Як повідомив головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб, 25 серпня y стінах медичного закладу відбулося підписання договору про закупівлю медичного лінійного прискорювача Elekta з комплексом обладнання для оснащення радіотерапевтичного відділення.
Постачальником є товариство з обмеженою відповідальністю «Біосенс» – офіційний представник компанії Elekta в Україні. Постачальник визначений шляхом відкритих та прозорих тендерних торгів, що тривали з травня 2017-го. Сума договору складає 57,5 млн гривень, де 40 мільйонів складають кошти Державного фонду регіонального розвитку та 17,5 млн – кошти місцевих бюджетів. За підсумками проведених торгів очікувана ціна закупівлі була знижена на 23,3% – тобто з 75 млн гривень до 57,5. Різницю спрямують на придбання системи дозиметричного планування та комп’ютерного томографа.
Як зазначив Валерій Зуб, поява лінійного прискорювача в арсеналі онкодиспансеру дозволить вивести лікування та профілактику онкологічних захворювань на новий рівень.
Перевага лінійного прискорювача в тому, що промені, які він виробляє, не чинять великого впливу на здорові тканини і руйнують хворі. Суть роботи лінійного прискорювача полягає в тому, що він виробляє пучки високоенергетичних електронів у магнітному полі. Фотонне випромінювання, яке фільтрує електрони y променевому прискорювачі Elekta, допомагає з точністю направити потік y потрібну точку. Випромінювання утворюється особливим шляхом на голівці випромінювача. На цій ділянці пучок енергії формується в потік, який спрямовується на певну область на тілі хворої людини. Поворотна рама, на якій знаходитися головка приладу, обертається й направляє пучок енергії на клітини. Радіотерапія сприяє дистанційному лікуванню онкологічних захворювань. Такий метод виключає хірургічне втручання в повній мірі, що в рази збільшує шанси на успішне лікування.
− Завдяки тому, що промінь концентрується, пошкодження здорових клітин унеможливлюється. Дуже важливо, що пристрій обладнаний спеціальним столом, на якому пацієнту буде зручно лежати. Стіл дуже мобільний. Тому область уражених клітин може бути схильна до впливу променів у будь-якому зручному для пацієнта положенні, – розповідає Валерій Зуб.
Важливо зазначити, що робота лінійного прискорювача Elekta може бути спрямована не тільки на лікування таких фатальних ситуацій, як онкологія. За допомогою пристрою проводять терапію запальних захворювань як-то: гідраденіту, маститу, панариції. Багатофункціональність лінійного прискорювача − основна його перевага над іншими засобами такого роду.
При вдалому збігові обставин вже наприкінці цього року відділення онкодиспансеру прийме свого першого пацієнта. А взагалі в новому відділенні планують лікувати близько 3,5 тисячі пацієнтів на рік.
Уляна КОВАЛЬЧУК