Начальник Чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський відмовляється від спілкування і коментарів для Суспільне Чернігів, водночас роздає інтерв'ю для інших медіа. Ситуація доходить до абсурду — вже кілька місяців по кожному питанню, яке цікавить журналістів Суспільного, вони пишуть десятки інформаційних запитів відповідно до закону «Про доступ до публічної інформації» і чекають відповіді іноді по 20 днів.
Чому це важливо?
Міську військову адміністрацію (МВА) в Чернігові створили у лютому 2023 року після відсторонення за корупційне правопорушення з посади міського голови Владислава Атрошенка. Начальником військової адміністрації призначили полковника запасу ЗСУ Дмитра Брижинського.
Після низки судових процесів, змін до регламенту Чернігівської міськради і зміщення з посади її секретаря Олександра Ломако, Чернігівська міськрада як представницький орган місцевого самоврядування фактично не діє. Депутати не можуть зібратися на засідання через протистояння між найбільшою фракцією колишнього міського голови Владислава Атрошенка «Рідний дім» і рештою фракцій ради, які часто орієнтуються у рішеннях на начальника МВА Дмитра Брижинского.
Відтак в руках однієї особи, начальника Чернігівської МВА Дмитра Брижинского, зосередилися ключові рішення і, власне, вся повнота влади. Він фактично одноосібно керує бюджетом і затверджує міські програми. Відповідно увага медіа до персони начальника МВА та його рішень цілком виправдана і соціально значуща.
Публічне листування і ненадання інформації
Кілька місяців тому начальник МВА Дмитро Брижинський відмовився надавати коментарі журналістам Суспільне Чернігів, розповів в коментарі Інституту масової інформації (ІМІ) Андрій Тіток, шефредактор Суспільне Чернігів.
«В якийсь момент начальник Чернігівської МВА через пресслужбу передав, що спілкуватиметься з Суспільним виключно через запити. Це їхнє право, хоча ми не поділяємо такої позиції в комунікації. Втім далеко не на всі запити нам приходила повна інформація, не кажучи про те, що відповіді на частину запитів втрачають актуальність на момент, коли їх нам надсилають», - повідомив він.
Дмитро Брижинський у власних соцмережах викладає всі інформаційні запити, які надсилають журналісти Суспільного, і відповіді на них.

Дмитро Брижинський виставляє запити Суспільного у себе в соцмережах. Скрин: телеграм-сторінка керівника Чернігівської МВА
На один із інформаційних запитів журналістів Суспільне Чернігів в МВА надали неповну інформацію.
“Одне з питань, про яке ми хотіли дізнатись, – прізвища та імена всіх співробітників Чернігівської МВА. Начальник МВА, щойно отримав запит, написав у соцмережах, що ми цим запитом хочемо дізнатися службову інформацію. Хоча вона не є такою і чернігівці мають право знати імена посадовців, які отримують гроші платників податків. Через понад 20 днів ми отримали відповіді на запити, і начальник МВА так і не надав інформації про співробітників”, – розповів Андрій Тіток.
Дмитро Брижинський розцінив бажання журналістів дізнатися прізвища співробітників МВА як зазіхання на інформацію з обмеженим доступом і в знецінюючій манері виставив свою рефлексію щодо запиту журналістів у власному телеграм-каналі.

Дмитро Брижинський обурений запитом від Суспільне Чернігів. Скрин: телеграм-сторінка керівника Чернігівської МВА
Юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук зазначає, що прізвища співробітників МВА не можуть бути конфіденційною інформацією. Частиною 2 статті 5 Закону України “Про захист персональних даних” передбачено: “Не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень”. Наразі редакція “Суспільне Чернігів” готує скаргу до Уповноваженого ВР з прав людини щодо ненадання публічної інформації Чернігівською МВА.
Нагадаємо, що ще у 2023 році регіональний хаб Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів” опитав місцевих журналістів, щоб визначити місцевих посадовців, депутатів, установ і структурних підрозділів органів влади, найменш відкритих в спілкуванні з журналістами. Дмитра Брижинського журналісти назвали одним із найбільш закритих до спілкування місцевим чиновником.
Після цього Чернігівська міська військова адміністрація надіслала на ім'я представника ІМІ в Чернігівській області запит на доступ до публічної інформації, в якому просила розкрити дані про результати голосування редакцій, отримані в межах проведення опитування на визначення антипремії “Чернігівський будяк”.
Також Медіабаза Чернігів організувала зустріч “оф зе рекордс” представників медіа з Дмитром Брижинським, щоб налагодити комунікацію. За результатами зустрічі чернігівські медійники і начальник МВА знайшли певний консенсус про механізми подальшої співпраці і обмінялися контактами для кращої комунікації.
Цьому дам, а цьому не дам
Втім, Суспільне Чернігів — не єдине медіа, з яким у керівника МВА непрофесійні з точки зору здорової комунікації стосунки. Ще минулого року в опалу потрапив комунальний телеканал «Новий Чернігів». Як повідомляв ІМІ, на початку червня 2024 року Дмитро Брижинський підписав розпорядження, яким скоротив фінансування комунального підприємства “Телерадіоагентство “Новий Чернігів”. Свої дії він пояснив використанням комунального телебачення міськрадою для власного піару і необхідністю переспрямувати кошти на потреби Збройних сил України. До сьогодні ситуація з комунальним телеканалом залишається неврегульованою, а комунальне медіа залишається з обмеженим фінансуванням.
Тим часом, на фоні публічного ігнорування Суспільне Чернігів начальником МВА, у березні в місцевому виданню Челайн вийшло майже годинне інтерв'ю Дмитра Брижинського. У системах публічних закупівель можна знайти інформацію, що у 2024 році Чернігівська МВА закупила в ТОВ «Челайн Медіа Груп» інформаційні послуги на 90 тисяч гривень, а в березні 2025 року уклала договір ще на 27 тисяч гривень.
Загалом начальник МВА мало комунікує з місцевими медіа, зазвичай обмежується публікаціями на своїй сторінці в Телеграмі та Фейсбуці.
P.S.
ІМІ звернулося листом до начальника Чернігівської МВА Дмитра Брижинського з проханням прокоментувати взаємовідносини з Суспільне Чернігів і позицію спілкуватися з цим медіа виключно через інформаційні запити. На момент виходу матеріалу відповіді ми не отримали, але готові висвітлити позицію начальника Чернігівської МВА щодо цього питання.
Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області