Стрімкий розвиток світової науки вносить позитивні корективи в життя сучасної людини. Серед медичних наук на передніх рубежах прогресу беззаперечно знаходяться фармакологія, фармація та стоматологія. Саме стоматологія демонструє широке застосування передових прикладних технологій у практику та підтверджує їх високу ефективність після використання.
Маючи реальні успіхи, стоматологія як важливий розділ медичної практики потребує широкого спектру базової інформації про лікарські препарати, композитні матеріали та засоби профілактики і вимагає сучасної ерудиції лікаря з питань їх ефективного використання. Підготовка конкурентоспроможного лікаря-стоматолога потребує універсальної новітньої навчальної літератури.
Новий сучасний підручник «Фармакологія» за редакцією професорів Чекмана І.С., Бобирьова В.М., Кресюна В.Й., що вийшов друком у видавництві «Нова Книга», Вінниця, в 2011 році, створений колективом висококваліфікованих спеціалістів у галузі стоматології та фармакології — викладачами відомих українських наукових шкіл із Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Української медичної стоматологічної академії та Одеського державного медичного університету. Запропоноване видання сформоване відповідно до навчальної програми з фармакології для студентів стоматологічних факультетів вищих навчальних закладів III–IV рівнів акредитації, проте є універсальним і може ефективно та успішно використовуватись спеціалістами інших фахів і на всіх етапах підготовки лікаря-стоматолога.
У підручнику послідовно, логічно-структуровано, інформативно викладені загальні питання фармакології — термінологія, історичний екскурс у розвиток лікознавства, особливості та закономірності взаємодії організму з лікарськими засобами, наведені схеми механізмів дії основних груп лікарських засобів. З урахуванням результатів сучасних наукових досліджень та відкриттів подана оновлена інформація з фармакологічних властивостей представників груп лікарських препаратів, наведені схеми застосування та прогнозовані можливі побічні ефекти в залежності від стану організму та вибору схем, форм і засобів терапії. Першочергова увага приділена використанню лікарських препаратів саме в стоматологічній практиці.
Важливо, що в підручнику стисло розглядаються принципи фармакотерапії найбільш розповсюдженої стоматологічної патології та правила надання невідкладної допомоги при гострих станах у хворих, які можуть бути в стоматологічній практиці і не завжди пов’язані з виконанням стоматологічних маніпуляцій, а й можуть бути викликані супутньою патологією хворого. Знання лікарем алгоритму дій із надання невідкладної допомоги може не лише врятувати життя хворої людини, а й завбачити та запобігти загрозі для життя пацієнта.
Текстовий матеріал підручника багато ілюстрований рисунками, схемами, таблицями, відзначається оптимальним обсягом, раціональною структурою, послідовністю викладення матеріалу. Наведені сучасні класифікації різних фармакологічних груп та перелік основних типових препаратів із дозами для застосування дають змогу проведення самостійного опрацювання матеріалу та самоперевірки рівня засвоєння знань. Чіткі та інформативні покажчики термінів і препаратів, наведені в підручнику, роблять його зручним для використання у якості довідника як для студента-стоматолога, так і для практикуючого лікаря.
Підручник є фундаментальною роботою, що допомагає майбутнім спеціалістам-стоматологам в оволодінні знаннями про лікарські засоби та основи фармакотерапії. Видання у повній мірі відповідає сучасним вимогам вищої школи. На сьогодні його з успіхом використовують у навчанні майбутні лікарі-стоматологи України. У свою чергу якість, логіка подання, інформативність та універсальність матеріалу підручника, широкий попит на нього в бібліотечній мережі навчальних закладів, популярність серед студентів і викладачів свідчать про його високу конкурентність та значимість у підготовці спеціаліста. Враховуючи вищевикладене, авторський колектив підручника заслуговує бути висуненим на здобуття Державної нагороди.
Сергій БЕЗШАПОЧНИЙ, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор