У попередніх статтях ми почали аналізувати рівень життя ТОП-управлінців селищних рад Чернігівського та Ніжинського районів і з’ясували, що в Куликівській громаді, до прикладу, голова та її заступниця й секретар виконкому взагалі не подають декларацій, приховуючи від загалу рівень власних доходів, а в Михайло-Коцюбинській громаді керівниця разом із зарплатою в 70 тисяч гривень не соромиться отримувати матеріальну допомогу як внутрішня переселенка. Незважаючи на велику війну, у кожного чиновника з проаналізованих селищних рад рівень доходів тільки збільшився. Проте найбільше обурює навіть не це, а те, що ні НАЗК, ні Чернігівська окружна прокуратура не вбачають в цьому жодних порушень. Наразі ж спробуємо дослідити як живуть чиновники Любецької, Олишівської, Седнівської, Березнянської, Гончарівської, Деснянської та Добрянської селищних громад.
У Деснянській громаді зарплата голови не зросла, а знизилась
Деснянську територіальну громаду часто називають військовою через реєстрацію на її території військових частин, від яких до втручання Уряду громада отримувала мільйонні відрахування ПДФО. Селищна громада включає 13 населених пунктів на площі 710 квадратних кілометрів із кількістю населення понад 10 тисяч осіб. Центр громади – селище Десна.
Деснянський селищний голова Осташевський Юрій Валентинович – поки що єдиний голова громади, який не збільшив, а навпаки зменшив річний дохід за рахунок зниження рівня заробітної плати. Так, якщо у 2023 році Осташевський заробив за основним місцем роботи 817 тисяч гривень, то у 2024 році його розмір доходу зменшився до 740 тисяч гривень. У перерахунку на щомісячну зарплату вона знизилась із 68 тисяч гривень на місяць до 61,6 тисячі гривень. Треба зауважити, що це також доволі немала зарплата, та й сам голова громади не бідує, тримаючи готівкою на «чорний день» 10 тисяч доларів.
Практично на одному рівні залишався рівень зарплати і в секретаря Деснянської селищної ради Синєгуб Ірина Валеріївна. У 2023 році чиновниця отримала понад 535 тисяч гривень зарплати, а у 2024 – на 4,5 тисячі гривень більше – 539,5 тисяч гривень. Відтак щомісячний дохід секретаря складає майже 45 тисяч гривень. Зауважимо, що чоловік Ірини Синєгуб є військовослужбовцем, що вона вказує в декларації, і це – ще один доказ того, що коли людині немає чого приховувати від виборців, вона не ховається за юридичними лазівками, як ТОП-управлінці у вищезгаданій Куликівці.
У структурі управлінського апарату зазначені посади двох заступників селищного голови, однак інформація про них на сайті ради відсутня.
Якщо виходити тільки з наявної інформації, то утримання двох чиновників Деснянській громаді обійшлося в 1 мільйон 280 тисяч гривень. На таку кількість населення порівняно з іншими громадами Чернігівського району це – доволі-таки економний показник.
У Березні – мільйон на трьох
Населення Березнянської територіальної громади охоплює 7,5 тисяч чоловік. Громада, що виникла на уламках колишнього Менського району, об’єднує 17 населених пунктів на території площею 350 кілометрів квадратних. Центр розташований в літописному селищі Березна.
Не по-літописному домалювали зарплату селищному голові Павленку Володимиру Михайловичу. Майже на 140 тисяч гривень збільшив свої доходу у 2024 році порівняно з попереднім роком голова громади – з 287 до 426,6 тисяч гривень. Ще 232,5 тисячі гривень чиновник отримав як пенсію. Якщо у 2023 році щомісячна зарплата голови складала 24 тисячі гривень, то в наступному – вже 35,5 тисячі гривень.
Також зріс річний дохід у тому ж порівнянні і в керуючого справами (секретаря виконкому) Бисикало Сергія Миколайовича – з 264 тисяч до 310 тисяч гривень.
Секретар селищної ради Мироненко Лариса Федорівна також задекларувала зростання рівня заробітної плати – з 263 тисяч гривень у 2023 році до 323 тисяч гривень у 2024 році – або з 22 до 27 тисяч гривень щомісяця. Утримання трьох управлінців обійшлося платникам податків в трохи більше, ніж 1 мільйон гривень.
