею і пристрасно займатися спортом.

Багато років вона пропрацювала тренером секції дзюдо, і зараз її вихованці працюють в силових структурах, в поліції і навіть у Службі охорони Президента.

Дзюдо, як і будь-який вид спорту, має ряд цікавих особливостей, – говорить пані Наталія. Дзюдо – це не просто боротьба, це філософія, згідно з якою боєць повинен бути наполегливим, мужнім, скромним, поважати інших людей. У дзюдо цінуються найкращі якості людини: ввічливість, сміливість, щирість, рішучість, спостережливість і почуття міри.

Вона пишається своїми вихованцями й тим, що зуміла навчити їх не тільки гарним прийомам захисту, а й силі духу, моральним якостям. Через свою зайнятість у лікарні і волонтерство, часу на тренерську роботу у неї не вистачає, але, можливо, після закінчення війни вона знову повернеться до дзюдо…

Обирати своїх

А чим же вона сама рятується від війни і втоми? Що тримає її на плаву, окрім відчуття потрібності людям? Звісно ж, хода пішки, прогулянки, різноманітна фізична праця на свіжому повітрі.

До того ж пані Наталя – гармонійна особистість, вона має прекрасний художній смак: любить поезію, природу, цікавиться історією України, старовинним українським одягом, багато подорожує, із задоволенням навідує музеї, займається фотографуванням.

Світлини у неї прекрасні і зворушливі: стовп світла у храмі, який падає просто з неба через високе вікно, що поряд з куполами; соняхові поля; звичайна польова дорога як метафора життя і долі, осіння гілочка калини…

У неї вдома – величезна колекція живих фіалок на підвіконнях, а у дворі, в палісаднику – півонії та флокси, чорнобривці й айстри…

Вона не любить публічності і не відразу погодилася на матеріал про неї. Вона оберігає свій особистий простір і не кожному розкриває свою душу. При цьому – не фальшива, щира, доброзичлива, милосердна, завжди готова прийти на допомогу, надійна і вірна подруга.

Пані Наталя може надати не тільки медичну пораду, а ще й звичайну, людську. Вона – і лікар, і психолог, і просто чуйна людина. У неї є чому повчитися.

Я поважаю цю молоду красиву жінку, як поважають її пацієнти, колеги, друзі. Я прислухаюсь до неї, захоплююсь нею.

Після нашої зустрічі я ще раз впевнилася в тому, що під час війни, під час стресів і тривог, особливо важливо обирати людей для спілкування: своїх, рідних, з якими тепло і легко, з якими надійно і щиро. З такими людьми тобі вже не так страшно, і ти розумієш, що життя, попри складнощі й печалі, робить інколи дивовижні подарунки.

Лілія Черненко, м. Прилуки


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/