Сьогодні музей Національного заповідника «Гетьманська столиця» в Батурині набуває особливої значущості й цінності, нової динаміки, адже саме в музеї діти невимушено знайомляться з історичним минулим, набувають життєвого досвіду, знань, формуються як активні, національно свідомі громадяни. Саме працівники музейних закладів допомагають підростаючому молодому поколінню знайти для себе мотивацію й натхнення пізнавати культуру, історію, науку та в цілому відкривати для себе світ по-новому.
Історичний гурток гетьмана Івана Мазепи у Національному заповіднику «Гетьманська столиця» є важливим засобом освітньої та виховної роботи з учнівською молоддю, формування всебічної розвиненої особистості, виховання патріота України з активною життєвою позицією.
Заняття гуртка проводяться раз на тиждень за затвердженим планом роботи гуртка закладу, і проходять на територіях та в музеях заповідника. На кожному занятті історичного гуртка використовуються різні форми і методи освітньої роботи, які базуються на прикладах історії української державності, українського козацтва, героїв різних часів та століть, українських традиціях, досягнень у сфері культури, науки та освіти.
Однією з цікавих форм роботи гуртка є проведення майстер-класів, де діти знайомляться з різними видами традиційного для Чернігівщини та сучасного мистецтва: декоративний розпис, писанкарство, вибійка на тканині, декупаж, виготовлення ляльки-мотанки та віночків з різнотрав’я, виробів з тіста, паперу та багато іншого. Це розвиває творчі здібності підростаючого покоління, сприяє розумінню мистецтва, залучає до пізнання найкращих надбань національної культури. Зокрема, були проведені інтерактивні заняття з елементами майстер-класу на теми: «Гончарство Батурина», під час якого діти на одному з занять розписували орнаментами глиняних «півників»-свистунців, що побутували на Чернігівщині у XIXст, а на іншому – технікою вибійки на тканині, відтворили на сумках-шоперах візерунки, схожі на ті, що прикрашали кахлі у XVII ст., знайдені під час археологічних досліджень у Батурині.
До Великодня гуртківці власноруч розписали писанки – медові пряники у вигляді писанок; а на занятті, яке було присвячене млинам і вітрякам Батуринського краю ХІХ – початку ХХ століття — виготовили вітрячки у вигляді настільних приборів для олівців та ручок. Така форма занять допомагає дітям вивчати на практиці багату культуру нашого народу, Чернігівського краю, сприяє розвитку творчих здібностей та комунікації; має великий потенціал для здобуття практичного досвіду.
Велику зацікавленість у гуртківців викликала низка інтерактивних занять, яка була присвячена традиційному народному жіночому та дівочому вбранню Чернігівщини ХІХ ст., його особливостями та символіці. Сьогодні український народний стрій став невичерпним джерелом натхнення та гордості, який споконвіку виконував не лише практичну функцію, а й ніс у собі певний інформаційний код, був засобом соціальної, сімейної та вікової ідентифікації. Для вихованок історичного гуртка були підібрані демонстраційні комплекти жіночого/дівочого одягу і головних уборів початку ХХ ст., і щоб краще це уявити, всі елементи костюма послідовно вдягалися на дітей: починаючи від сорочки та закінчуючи прикрасами.
Це є своєрідна подорож у часі. І як засвідчила практика, використання такої інтерактивної форми навчання поглиблює знання та виховує повагу до українських традицій, формує патріотичні почуття.
Непростим, але успішним стало впровадження ще однієї інноваційної форми заняття – екскурсії, яку проводять вихованці гуртка на одному з найпопулярніших об’єктів заповідника – Цитаделі Батуринської фортеці. Після тривалого формування у дітей розуміння роботи екскурсовода, підбору необхідного матеріалу, підготовки індивідуального тексту екскурсії, його розучування, репетиції, постала екскурсія від дітей з їх особистими історіями та враженнями, поєднаннями історії та сьогодення, паралелями військово-політичних подій початку XVIII століття й XXI. Варто зазначити, що під час проведення таких екскурсій, діти не тільки вивчають історію, але й вчаться логічно думати, аналізувати, тренують пам'ять, розвивають креативність, а також отримують яскраві емоції та враження від проведених екскурсій.
Тож, історичний гурток імені гетьмана Івана Мазепи Національного заповідника «Гетьманська столиця» є своєрідним осередком освіти, який сприяє формуванню у молодого покоління українців національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь і сприяє вивченню пам’яток культурно-історичної спадщини.
Наталія Пільтяй, наукова співробітниця НІКЗ «Гетьманська столиця»,
спеціально для видання bilahata.net