Ринок електронних грошей в Україні зростає щороку. Електронні гроші вже встигли стати доволі популярними в нашій країні. Електронні гаманці використовують не тільки компанії, які ведуть бізнес в Інтернеті, але й ті, що надають послуги он-лайн. Електронні гроші конкурують і зі звичайними банківськими платежами, і з системами переказів, платіжними картками, а щодо окремих утримувачів — ще і з платіжними терміналами.
Електронний гаманець — це платіжний додаток платіжної картки, кошти за операціями з яким обліковуються на консолідованому картрахунку емітента і який дає змогу його держателю в межах установленого ліміту виконувати платіж за товари (послуги). Тобто фізична особа, яка одержує дохід у вигляді електронних грошей, може за допомогою електронного гаманця користуватися ними, зокрема виконувати безготівкові розрахунки. Фактично це гроші, які обертаються не у формі паперових грошей, а через впровадження у сферу розрахунків комп'ютерної технології та сучасної системи зв'язку.
Поряд з цим, відповідно до пп. 168.1.3 пп. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України якщо згідно з нормами розділу IV Кодексу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу платника, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податки до бюджету.
Звертаємо увагу на те, якщо фізична особа отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney, UkrMoney, RBK Money, MoneXy, «Яндекс. Деньги», PayPal, E-Gold та інші), об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором у такої фізичної особи виникає у день зарахування коштів на електронний гаманець.
Алла БУЛАВА, сектор комунікацій ДПІ у м. Чернігові