Дуже велика ймовірність, що продаж російських банків іноземним інвесторам у майбутньому буде «технічним».
Серед великих іноземних банківських груп попиту на українські банки немає. Локальних інвесторів, які могли і хотіли б придбати банк теж не помітно. Таким чином, швидше за все, вихід російських держбанків з України можливий за особистим проханням Кремля – тобто інвестора просто знайдуть і попросять викупити фінансову установу. Приблизно так, як, швидше за все, і сталося з Сбєрбанком РФ в Україні.
У цьому впевнена експерт Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії.
За офіційними даними, консорціум інвесторів купує 100% акцій ПАТ «Сбєрбанк» (Україна), яке є дочірнім банком ПАТ Сбєрбанк. У Консорціум увійдуть Norvik Banka (Латвія) і білоруська приватна компанія.
Експерт акцентує увагу на деякі ознаки «технічності» цієї угоди.
Як правило, перед тим як інвестувати, інвестор робить дью-ділідженс (англ. Due Diligence – «забезпечення належної сумлінності»). В його рамках потенційний майбутній власник перевіряє якість активів, заявлені фінансові показники, з'ясовує чи немає прихованих судових справ. Як правило, ведуться довготривалі переговори. Часто інвестор обирає з кількох банків. Велика угода може готуватися місяці та роки.
У випадком зі Сбєрбанком Росії, угода відбулася під впливом «чорного лебедя» – санкцій, які були введені 15 березня до п'яти банків з російським капіталом.
Російські власники знайшли інвестора в рекордно короткі строки. Для реальної ринкової угоди така швидкість практично неможлива.
VoxConnector, спеціально для bilahata.net
На фото: під час мітингу у Чернігові біля Сбербанку Росії