Чернігівська міська рада готує чергове підвищення цін на проїзд у громадському транспорті з квітня 2015 року. У зв`язку з цим, Чернігівський «ДемАльянс» надав пропозиції міській владі щодо вартості проїзду та якісних послуг у пасажирському транспорті.
Чернігів потребує негайних змін в транспортній системі міста. В цьому впевнені члени ПП «ДемАльянс» та громадськість міста. Більше того, свої поради щодо поліпшення ситуації, тарифу на проїзд, надання якісних послуг у міському пасажирському транспорті та з інших питань активісти направили очільнику міста.
Нагадаємо, що наприкінці лютого цього року була створена ініціативна робоча група з транспортних питань, яка напрацювала ряд пропозицій, вимог і зауважень, які 12 березня подали керівникам міста. В проекті пропозицій все викладено конкретно, по фактам, без емоцій – все відповідно до чинного законодавства.
«На наше глибоке переконання оприлюднений регуляторний акт, розміщений на сайті міськради, не вирішує найголовнішої проблеми, що склалась в місті Чернігів − проблему збалансування інтересів, прав та обов’язків пасажирів, перевізників та місцевої влади. Тим самим він порушує ст. 4 закону України про засади регуляторної політики, − запевняє голова Чернігівської міської організації партії «ДемАльянс» Романова Тетяна. − Та враховуючи ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт», тарифна політика має забезпечувати стабільність, прозорість та прогнозованість тарифів, чого наразі немає».
Бачення ініціативної робочої групи
Представники громадськості зауважують, що послуги на перевезення пасажирів замовляє Чернігівська міська рада. Вона є замовником і представником інтересів громади! Виконавчий комітет має визначати серед претендентів-перевізників кращих надавачів якісних, комфортних, своєчасних послуг громадянам за встановленими прозоро, чесно, відкрито справедливими тарифами на перевезення. Ці переможці мають бути визначені на конкурентних засадах.
«А тому замовник – міськрада, має не затверджувати та погоджувати тарифи подані перевізниками, а визначати і пропонувати перевізникам граничний розмір тарифу з урахуванням платоспроможності чернігівців та співвідношення дійсних ціна\якість транспорту. Вся робота по узгодженню має відбуватись публічно і прозоро, − говориться в даному проекті з пропозиціями до Чернігівської міської ради. − На жаль, сьогодні цієї відкритості ми не спостерігаємо. Нам, вже який рік поспіль, пропонують підлаштовуватись під потреби перевізників».
Тому «ДемАльянс» та громадськість міста не довіряє наданим перевізниками обґрунтуванням щодо підвищення вартості проїзду в громадському транспорті, як таким що відповідно не підготовлені і не містять переконливих обґрунтувань потреби підвищення ціни на вказаний розмір. При цьому перевізники нічого не повідомляють про якість послуг, свої прибутки, але лише скаржаться на витрати – вартість палива тощо.
Пропозиції громадськості до міської ради
Невідповідність якості транспортних послуг сучасним вимогам є однією з основних проблем функціонування та розвитку громадського транспорту. Перед системою міського транспорту пасажири висувають вимоги більш швидкого, безпечного та комфортного перевезення. Майбутнє підприємств міського пасажирського транспорту залежить від їх спроможності забезпечити населення якісними, орієнтованими на споживача послугами.
На сьогодні управління транспорту, на вимогу перевізників пропонує для всіх суб’єктів господарювання міста, незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва, які виконують перевезення пасажирів і багажу на міських маршрутах загального користування, встановити вартість разового квитка:
— на проїзд у тролейбусі — 2,00 грн;
— на проїзд у автобусі, що працює у режимі маршрутного таксі – 4,00 грн.
— на проїзд у автобусі, що працює у звичайному режимі – 3,50 грн.
Представники ініціативної групи запитом до відповідного розпорядника інформації отримали економічне обґрунтування щодо підвищення цін на проїзд в громадському транспорті від ТОВ «Пассервіс-люкс», ДП «Пассервіс» та КП «ЧТУ». Проаналізувавши отримані дані від перевізників, зробили певні розрахунки і певні висновки щодо наданої інформації перевізниками. Для розрахунку тарифу на проїзд в громадському транспорті активісти скористалися даними офіційного підрахунку пасажиропотоку, який проводився студентами Чернігівського національного технологічного університету за замовленням Чернігівської міської ради у 2013 році. Спільний розрахунок активістів та представників ЧНТУ кардинально відрізняється від розрахунків тарифів, наданих перевізниками. Наприклад, дані пасажиропотоку на одному із найприбутковішому маршруті №12 перевізники значно занижують, ніж є в дійсності. Ця ж ситуація повторюється і з маршрутом №38 та 39.
Отже, проаналізувавши і привівши кілька прикладів в проекті пропозицій щодо встановлення економічно необґрунтованого розміру тарифів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських маршрутах загального користування, Чернігівська міська організація ПП «Демократичний Альянс» від імені громадськості надала конкретні пропозиції та вимоги до аналізу регуляторного акту проекту рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради «Про вартість проїзду у міському пасажирському транспорті». Це конкретні і зрозумілі пропозиції:
— прозорий відбір перевізників;
— прозоре і зрозуміле тарифоутворення;
— якісні і безпечні послуги з перевезення;
— перегляд транспортної мережі міста та ін...
Це стратегічні вимоги, що дозволять досягти поставлених цілей розвитку транспортної системи у місті Чернігові.
Таж представники Чернігівської міської організації партії «Демократичний Альянс» закликають представників влади не приймати рішення про перегляд вартості проїзду в автобусах і маршрутних таксі, доки діючі перевізники міста Чернігів не покажуть свою спроможність ЗАБЕЗПЕЧИТИ ЯКСТЬ І БЕЗПЕКУ ПЕРЕВЕЗЕННЯ вже зараз. Це буде кроком по захисту інтересів безпосередньо пасажирів.
Тетяна ОВСІЄНКО