Науриз, як священне і головне свято мусульман, святкується протягом більш ніж п'яти тисяч років і знаменує собою початок всього – початок життя, нового року і поклоніння природі! В Азії це свято відзначається 22 березня, в день весняного рівнодення, коли небесні світила – сузір'я і зірки – після річного круговороту приходять на точки свого первісного перебування, тим самим починаючи новий шлях.
Науриз казахський народ називає «Улистин Ули куні» («Великий день народу»), що в художньому сенсі означає відродження природи, пробудження її від сну, й супроводжується багатьма звичаями і традиціями, які дотримуються казахами. Цього дня прийнято називати дітей іменами, похідними від слова «Науриз», наприклад: хлопчиків – Науризбай, а дівчаток – Науризгуль.
Взагалі, характерна риса казахського народу – гостинність. Гостей радо зустрічають, накривають стіл, влаштовують дастархан. Дастархан займає особливе місце в прийомі гостей. Прихід гостей – це завжди свято в оселі! І на це свято, як правило, на дастархані можна побачити немало різних солодощів і прянощів: різновиди баурсаків, чак-чак, коржі, а найголовнішим частуванням на святковому столі вважається «Науриз коже». Величезний казан для «Науриз коже», де вариться весняний суп із семи компонентів (вода, м'ясо, сіль, злаки і айран), символізує єдність, згуртованість і дружелюбність казахського народу.
Із давніх часів свято Науриз завжди супроводжується масовими веселощами. Молодь збирається біля гойдалок – алтибакан, де чутні гучні та веселі голоси молодих хлопців, які співають, танцюють і грають у різні національні ігри: киз-куу, кокпар і ак-суек. Також організовують захоплюючі айтиси, де акини змагаються в майстерності, красномовності та дотепності.
Свято Науриз активно відзначається і в нашому університеті – Казахському національному університеті імені аль-Фарабі. Щороку всі кафедри університету ставлять красиві та святкові юрти, накривають чудові столи з національними казахськими стравами, що додають священному святу особливого колориту. Протягом усього свята організовуються національні ігри та змагання студентів, це – теж запорука єдності та згуртованості молоді КазНУ імені аль-Фарабі.
За інформацією Державної служби статистики, сьогодні в Україні мешкає близько 60920-ти громадян Казахстану. Крім того, за неофіційними джерелами, етнічних казахів, які проживають в Україні, налічується біля 40-а тисяч осіб. Казахи, котрі мешкають в Україні, дуже люблять та цінують свою історичну Вітчизну, тож завжди прагнуть передати атмосферу національного святкування священного Науризу – приходу весни та нового життя, яка відтворює картину свята на Батьківщині. Приємно те, що український народ підтримує етнічні традиції братнього казахського народу.
Широке святкування великого весняного свята Науриз зближує народи світу, сприяє розвитку політично-економічних зв'язків між державами, зміцненню літературно-культурного співробітництва між Казахстаном та Україною.
Науриз – свято єдності всіх людей на Землі і природи, свято злагоди, дружби народів, гармонії, добра та світла!
Г. С. Шаріпова, О. А. Куратова, кандидати філологічних наук, доценти КазНУ ім. аль-Фарабі
Українською переклав Сергій Дзюба