А в Гончарівському – мільйон на двох
Ще одна «військова» громада – Гончарівська – об’єднує 17 населених пунктів на території площею 635 квадратних кілометрів. Мешкає тут понад 6 тисяч жителів.
Керує громадою Рудник Віталій Миколайович. Як і в більшості чиновників, зарплата Гончарівського селищного голови зросла – з 521 тисячі гривень у 2023 році до 610 тисяч гривень у 2024 році, або у щомісячному еквіваленті – з 43 до 51 тисячі гривень.
Півень Ніна Михайлівна, секретар селищної ради, заробила на посаді у 2024 році на 55 тисяч гривень більше, ніж у попередньому – 512 тисяч і 457 тисяч гривень відповідно. Послуги цих двох ТОП-менеджерів коштували громаді 1,1 мільйон гривень.
Голова отримав виплати як ВПО
Прикордонна з військово-політичним партнером росії Білоруссю Любецька територіальна громада є однією з найменш населених за густотою населення громад Чернігівщини. Так, у 48 населених пунктах громади на території площею 595 квадратних кілометрів проживає всього 5400 мешканців.
Керує громадою колишній правоохоронець Костильов Валерій Миколайович. Голова селищної ради за крайні два роки збільшив власні доходи на 227 тисяч гривень – з 605 тисяч у 2023 році до 832 тисяч гривень у 2024 році. У щомісячному відрахуванні це 50 та 69 тисяч гривень відповідно. Також він отримав 336 тисяч гривень пенсії (майже 28 тисяч гривень щомісяця). А через департамент соціальної політики Чернігівської міської ради Костильов отримав додаткову виплату розміром 8 тисяч гривень як ВПО.
Поправила власне фінансове становище і секретар селищної ради Слободська Алла Іванівна, збільшивши дохід за рахунок відрахувань з бюджету громади із 478 тисяч гривень у 2023 році до 684 тисяч гривень у 2024 році. Відтак її зарплата зросла до 57 тисяч гривень на місяць.
Дихає в спину колегам і керуюча справами виконавчого комітету ради (секретар виконкому) Кухаренко Тетяна Станіславівна. Селищна чиновниця збільшила свій дохід на 135 тисяч гривень – з 309 тисяч до 444,9 тисяч гривень. Попри зарплату в 37 тисяч гривень секретар виконкому не знехтувала правом отримати від Уряду 1 тисячу гривень «зимової підтримки». Куди ж без халяви?
Удвічі збільшив розмір доходу від заробітної плати заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Петренко Юрій Олексійович. Якщо у 2023 році чиновник задекларував 252 тисячі гривень доходу від зарплати, то у 2024 році цей дохід склав 540 тисяч гривень. Дружина чиновника скористалась можливістю оформлення «зимової тисячі».
У підсумку 2024 року утримання ТОП-апарату прикордонної громади обійшлося її мешканцям в 2,5 мільйона гривень (для порівняння – у 2023 році ця сума складала 1,6 мільйона гривень).
Прикордонною Добрянкою керують жінки, їх зарплати теж не стоять на місці
Ще одна прикордонна з Білоруссю Добрянська територіальна громада об’єднує 21 населений пункт на площі 460 кілометрів квадратних. Незважаючи на розміри громади, чисельність населення в ній невелика – менше 5 тисяч мешканців. Центр громади розташований у селищі Добрянка, практично на самісінькому кордоні з ворожою для нас країною. Керують громадою жінки, деякі з яких є дружинами військових. Попри це вони не нехтують обов’язком подання відкритих декларацій.
Згідно з декларацією-2023, селищний голова Бицько Світлана Іванівна отримала 450 тисяч гривень доходу від зарплати. У 2024 році цей показник зріс на 267 тисяч гривень до 717 тисяч гривень, або майже 60 тисяч гривень щомісячної заробітної плати.
Майже на 150 тисяч гривень зросли доходи у секретаря селищної ради Мурадової Марії Володимирівни – з 305,5 тисяч гривень у 2023 році до 454 тисяч гривень у 2024 році.
Найменший рівень доходів у керуючої справами виконкому Кучерук Олени Вікторівни. Але він також не стояв на місці й зріс з 280 тисяч до 392 тисяч гривень.
