Суббота, 23 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Не з власної волі йшли наші співвітчизники на ту війну...

Не з власної волі йшли наші співвітчизники на ту війну...


В Україні 15 лютого вшановують учасників бойових дій на території інших держав. Саме цього дня 1989 року останній радянський солдат покинув територію Афганістану.

Не з власної волі йшли наші співвітчизники на ту війну й не свою землю боронили, але свій інтернаціональний обов’язок виконували чесно, з гідністю.

«НІЧОГО ХОРОШОГО НА ТІЙ ВІЙНІ НЕ БУЛО»

Афганськими дорогами довелося пройти й нашому землякові Василю Малашенку. Родом він із села Нові Яриловичі Ріпкинського району, але вже понад 30 років живе в Чернігові. Звідси і в армію пішов.

– Призвали мене 1982 року. Потрапив у прикордонні війська, спочатку охороняв південні рубежі Радянського Союзу на іранському кордоні, – розказує Василь Миколайович. – Звісно, вже тоді ми розуміли, що робиться по той бік. Бачили, як звідти везли цинкові гроби… Тому великого бажання опинитися там ні в кого не було. Але служба є службою. Через деякий час відібрали серед нас найвитриваліших, перед кожним поклали чистий аркуш і сказали написати, що згодні служити по той бік кордону. Ми з хлопцями лише глянули один на одного та й поставили свої підписи під заявами. Півроку перебували в учбовій частині в Душанбе, звідти направили в Московський прикордонний загін ММГ-1 «Рустак» у Тулуканському районі. Це були війська КДБ СРСР в Афганістані.

У перший же день пройшов «бойове хрещення» – душмани атакували колону з провізією.

– Потрапивши одразу під вогонь, я злякався й розгубився, – каже Василь Миколайович, – не встигли прилетіти, а тут уже поруч міни вибухають...

Рік і вісім місяців Василь Малашенко служив у Афганістані. Розповів, що жаркий і посушливий клімат переносив нормально.

— У той час я був худорлявий, але витривалий. Кухля води в спекотний день мені було достатньо. Але дуже важко не втратити здоровий глузд за умов постійної небезпеки, коли за ноги хапають змії та скорпіони, не кажучи вже про ризик потрапити у приціл снайперської гвинтівки в руках моджахеда.

– Вам, молодим, було страшно?

– Спочатку, звичайно, трохи побоювалися, а потім звикли. Брали участь у спецопераціях, бувало, затримували каравани, охороняли свою заставу. Взагалі я вам так скажу: нічого хорошого на тій війні не було. Скільки хлопців полягло, а скільки додому повернулося покаліченими!

«У НИХ Я ВПЕРШЕ ПОБАЧИВ, ЯК ВІЛ ТЯГНЕ СОХУ»

Коли ми поцікавилися «Що було найважче?», Василь Миколайович з хвилину помовчав. У цей час його погляд був зосереджений десь дуже далеко, мабуть, за тридцять років і тисячі кілометрів звідси.

– Тих жахів я ніколи не забуду. Але розповідати про них не хочу. Розумієте, це дуже важко й боляче…

– Чим вам запам’яталася ця мусульманська країна?

– Народ там жив украй бідно. У них я вперше у житті побачив, як віл тягне соху. А от на базарах було повно всякого краму – магнітофони Sony, сонцезахисні окуляри, модний одяг. Місцеві жителі з нами майже не спілкувалися, та, врешті, хто ми для них? Озброєні чужинці. Американці свого часу теж у В’єтнамі багато років воювали, та нічого з того не вийшло. Так і радянські війська в Афганістані.

Офіційно термін його служби закінчився в жовтні 1984-го, але «борти» за Василем прилетіли лише в лютому 1985-го. Напередодні вильоту з ворожої території він повернувся зі свого останнього бойового завдання. Рейду десантників потрібно було знешкодити банди Башира. Бойовики мали найсучасніше військово-технічне оснащення. Та попри все, у цій сутичці зазнали поразки і втекли до Пакистану. Затримати їх було неможливо, адже це було дуже велике угруповання, проте вдалося здобути трофеї.

– День моєї демобілізації – один із найщасливіших у моєму житті, – посміхаючись, каже Василь Миколайович. – Неможливо передати, яке це було щастя.

– Вдома знали, де ви служите?

– У листах я про це не писав, та, думаю, невдовзі батьки здогадалися, звідки шле «привіти» їхній син. Додому повернувся взимку 1985-го. Пам’ятаю, снігу того року було стільки, що й парканів не видно. Заходжу у двір. Першим зустрів мене батько (нині покійний). Обняв, з очей у нього покотилися сльози. Я до цього ніколи не бачив, щоб мій батько плакав… Кажу: «Заспокойтеся, тату, я живий і здоровий». За весь час служби жодного разу не був поранений чи контужений.

ТРИДЦЯТЬ РОКІВ ОПІСЛЯ

– Як склалося ваше життя?

– Після армії повернувся в Чернігів. Я в Нових Яриловичах лише 8 класів закінчував, а потім вивчився в Чернігові на муляра, працював на будівництві. Там мені й квартиру дали. У 23 роки одружився. Виховали з дружиною сина Сашка. Понад двадцять п’ять років тому прийшов на роботу в міліцію. Спочатку служив у Чернігівському райвідділі, потім у підрозділі охорони. Уже десять років на пенсії, але без роботи не сиджу. Працюю в охоронному агентстві.

– А що робите у вільний час?

– Дуже люблю ловити рибу й ходити по гриби. Звичайно, багато часу для цього немає, але в січні два рази рибалив на Дніпрі біля Прохорового хутора. А ще в Ріпках маю невеликий будинок, від бабусі залишився, тож хочу там все до ладу довести. Може, через декілька років переїдемо туди з дружиною, коли обидва пенсіонерами будемо. А поки що влітку обробляємо там невеличкий город.

– З армійськими товаришами підтримуєте зв’язок?

– Звичайно, двоє моїх однополчан живуть у Ніжині. Часто телефонуємо один одному. Якось бійці нашої застави вирішили зустрітися в Харкові. Старшина нашого підрозділу вручив нам медалі. Пом’янули тих, кого вже немає з нами. Кожен виніс із тієї війни свої спогади, свій біль. Отримуючи такий життєвий досвід, ми стаємо мудрішими, розуміємо цінність кожного дня, кожної хвилини…

Джерело


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/