18 липня 2025 року на сесiї Чернігівської облради мають затвердити нову карту «проекту зонування».
Регіональне медіа «Політика і компромат» (ПіК) написало, що в цьому питанні нібито зацікавлені місцеві чиновники. Як пише це видання, проект винесений всупереч думці експертів з науково-технічної ради.

Вигляд зонування Ялівщини після внесення змін!
Видання ПіК вказує на те, що при розробці проекту зонування чиновники з ОДА посилаються на Генеральний план міста Чернігова, який був розроблений у 1999 – 2002 роках та затверджений рішенням Чернігівської міської ради від 25 грудня 2003 року (10 сесія 4 (24) скликання). Але на той час РЛП не було створено.

Дмитро Синенко протягує проект під Максима Черненкά, ігноруючи громадськість та науковців
Чи перетвориться Ялівщина в царське село для окремих осіб? І чи дійсно Чернігів втратить свою перлину назавжди? Це покаже час. А поки що — рішення за депутатами обласної ради.
Зазначимо, що на сьогодні нам не вдалося взяти альтернативний коментар з цього питання будь-кого з ініціаторів документа, який винесений на розгляд місцевих депутатів. Ми спробуємо надолужити це вже після сесії.
А поки що розміщуємо звернення до чернігівців та представників влади археолога Ігоря Ігнатенка щодо завтрашнього розгляду питання щодо Ялівщини. Текст звернення:
У самому центрі Чернігова — на території Регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» — розгортається тривожна ситуація. Цей парк є не просто зеленою зоною відпочинку. Він поєднує в собі унікальну екосистему лісу, цінні водно-болотні угіддя та комплекс археологічних пам’яток, що охоплює кілька тисячоліть історії. Тут зберіглося городище та сім поселень від доби бронзи до Русі (ще одне – Стрижень-1 майже повністю знищене або розкопане під будівництво), а поруч — річка Стрижень із давньою гідрографічною мережею.
Втім, замість того, щоб захищати і впорядковувати цей спадок, обласна влада дозволяє собі кулуарні кроки, які несуть пряму загрозу і природі, і культурі.
У травні 2025 року на виробничій нараді до проєкту зонування РЛП «Ялівщина», розробленого ще у 2022-му (на 11 –й рік після створення), були внесені зміни без публічного обговорення, без інформування громади і без погодження з фахівцями. Така практика суперечить як українському законодавству, так і міжнародним зобов’язанням нашої держави.
Україна ратифікувала низку важливих конвенцій: Орхуську (1998), яка гарантує участь громадськості у прийнятті рішень, Європейську ландшафтну (2000), яка захищає культурні й природні ландшафти, та Бернську конвенцію (1979) — основний документ із охорони біотопів. Усі ці документи чітко визначають: будь-які зміни в режимі охоронюваних територій мають ухвалюватися прозоро, із залученням суспільства та науковців.
Спроби змінити зонування Ялівщини без громадської участі — це не лише загроза довкіллю, а й порушення прав людини на доступ до екологічної інформації. Сьогодні в проєктах забудовників фігурують лижний спуск з підйомником, пристроєм для штучного снігу, огорожами доріжками і освітленням, бетонна набережна на березі Стрижню. Для реалізації цих ідей потрібне переведення частини охоронної заповідної зони у «господарську», що відкриває шлях до подальшої урбанізації. Частина ділянок вже потрапила до приватної власності попри те, що вони розташовані на території археологічних пам’яток — а це прямо заборонено законом.
Завтра такі практики можуть стати серйозним викликом і для самої держави. Адже після вступу України до ЄС (а ця перспектива вже не така далека), система охорони культурної і природної спадщини має відповідати європейським стандартам. Невиконання міжнародних зобов’язань загрожує судовими позовами, зупинкою фінансування з боку ЄС, а також шкодить іміджу України як правової держави.
Ялівщина — це не лише територія. Це лакмусовий папірець, що показує, наскільки ми справді готові до європейських цінностей: поваги до природи, спадщини і права громади бути почутою.
Завтра, 18 липня 2025 р., на сесії Чернігівської обласної ради буде поставлене питання про затвердження проєкту меж «РЛП Ялівщина». У зв’язку з цим ми звертаємося до міської ради, Департаменту екології Чернігівської ОДА, Міністерства культури, народних депутатів: негайно оприлюднити всі зміни до проєкту зонування РЛП;, провести їх повноцінне громадське обговорення з оприлюдненням протоколів і документів; забезпечити реальне врахування позиції фахівців та мешканців Чернігова; гарантувати недоторканність охоронних зон, згідно з українськими законами і міжнародними зобов’язаннями.
Ми також звертаємось до громади: слідкуйте, не мовчіть, долучайтеся! Ялівщина — це наш спільний спадок. І якщо ми зараз дозволимо знищити її заради вигоди кількох осіб — завтра під бульдозер підуть і інші пам’ятки, ліси, набережні.
Збережімо Ялівщину — збережімо обличчя нашого міста.
Юрій Карпенко, еколог, доктор біологічних наук:
— Територія РЛП «Ялівщина» — це природно-заповідний об’єкт у межах міста Чернігова. Якщо говорити з погляду еколога, то це цінна територія, фактично – осередок дикої природи у місті. Тут понад 600 видів різних рослин зустрічається, понад 100 видів хребетних тварин, тут є близько 50 рідкісних видів флори і фауни. Крім того, це територія, яка є своєрідним екологічним каркасом і «легенями» нашого міста.
Сергій Безбородько, екоактивіст:
— Це унікальне явище, що ми в центрі урбанізованого середовища (міста) маємо рекреаційну зону. Це унікальне явище як для України, так і для світу. Тому ця зона надважлива. Вона має бути захищена, збережена і підсилена.