Середа, 5 Лютого 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Про вплив війни на розвиток раку розповів лікар-онколог із Чернігова

Про вплив війни на розвиток раку розповів лікар-онколог із Чернігова


У ракетах, які запускає росія по українцях, містяться компоненти небезпечного ракетного палива, через що збільшуватиметься кількість онкологічних захворювань. У цьому впевнений лікар-онколог із Чернігова Валерій Зуб.

– Ви зараз як спеціаліст і людина з доступом до державних ресурсів спостерігаєте сплеск захворювань у зв'язку з війною? Бо, як на мене, не треба мати медичної освіти, щоб розуміти, що у тих самих ракетах, які випускає по нас ворог, є компоненти небезпечного ракетного палива.

– Стовідсотково буде збільшення! Ми це знаємо! Я, до речі, входжу до міжфракційної групи «Екобезпека», займаюся якраз питанням впливу війни на розвиток раку. На рівні держави вже проходять відповідні дослідження, працюють інститути, які вивчають вплив азбесту, різних викидів із палива цих ракет на довкілля. Аналізуючи військові конфлікти, які відбувалися в інших країнах – той самий Ірак, Афганістан, Балкани – ми вже знаємо приблизно, що буде після впливу цих факторів. Тобто, які види раку будуть зростати. Це, зокрема, рак сечового міхура, рак легень... Ми вже зараз передбачаємо зростання цієї патології. Але ми так само розробляємо методику профілактики, адже деякі раки можна попередити навіть вживанням звичайної фолієвої кислоти. Ми вже знаємо групи людей, яким треба давати ці препарати, і знаємо, що ймовірність захворіти на рак буде меншою. Ну і плюс вакцинація. Ті країни, які ввели обов'язково в календар щеплень вакцинацію, практично позбулися таких видів раку, як рак шийки матки, рак вульви, рак ануса, рак гортані. Тобто, ці раки в цивілізованому світі практично не зустрічаються. Там людей вакцинують вже 15-20 років, ми ж тільки починаємо. Я впевнений, що через 15 років рак шийки матки буде казуїстичним випадком. Але наразі в одній лише Чернігівській області на це захворювання хворіє більше жінок, ніж в усій Австралії, чи в усій Німеччині, чи в усій Британії – тобто там, де проводять вакцинацію.

– Щодо сплеску захворювань у зв’язку з війною: їх буде більше там, де більше б'ють, наприклад, ракетами? Той самий Київ, який чи не найбільше страждає від прильотів? Але, приміром, в Чернігові, Варві, Бобровиці чи Борзні хворітимуть менше?

– В чому і суть! Сьогодні існує ідея об'єднати канцер-реєстр, де ми зараз збираємо всі дані по онкології, щоб ввести туди якраз екологічний компонент. Тобто ми будемо знати, що у повітрі в Києві перевищено рівень певних речовин у 10 разів. Отже, ця речовина в 10 разів підвищить ризик виникнення, наприклад, раку легенів. Відтак будемо передбачати, що це буде. Відповідно, в цьому регіоні потрібно буде проводити, наприклад, низькодозову комп'ютерну томографію, щоб вчасно попередити рак легень. В іншому регіоні навпаки – збільшення викидів азбесту, що викликає частіше рак шлунку. Тобто, тут ми вже будемо запроваджувати систему ендоскопічних досліджень, будемо шукати патологію шлунку і, відповідно, попереджати її. Тобто, зрозуміло, що на всій території України не буде однакових випадків – як і зараз, до речі, і до війни такого не було. В одній місцевості захворюваність була більше на одну патологію, в іншому – на іншу. Однак різниця в тому, що тоді ми про це знали, але ніяк не реагували. Зараз наша задача полягає в тому, щоб знати, попереджати і вчасно реагувати для ліквідації патології.

Спілкувався Віталій Назаренко


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/