На початку липня 2016 р. до історичного й славного міста Ніжин завітав журналістський десант зі столиці та Чернігова для участі у першому прес-турі Всеукраїнського конкурсу «7 чудес України: історичні міста», що проводить фонд «Рідна країна» Миколи Томенка.
Понад 30 журналістів відвідали найцікавіші храми та музеї, адже мета заходу − розкрити туристичний потенціал Ніжина та привернути увагу громадськості до конкурсу, бо містечко дійсно заслуговує на перемогу!
Найяскравіші сторінки історії Ніжина журналістам відкрив старший викладач кафедри історії України Ніжинського державного університету ім. М.Гоголя, депутат Ніжинської міської ради Геннадій Дудченко. За його словами, на вулицях містечка як на сторінках підручника можна вивчати історію різних епох, адже тут збереглися близько трьохсот історичних будівель, понад 70 з них мають значну культурну та історичну цінність.
Для багатьох журналістів стало несподіванкою відкриття ніжинського підземелля, яке несе у собі таємничість та загадковість історичних часів. (Про це ми розповімо у нашій окремій відеопублікації). А поки що зазначимо, що презентацію цього «таємничого» проекту представили керівник Ніжинського археологічного проекту Михайло Булигін та доцент кафедри всесвітньої історії Ніжинського державного університету ім. М.Гоголя Іван Кедун. Адже підземелля дійсно можуть стати ще одним цікавим для туристів об’єктом.
Під час прес-туру представники ЗМІ відвідали унікальний музей «Поштова станція», який зберігся зі своїми давніми будівлями з минулих століть і є єдиним у такому повному вигляді не лише в Україні, а й серед країн СНД.
Винятково-раритетні книги з минулих столітніх епох зберігаються у Ніжині – у Музеї рідкісної книги. Цим книжковим дивом можна лише пишатися ніжинцям, адже унікальні першодруки – це не лише інформація з перших джерел, а й історичні скарби, яким немає грошової ціни, бо вони й справді безцінні.
У музеї зберігаються книжкові шедеври світових майстрів слова, державних діячів, науковців, істориків, письменників… Зокрема, українська художня література та публіцистика представлена раритетними виданнями творів Григорія Сковороди, Івана Котляревського, Григорія Квітки-Основ'яненка, Петра Куліша, Михайла Драгоманова, Івана Нечуй-Левицького, Олександра Кониського, Лесі Українки, Івана Франка. Заслуговує на окрему згадку добірка творів Тараса Шевченка, а це три видання «Кобзаря»: петербурзьке 1867 року, празьке 1876 та київське 1918 року.
Захоплення журналістів викликала прекрасна картинна галерея та Музей Гоголя на базі Ніжинського державного університету. Саме тут представники преси та інших медіа видань дізналися про життя та творчість багатьох відомих людей, пов’язаних з Ніжином. А це, зокрема, актриса Марія Заньковецька, співак Марк Бернес, дружина Пабло Пікассо балерина Ольга Хохлова, мореплаватель Юрій Лисянський.
На думку народного депутата Олександра Кодоли, конкурс «7 чудес України: історичні міста та містечка» дійсно зможе привернути увагу до Ніжина, його величезного духовного та культурного спадку та привабити туристів. У перспективах міської влади – активніше розвивати цей напрямок економіки, підтримувати ініціативи приватних осіб і громадських організацій. Він нагадав, що ініціатором і організатором конкурсу є Фонд Миколи Томенка «Рідна країна». У попередні роки вже визначали: «7 історико-архітектурних чудес України» (2007 р.), «7 природних чудес України» (2008 р.), «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» (2010 р.) та «7 чудес Києва» (2013 р.).
У новій акції «7 чудес України: історичні міста та містечка» беруть участь ті міста, які можуть продемонструвати своє історико-архітектурне обличчя та мають туристичну інфраструктуру для відвідувачів. На І етап, який тривав з 1 березня по 1 червня 2016 року, тривав прийом заявок на участь в акції від місцевих громад, громадських організацій, туристичних компаній, вищих навчальних закладівтощо. На ІІ етап (з 1 червня по 25 вересня) Оргкомітет за участю експертної ради визначив 21 фіналіста (до їхнього складу увійшов і Ніжин). Зараз триває Інтернет-голосування на офіційному сайті за 7 фіналістів. Крім того, буде проведено анкетування ста експертів. Підсумки − за результатами опитування експертів та Інтернет-голосування (50/50).
− Однак те, що Ніжин увійшов до складу фіналістів – це вже перемога, бо претендентів було дуже багато, — зазначає Микола Томенко. – Фонд «Рідна країна» буде поширювати інформацію про це 21 містечко, ми проводимо до них прес-тури. А після визначення 7 переможців беремо на себе зобов’язання підготувати про них презентаційні фільми, а також виготовити різноманітну поліграфічну продукцію. Це сприятиме популяризації містечок. У нас вже є домовленість з провідними телеканалами про трансляцію цих фільмів. Це важливо для промоції.
Отже, закликаємо жителів Чернігівщини та інших регіонів України проголосувати за мальовничий та історичний Ніжин та підтримати його на конкурсі! Шукайте інформацію на офіційному сайті акції www.7chudes.in.ua. Зверніть увагу, що за правилами конкурсу, ви маєте проголосувати за 7 містечок одночасно. Наразі Ніжин входить у десятку лідерів, аби він піднявся вище, треба віддати голос за Ніжин, але голосувати правильно. І до зустрічі на маршрутах туристичного Ніжина!
Оголошення переможців акції «7 чудес України: історичні міста та містечка» відбудеться 27 вересня 2016 року, в День туризму.
Найближчим часом за результатами прес-туру до Ніжина, у нашому виданні в рамках проекту «7 чудес України: історичні міста», будуть розміщені окремі відеопублікації:
- Церква, у якій за давніми переказами, гуляє дивна сила
- Грецьке поселення у Ніжині
- Які таємниці приховують ніжинські підземелля
- Унікальна поштова станція, яка збереглася з давнини і яка не має аналогів в СНД
- Ніжин – місто історії і сучасності