Воскресенье, 6 октября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Росіянин Євгеній Казанцев обороняв Чернігів та потрапив у полон РФ: чому його не обмінюють

Росіянин Євгеній Казанцев обороняв Чернігів та потрапив у полон РФ: чому його не обмінюють


До 12 років позбавлення волі засудили у Росії захисника Чернігова Євгенія Казанцева з позивним «Сєвєр». Його звинуватили в участі в екстремістській організації та збройному формуванні, а також придбанні, носінні зброї та боєприпасів. Чоловік має російське громадянство, проте з 2016 року брав участь в АТО в складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий сектор”. З перших днів повномасштабного вторгнення у складі 119-ї окремої бригади ТрО обороняв Чернігів. 5 березня 2022 року бійці армії РФ взяли Євгенія у полон. Як розповіла Суспільному його мати Ірина Львова, вирок сину росіяни оголосили в листопаді 2023 року. Відтоді він перебуває у в’язниці.

Зараз в Інтернеті з’являються дописи із проханням допомоги у визволенні військового, який два з половиною роки перебуває у полоні. Суспільне спробувало розібратися в історії Євгенія Казанцева. Що про чоловіка розповідають його друзі, як коментують ситуацію 119-та бригада та Уповноважений Верховної Ради України з прав людини – читайте далі у матеріалі.

Як росіянин Євгеній Казанцев опинився в Чернігові

Мати полоненого бійця Ірина Львова уродженка Чернігова. Проте після школи вона поїхала навчатися до Росії, де живе і нині. Розповіла, що її син Євгеній народився 18 вересня 1987 року в Санкт-Петербурзі, отримав російське громадянство.

«Я українка, мої батьки жили в Чернігові. Женя з народження їздив до бабусі, тому в нього там багато друзів і знайомих. В родині у нас двоє дітей. Євгеній – молодший. З їхнім батьком ми розлучені», – розповіла Ірина Львова.

Воював разом з «Вовками Да Вінчі»

Подорослішавши, Євгеній Казанцев приїздив до Чернігова доглядати за дядьком, мав посвідку на проживання в Україні. Згодом долучився до «Правого сектору». З серпня 2016 року брав участь в антитерористичній операції в Донецькій області, виконував бойові завдання в складі підрозділів Добровольчого Українського Корпусу «Правий сектор». Потім отримав посвідчення учасника бойових дій.

Фото довідки Добровольчий Український Корпус. Добровольчий Український Корпус

«Переважно він воював на Світлодарській дузі. Був разом з «Вовками Да Вінчі». Він не розумів, чому країна, в якій він народився, незаконно вторглася в Україну. І завжди хотів відстоювати справедливість», – розповідає друг Євгенія Казанцева з позивним «Джексон».

Євгеній Казанцев з «Вовками Да Вінчі». Друг Євгенія Казанцева з позивним "Джексон

"

Про мотивацію Казанцева боронити Україну розповів і його друг Юніс Аскеров:

"Він і духом українець, і кров’ю. Воював на рівні з усіма. Просто має громадянство «некрасиве». Він бачив, що війна несправедлива. Він вважав Чернігів своєю Батьківщиною, тому захищав Україну”.

«Його оперували, відрізали пальці на ногах»

28 лютого 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення, Казанцев доєднався до 119-ї окремої бригади територіальної оборони, брав участь в обороні Чернігова. Цю інформацію Суспільному підтвердили у військовій частині. У відповіді на запит йдеться, що 5 березня 2022-го боєць у складі зведеної групи здійснював прикриття саперів неподалік Киїнки. Того ж дня з ним зник зв’язок. Приблизно за тиждень з’явилося відео, на якому Казанцев зі слідами побоїв, перебуваючи в російському полоні, розповідає про себе.

"Вони виклали відео, де він стоїть побитий і розказує, що пішов до «Правого сектору» заробити грошей. Змусили його. Потім його везли до слідчого ізолятора Курська. Поки везли, обморозив пальці, його оперували, відрізали пальці на ногах”, – розповів друг Євгенія Юніс Аскеров.

Євгеній Казанцев на одному із російських відео. Юніс Аскеров

Ірина Львова сказала, що росіяни звинуватили її сина в участі в екстремістській організації та збройному формуванні, а також придбанні, носінні зброї та боєприпасів.

За це його засудили до 12 років позбавлення волі. Зі слів матері, зараз Євгеній перебуває у в'язниці міста Мінусінськ Красноярського краю. Двічі на тиждень вони спілкуються через електронні листи. Паралельно жінка шукає варіанти обміну полоненого сина.

«Вже суди пройшли, апеляція також. Все залишилось без змін. Якби він був громадянином України, було б все інакше. Він подавав документи на громадянство, але йому відмовили. Вже всі кажуть, що нічого зробити не можна, тому що він громадянин Росії», – каже мати Євгенія.

Євгеній Казанцев з побратимами. Facebook Геннадія Обушного

Що про обмін каже бригада бійця та Уповноважений ВР України з прав людини

У відповіді на інформаційний запит бригада, де служив Казанцев, ситуацію з обміном прокоментувала так:

“Від товариша Казанцева Юніса Аскерова стало відомо, що його мати і адвокат просять від 119-ї бригади довідку про те, що він служив саме у ЗСУ. Механізму передачі подібних довідок ворожій стороні не існує і не має жодних керівних документів, якими це передбачено. У 2022 році я (начальник відділення комунікацій Сергій Калініченко – ред.) особисто спілкувався з представником Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Ми обговорили питання Казанцева, що він служив у 119-й окремій бригаді ТрО і перебуває у полоні”.

Суспільне направило запит до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця з питанням, чи подано на обмін Євгенія Казанцева. У відповіді було зазначено, що державним органом, який має повноваження звільнення оборонців України з полону держави-агресора, є Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими (КШППВ). Він під час перемовин надає країні-агресору відомості про всіх без виключення полонених та безвісти зниклих осіб. При цьому, як Уповноважений, так і КШППВ, пріоритетами визначають першочергове повернення тяжкопоранених та тяжкохворих оборонців України, жінок та тих, що перебувають у полоні тривалий час.

Євгеній Казанцев з побратимами. Facebook Геннадія Обушного

Думка правозахисника

Правозахисник Олександр Комаса, який спеціалізується на справах, пов'язаних з військовими, також сказав, що обмін Євгенія Казанцева ускладнює його громадянство.

«Якщо комбатант є громадянином країни-агресора, але воював на боці іншої держави, країна, яка його взяла в полон, може вважати його зрадником або особою, яка порушила внутрішнє законодавство. Це може ускладнити процес його звільнення. Питання Євгенія, на мою думку, може бути розв'язане лише на рівні Уповноважених з прав людини двох держав або навіть на рівні Президентів країн. Оскільки сам факт засудження на території Росії громадянина цієї країни за державну зраду може стати найбільшою проблемою у розв'язанні цього питання», – пояснив Олександр Комаса.

Також він сказав, що варто звернутися за допомогою до організації Червоного Хреста. І додав, що Євгеній Казанцев має бути у розшуку Національної поліції України із зареєстрованим кримінальним провадженням за фактом зникнення безвісти.

Джерело: Суспільне Чернігів

Головне фото: Євгеній Казанцев. Facebook Оксана Тунік-Фриз Юніс Аскеров

Схожа публікація: Щоб не померти з голоду, він з’їв виводок хробаків та живого пацюка


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/