Політичні експерти відзначають, що на місцевих виборах не спрацювали загальні політичні гасла, на кшталт тематики війни, а більшу роль відіграв авторитет партій. Відтак, партіями-бенефіціарами електоральної підтримки стали «Солідарність» та Всеукраїнське Об’єднання «Батьківщина».
Станом на 18 листопада БПП “Солідарність” отримав 9027 мандатів по всій країні, партія “Батьківщина” отримала лише на 160 мандатів менше – 8867. Це відповідно 19% (БПП) та 18% (“Батьківщина”) голосів виборців.
Решта політичних сил – отримали на порядок меншу кількість мандатів на місцях.
Та, попри все, вибори, що відбулися, головним чином легітимізували нинішню владу в Україні, зазначили експерти. Адже, нині завершились вибори на всіх ланках – президентські, парламентські і місцеві.
Головна ж ознака місцевих виборів – «регіоналізація» партійної політичної системи. Віднині – партійна політика не є вертикально інтегрованою, а вже на місцях посилатимуть «імпульси» вищому керівництву. Це все – впливатиме на загальнонаціональний партійний «ландшафт».
Одна із небагатьох партій, яка не змогла продемонструвати свою життєздатність – «Народний Фронт». Після місцевих виборів – цей проект зник із політичного «олімпу».
Експерти кажуть: за умови лідерства двох партій – пропрезидентської сили та «Батьківщини», – у політичній системі країни з’явився певний дисбаланс. Зокрема, представництва «Батьківщини» – у місцевих органах влади і парламенті.
Нині ж, важливо дочекатися формування місцевих рад. Які партії становитимуть коаліційну більшість, а хто працюватиме в опозиції.
Поки, на думку експертів, хвиль невдоволення українців – чекати не варто. Кожен на місцях – буде «прислуховуватись» і «придивлятись» до роботи – новообраного органу місцевого самоврядування.
Світлана СОКОЛ