Среда, 27 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Про стан весняного водопілля в басейнах Дніпра та Десни


Про розвиток та проходження весняного водопілля  2016 року в басейнах річок Дніпра вище Київського водосховища  і Десни вище Києва станом на 15 квітня 2016 року.

Зимовий  період був коротким, він розпочався  28 грудня 2015 р. і тривав до 27 січня 2016 р., тобто один місяць. 28 січня середня добова температура повітря перейшла через 0° в бік позитивних значень.

Стійкий сніговий покрив у басейні Дніпра та Десни  встановився в кінці грудня 2015 р., процес снігонакопичення був малоактивним. Виключення становив лише басейн р. Сейму, де внаслідок інтенсивних і сильних снігопадів в середині січня  сформувалися більші, порівняно з іншими територіями, снігозапаси (60-70 мм).

Максимальні запаси води у сніговому покриві  відмічалися 20 січня ( на півтора місяця раніше середньобагаторічних строків). У басейнах  р. Дніпра та р. Десни вони були більшими за норму на цю дату у 1,5 рази, але значно меншими за максимальні снігозапаси, що формують середнє водопілля.

Сніготанення розпочалось 28 січня і протягом лютого  на більшій частині водозборів сніг розтанув. На кінець лютого сніговий покрив залишався лише у верхів’ях басейнів Дніпра, Десни та Сейму на території Російської Федерації.

Промерзання ґрунту у басейнах річок відбулося до глибини 10-50 см (переважно нижче середніх багаторічних значень). З осені ґрунт характеризувався дуже низьким зволоженням внаслідок літньо-осінньої посухи 2015 р. Помірно  тепла з опадами погода у листопаді-грудні сприяла поповненню грунтових вологозапасів. Запаси вологи у його метровому шарі на початок сніготанення збільшилися до середніх багаторічних показників і дорівнювали близько 200 мм.

Гідрологічна посуха, що відмічалась на всіх річках басейну Дніпра та Десни, влітку-восени 2015 року обумовила дуже низьку водність річок на початок зими, яка у грудні-січні дещо збільшилась (до 50-60% норми).

Поява стійких льодових явищ на річках  відмічалась в кінці грудня 2015 р. Надалі протягом 1-3 діб встановився льодостав, що переважно на 10-20 діб пізніше середніх багаторічних значень. Найбільша товщина криги спостерігалася в третій декаді січня і становила 15-18 см.

Після 28 січня на річках розпочалися процеси поступового руйнування льодового покриву одночасно з малоінтенсивним підвищенням рівнів води ( на 1-5 см за добу, в  окремі дні – на 10-15 см)  в межах русел .

Повністю річки звільнились від льодового покриву у кінці лютого — на початку березня.

В другій  декаді лютого на малих притоках Десни та Сейму  сформувались  максимальні рівні води весняної повені, які перевищували передпаводкові рівні  на  0,3-0,9 м, і проходили в межах русел.

Пік весняної повені на р. Білоусі біля с. Кошівка спостерігався 18,19 лютого з відміткою 234 см над нулем поста.

Дані про строки проходження та значення максимальних рівнів води повені 2016 р. по гідрологічних постах Чернігівського ЦГМ наведені нижче у таблиці:

водопілляВ цілому повінь 2016 року характеризувалась показниками максимальних рівнів води такими, що були  нижчими за середньобагаторічні значення: на р. Дніпрі –  на 1,2-1,9 м;  на р. Десні –  на 1,4-2,7 м; на р. Сеймі  –  на 0,4-0,5 м, на р. Снові –  на 1,0-1,1 м.

Вода  знаходилась у межах русел, лише спостерігалось незначне перевищення відміток заплави у створах гідрологічних постів на р. Снові біля м. Щорс (на 16 см)  та р. Сеймі біля с. Мутин (на 20 см).

Станом на 15.04.2016 року на річках області спостерігається спад рівнів води з добовою інтенсивністю 1-4 см.

З 16.04.2016 р. дані про рівні води на гідрологічних постах Чернігівського ЦГМ можна отримувати за телефоном 4-50-72 (з 9-00 до 17-00 у робочі дні) та за телефоном 66-70-09 у вихідні та святкові дні.

 Роман ОВСЄЄНКО, − начальник Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, спеціально для видання Біла хата


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/