Факт родинних відносин встановлюється з метою реалізації особою своїх особистих чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, таких як права на спадщину, права на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, одержання компенсації.
Детальніше про порядок встановлення факту родинних відносин розповість заступник начальника відділу Ріпкинського бюро правової допомоги Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Гаан.
Родинні відносини – кровний зв’язок між людьми, з наявністю якого у людини виникають відповідні юридичні наслідки, тобто, виникнення, зміна чи припинення прав та обов’язків.
Існує два способи встановлення факту родинних відносин:
1)досудовий (шляхом отримання документів через органи державної реєстрації актів цивільного стану);
2)судовому порядку ( шляхом зверненням із відповідною заявою до суду).
У разі неможливості одержання або відновлення документа, який свідчить про факт родинних відносин в органах РАЦС необхідно отримати письмову відмову або роз’яснення із зазначенням причин.
Після отримання документу про неможливість встановлення факту родинних відносин у досудовому порядку, особа має право подати до суду за місцем його проживання заяву про встановлення факту родинних відносин.
Встановлення факту родинних відносин здійснюється судом у порядку окремого провадження.
Суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника, одержання компенсації та інші.
Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:
– спадкоємці померлої, для яких у зв’язку зі встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки;
– особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;
– інші особи, для яких встановлення факту родинних відносин тягне виникнення юридичних наслідків.
Заява про встановлення факту родинних відносин повинна правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим статтею 175 ЦПК України, та вимогам щодо її змісту, передбаченим статтею 315 ЦПК України, зокрема в заяві повинно бути зазначено:
- який факт заявник просить встановити та з якою метою;
- причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
- докази, що підтверджують факт.
Доказами можуть бути:
- копії документів, що посвідчують особу;
- копії правовстановлюючих документів на майно;
- листи органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;
- покази свідків, які можуть підтвердити факт родинних відносин;
- інші документи, які містять відомості про родинні відносини осіб.
За подання заяви особа, яка не має пільг на сплату судового збору, сплачує судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Однак, статтею 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено перелік осіб, що звільняються від сплати судового збору:
- інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
- інваліди І та ІІ груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів тощо.
Рішення суду про встановлення факту родинних відносин не дає права на внесення виправлень, змін, доповнень у актовий запис, видачу нового паспорту.
Нагадую, що фахова правова допомога надається відділом «Ріпкинське бюро правової допомоги» Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з 9-00 до 18-00 з понеділка по п’ятницю за адресою: с.м.т. Ріпки, вул. Попудренка, 8а, тел. 2-13-67
Також за правовою допомогою звертайтесь до Чернігівського місцевого центру з надання БВПД з 9-00 до 18-00 за адресою: м. Чернігів, пр. -т. Миру, буд. 49-а. тел: (0462) 77-51-68
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103
Комментирование закрыто