Среда, 27 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
По світу «загублено» майже 50 ядерних боєголовок

По світу «загублено» майже 50 ядерних боєголовок


«Зламана стріла» над Туле, або Як подушки мало не стали причиною термоядерного вибуху.

Півсторіччя тому всього в 11 кілометрах від злітно-посадкової смуги американської авіабази Туле розбився стратегічний бомбардувальник В-52. На борту «літаючої фортеці» знаходилися чотири водневі бомби, кожна з яких була більше ніж у 50 разів потужнішою за атомну бомбу «Товстун», що зруйнувала Нагасакі. Залишки однієї з них і досі лежать на дні затоки Північної зірки.

Інцидент, який було віднесено до категорії «Зламана стріла», стався 21 січня 1968 року. На борту літака, що здійснював патрулювання над Північним Льодовитим океаном у рамках секретної операції «Хромований купол», трапилася пожежа. Причиною стала несправність у системі обігріву та… поролонові подушки, залишені третім пілотом на вентиляційній решітці. Спроби екіпажу загасити пожежу вогнегасниками не увінчалися успіхом. Передавши сигнал біди, екіпаж покинув літак.

Некерований B-52 упав на лід затоки Північної зірки і вибухнув. Здетонувала й вибухівка у водневих бомбах. І хоча термоядерної реакції не відбулося радіоактивні компоненти розкидало на значній території.

Щоб запобігти радіоактивному забрудненню океану, американці та данчани розпочали спільну операцію з ліквідації наслідків під кодовою назвою «Чубатий лід». У ній було задіяно понад 2500 осіб. Ліквідатори працювали в жахливих умовах більше ніж вісім місяців, а витрати на ліквідацію наслідків катастрофи сягали десятків мільйонів доларів. Загалом було зібрано 6700 кубометрів забрудненого снігу, який у цистернах вивезли і захоронили в одному з ядерних могильників США. Знайдені залишки трьох водневих бомб відправили на завод з виробництва ядерної зброї Pantex, що в Техасі, а от уламки четвертої так і не було виявлено попри спроби у тому ж таки 1968 році знайти їх за допомогою підводного апарата Star III. Скоріше за все, вони й досі лежать на дні затоки разом із затонулим літаком.

Після цього інциденту США згорнули операцію «Хромований купол» і сконцентрувалися на розробці безпечніших та надійніших засобів доставки ядерних зарядів — балістичних ракет.

За весь період холодної війн, за різними оцінками, у всьому світі було «загублено» майже 50 ядерних боєголовок.

Владислав ДЕМ’ЯНЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/