Під час заходів, присвячених 350-річчю з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурин, Президент Петро Порошенко 13 березня 2019 року привітав чернігівчан з цією знаменною подією та нагадав про роль і місце в історії України славетного гетьмана Івана Мазепи.
За його словами, три з половиною століття тому Батурин став столицею Гетьманщини, у статусі якої перебував до 1708 року. Кінець 17 – початок 18 століття був часом розквіту Гетьманщини, яку прагнули упокорити та знищити Москва та Петербург. З Батурином пов’язані такі постаті керівників козацької держави, як Дем’ян Многогрішний, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський, які залишили в історії України кожен свій слід.
Глава держави наголосив, що саме у Батурині Іван Мазепа творив державу Україну: «Це мала бути прекрасна європейська держава. Недаремно ж гетьман стільки зусиль доклав до будівництва храмів, розвитку культури, мистецтва та освіти».
«Не забуваймо: ще коли Петро І лише рубав вікно до Європи, Україна часів Мазепи ходила туди через двері», — сказав Петро Порошенко.
«Від Богдана до Івана не було гетьмана. Цією приказкою українці ще за життя Мазепи визначали історичний масштаб його постаті. 22 роки міцною рукою він тримав булаву і поклав край сумнозвісній Руїні», — наголосив Президент.
«Імперія не шкодувала чорної фарби, аби спотворити його образ. Та це не завадило, а навпаки допомогло Іванові Мазепі стати справжнім символом українського спротиву Росії, який донині перебуває в серцях справжнього українця. Мазепинська ідея, як я вже колись говорив при відкритті пам’ятника гетьману у Полтаві, то жевріла, то палахкотіла протягом двохсот років. Вона знаходила нових і нових послідовників. Вона надзвичайно вплинула на творчість Шевченка. Вона сприяла відновленню державності України на початку минулого століття», — сказав Петро Порошенко.
Він зауважив, що слово «мазепинець» понад двісті років було іменем загальним для всіх, хто ставив собі за мету самостійну Україну, або просто щиро, і навіть без жодного політичного умислу, любив свій край та рідну мову. «Лише минулого століття з’явилися такі почесні звання як «петлюрівець» та «бандерівець», але усі вони починали з «мазепинця», — додав Президент.
«Іван Мазепа був сином свого часу, живою людиною і державним діячем зі своїми чеснотами й недоліками, прорахунками та гріхами. Але наголошую, у вирішальний момент, коли треба було обирати між вірністю чужому монархові чи своїй Вітчизні, між особистим комфортом та ризиком заради майбутнього країни, його вибір, вибір Івана Мазепи був на користь України», — сказав Президент та додав, що навіть «вороги визнавали постать і велич духу Мазепи».
Глава держави порівняв постать гетьмана з Джорджем Вашингтоном, Симоном Боліваром та Махатмою Ганді. «Для імперій, яким корилися їхні народи, вони всі були ясно що «зрадниками», а для самих народів – борцями за свободу і незалежність, хоч і йшли до неї різними шляхами. Для народів вони є герої», — сказав Петро Порошенко.
Водночас Петро Порошенко закликав всіх зробити висновки з історії першої гетьманської столиці: «Батурин – це застереження. Це урок, який ми усі маємо дуже добре вивчити. Бо чвари старшин надзвичайно дорого коштували усьому народу, а найстрашнішу ціну заплатила гетьманська столиця – Батурин».
Президент також підкреслив, що політики мають час від часу брати уроки історії на сьогодення і на майбутнє: «Що ми маємо вивчити, дорогі друзі? Брак єдності неодноразово ставав для нашої України фатальним. Україну перемагали лише тоді, коли ворогу вдавалося зруйнувати і розірвати нашу єдність», — наголосив Петро Порошенко. Він підкреслив, що цей більш, ніж очевидний висновок як і з подій початку XVIII, так і XX століття ми маємо нарешті вивчити.
Глава держави процитував вірш, авторство якого приписують Мазепі: «Чрез незгоду всі пропали, самі себе звоювали». «І повторюю ще раз, щоб почули з Батурина всі українські політики. Бо дехто вже настільки захопився внутрішньою боротьбою, що не хоче ані бачити, ані чути, що ж коїться на нашому північно-східному та східному кордонах. Для них війни не існує. Так само не існувало в 18-20-х роках двадцятого століття. Чубилися між собою і москалям здали Україну. Ми не повторимо цієї помилки», — сказав Петро Порошенко та подякував українським воїнам, які дають відсіч ворогу на сході України.