Пятница, 24 января 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Лікує природа. Вербиченька-сестриченька. Спостереження-поради волховника з Чернігівщини Івана Просяника


ProsyanykВерба — настільки цілюща рослина, що повністю заміняє аспірин. І коли її аптечний родич робить зі шлунку решето, то навар із верби незамінний при простудах, дуже помічний печінці, шлунку, вгамовує артрит, промиває нирки, відкриває в шкірі не просто пори — очі. Тому вона особливо шанована в сільських знахарів. Верба потогінна, заспокійлива, ранозагоювальна. Верба тамує головний біль, гасить різні нервові зриви, ревматичні, подагричні, інші суглобові болі. Вона цілюща при жовтяниці, хворобах коси-селезінки, запаленнях сечових шляхів. Незамінна при жіночих недомаганнях. Бажана в стоматології, при ангіні. З лікувальною метою здебільшого беруть вербу ламку, або білу.

Аритмія серця, бронхіальна астма

2 ст. ложки кори верби на 300 мл окропу кип’ятити на слабенькому вогні 10 хв. Вживати по 50 мл три-чотири рази на день перед їдою.

Іван ПРОСЯНИК

Іван ПРОСЯНИК

Грип, що супроводжується лихоманкою

Тато брали кору або ж кінчики верби, коріння дикої малини, гілочки вишні, цвіт липи порівну. Заливали 4 ст. ложки 1 л окропу. Млоїли в духовці ніч (або ж півгодини на слабенькому вогні). Випивали до обіду ковтками, гарячим. А по обіді пили новий відвар, що готувався вранці. І на третій день були дужі та бадьорі знову.

Задавнений кашель

Тато радили 7 гілочок-однолітків верби залити 700 мл окропу. Варити на слабкім полум’ї до 7 хв. Настояти вкутаним до 7 годин. Вживати по 1/7 частині загального об’єму 7 разів на день теплим. За 47 годин кашель де й подінеться. І обов’язково 7 разів на день читати замовляння про воронів, як мене вчили тато: “На семипутті, на семигіллі сім братів — чорних воронів. Як перший пішов без каяття, так і згинув без вороття. Як другий пішов... (рахуються всі по ладу). Як сьомий пішов без каяття, так і згинув без вороття. Як згинули брати, чорні ворони, без каяття, так хай згине й моя хвороба без вороття! На болота, на ліси, на всі часи!”

Слабкість у ногах

Коли видужуючий довгий час лежав пластом, беруть міцний напар (дві пригорщі кори верби ламкої, білої, на цебро води). Кип’ятять на слабкому вогні до 15 хвилин. Настояти вкутаним годину. Підігрівають. Ставлять на дві розжарені цеглини, щоб довше не холола купіль. І, обіпнувшись, парять ноги, доки чується тепло. Витирають, утеплюють. І в постіль одразу ж. Щоденно. До бажаного наслідку.

Недуги коси (селезінки)

У рівних частинах кору верби та траву мильнянки лікарської (собаче мило). Дві чайні ложки суміші на дві склянки води. Кип’ятити на слабкому вогні до 10 хв. Википіле доливають шипшиновим настоєм (10 полупаних ягід на 1 склянку води). Настояти в холодній перевареній воді ніч. Це денна частка. Цей припис дорогоцінний при ушкодженні печінки хімічними ліками, при довгому перебуванні в лікарні, при отруєнні важкими металами, адже повністю звільняє її від цих отрут. Верба — найпотужніше очисне зело. Її бажано пити водночас зі вживанням хімічних препаратів.

Верба, за віруваннями наших пращурів, — дерево Ирію — Раю. В її велетенському розгіллі виколихуються душі витязів, богатирів, якими нагороджує Творець — РОД єдину родину з десяти тисяч за благочесність. Ще до недавнього часу новонароджене хлоп’я обов’язково купали в міцнім вербовім відварі, щоб було воно дуже.

Верба має велику очисну енергію — силу, тому її саджали вздовж шляхів ще трипільці. Моя садиба з чотирикут теж обсаджена татом вербами як охоронне, бо ж Вербонька в Раю росте!

Іван ПРОСЯНИК, травознай, с. Курінь Бахмацького району

Від редакції

У травозная Івана Просяника багато є «весняно-літніх» рецептів із застосуванням верби, але про це читайте в друкованих випусках нашого тижневика.

До зустрічі!


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/