Загалом утримання трьох управлінців у 2024 році коштувало Добрянській громаді понад 1,5 мільйона гривень.
Найменш витратна – Седнівська громада
Седнівська територіальна громада – найменша за територією серед селищних громад Чернігівського району і одна з найменших за кількістю мешканців. Вона об’єднує всього 8 населених пунктів, в яких живе 3300 людей, на території 213 квадратних кілометрів.
Громада живе без голови, а його функції виконує секретар селищної ради Мориляк Тетяна Миколаївна. Згідно з даними з реєстру декларацій, чиновниця задекларувала за 2023 рік 271 тисячу гривень доходу від зарплати, або 22,5 тисячі гривень щомісяця. В 2024 році розмір річного доходу Мориляк зріс на 195 тисяч гривень і сягнув цифри 466 тисяч гривень, або майже 39 тисяч гривень щомісячних виплат як зарплати. У 2024 році чиновниця скористалась можливістю взяти урядову тисячу, також Тетяна Мориляк отримала від уряду 29400 гривень компенсації за пошкоджене майно.
Керуючий справами (секретар) виконавчого комітету ради Ячна Ксенія Михайлівна так само покращила свій фінансовий стан: якщо у 2023 році її річний дохід від зарплати складав 187 тисяч гривень (15,6 тисяч гривень щомісяця), то у 2024 році він зріс до 323 тисяч гривень або майже 27 тисяч гривень щомісячних виплат.
У загальному підсумку з бюджету Седнівської громади на зарплати ТОП-менеджерів було витрачено 790 тисяч гривень – це найменша сума серед селищних рад Чернігівського району.
В Олишівці голова – без декларацій
Близька за розмірами та кількістю населення до Седнівської Олишівська селищна громада об’єднує всього шість населених пунктів з кількістю мешканців 3200 чоловік на території площею 224 квадратні кілометри.
Декларація селищного голови Олишівської громади Мальця Сергія Вікторовича у реєстрі декларацій відсутня. Причому її немає за жоден із років, доки існує громада. Чому так – належить з’ясувати, але очевидним є те, що мешканці громади позбавлені можливості бачити, скільки заробляє і що має, як кажуть, за своєю душею їхній голова.
40 тисяч гривень на місяць отримувала у 2024 році Струк Олена Іванівна – секретар виконавчого комітету, керуюча справами (секретар) виконавчого комітету селищної ради. Порівняно з 2023 роком розмір її доходу за рахунок бюджету громади зріс із 425 тисяч до 483 тисяч гривень.
На 115 тисяч гривень поправила сімейний бюджет і секретар селищної ради Пекур Людмила Петрівна. Якщо у 2023 році вона задекларувала 429 тисяч доходу від зарплати, то у 2024 році – вже 546 тисяч гривень, або більше 45 тисяч гривень щомісяця.
У цілому ж на зарплати цих двох ТОП-чиновниць у 2024 році з Олишівського бюджету пішло більше 1 мільйона гривень.
Що в підсумку?
Підсумовуючи аналіз селищних громад Чернігівського району, зазначимо, що свої доходи від виборців приховали троє чиновниць у Куликівській громаді та один чиновник з Олишівської громади. Керівник Деснянської громади Юрій Осташевський став єдиним головою, який зменшив рівень доходу від заробітної плати, всі решта – тільки збільшили. У двох громадах – Любецькій та Михайло-Коцюбинській – голови отримували допомогу як внутрішні переселенці. Найбільш оплачуваним селищним головою Чернігівського району стала голова Михайло-Коцюбинської селищної ради Ніна Ворох із зарплатою 70 тисяч гривень. За нею йде Любецький селищний голова Валерій Костильов – 69 тисяч гривень на місяць. А замикає трійцю Деснянський селищний голова Юрій Осташевський з результатом 61,6 тисячі гривень щомісячної зарплати.
Зарплатну пальму першості у селищних громадах Чернігівського району утримують чиновники з Михайло-Коцюбинської селищної ради. Утримання п’ятьох селищних управлінців у 2024 році обійшлося платникам податків в кругленьку суму, яка сягнула 3,1 мільйона гривень. Кому війна, а кому…
Віталій Назаренко