Робилася ця лялька напередодні Великоднього тижня. У природі все пробуджується до нового життя. Після довгої зими жінка обмірковує своє життя, вирішуючи, що потрібно змінити, щоб вона і її сім'я були щасливими. У цей період в неї пробуджується любов, наповнюючи її радістю, вірою в чоловіка та любов'ю до нього і всього світу.
Лялька «Пасха» розкриває жіночість і глибину жіночої душі — Прийняття та Любов. Роблять цю ляльку на скрутці з тканини чи на березовому полінці, і має така лялька червоне тіло. На обличчі жовтими чи золотими нитками роблять хрест, який має потаємне значення. Вертикальна лінія хреста — лінія небесна, духовна, активна, чоловіча. Це знак Вогню. Горизонтальна лінія є земною, пасивною, жіночою. Це знак Води. При перетині (поєднанні) цих двох чинників виникає третя сила — сила Любові, Життя, Творення. Хрест здатний розширюватися безмежно в будь-якому напрямку, отже, позначає вічне життя. Жовтий колір — це колір сонця, він впливає на людину подібно до сонячного проміння, дає радісний та світлий настрій.
Ще цю ляльку можна робити на подарунок близьким родичам. На Великдень ляльку ставили на вікно, показуючи цим, що чекають на прихід Світлого Воскресіння. Могли ставити її також із пасками та крашанками до столу.
Етапи виконання
- Треба підготувати березове полінце чи скрутку з тканини. Я взяла березове полінце бажаної висоти (15 см) та підготувати клаптики. Основний колір ляльки червоний, тому всі клаптики і тасьма в червоних тонах.
- Потім можна полінце обмотати тканиною, а можна й так залишити.
- Робимо нашій ляльці обличчя з квадрата червоної тканини (всі розміри з розрахунку на основу 15 см) 20×20 см. На верхню частину скрутки поміщаємо трохи вати й накладаємо квадрат по діагоналі, щоб із того боку, де планується обличчя, був кут, а два інші кути дивилися в різні боки, з них будуть робитися руки. Обв’язуємо на місці шиї червоною ниточкою.
- Тепер переходимо до грудей. Беремо прямокутник 15×8 см, накладаємо вздовж і зав’язуємо по центру червоною ниткою. Потім підкладаємо з двох сторін шматки вати однакового розміру та примотуємо до ляльки під шию під кутом. Розрівнюємо кути, які ми залишали для рук. Підгортаємо кути на потрібну довжину руки та замотуємо ниточкою на рівні зап’ястя. Робимо ляльці талію.
- Тепер беремо клаптик тканини для спідниці 30×12 см. Пришиваємо до низу тасьму, зшиваємо спідницю та примотуємо до ляльки. Робимо їй із тасьми повойник та пов’язуємо хустинку, яка виготовляється з квадрата 28×28 см.
- Лялька готова, тепер потрібно дати їй у руки свічку та паску. Я брала вощину, розминала її, вирізала прямокутник , клала мотузочку, імітуючи гніт, і замотувала.
- Паску робила з трьох деталей: прямокутник 10×4 та кружок діаметром 3,5 см зшивала у формі мішечка. Зверху нашила білий кружечок та бісер, загорнула в целофан.
Прив’язуємо все це їй до рук та підперезуємо її пояском. Наша лялька готова! Якщо у вас виникне бажання зробити їй хрест на обличчі, то зробіть його жовтою або золотою ниткою. Удачі вам і творчого натхнення!
Міла РІЗНИК, с. Бужанка Коропського району