Війна спонукала дбайливого господаря до створення господарства з закритим виробничим циклом. Тому Григорій Ткаченко — директор фермерського господарства «Напорівське» з Лукашівки, використовує всі можливості для власної переробки.
Вже переробляє молоко на сири та масло, згодом планує відкрити цех із переробки м’ясної продукції, поставити млин і виробляти борошно, відкрити власну пекарню. Та більшість ідей, як то кажуть, в проекті. А доки немає ціни на зернові та олійні, фермерське господарство виживає, як і більшість аграріїв. Витягує «Напорівське» картопля.
«Закупівельна ціна нині становить 5,5-6 гривень за один кілограм, – каже Григорій Михайлович. – Закупівельники приїздять переважно з Миколаєва, Одеси, Кривого Рогу та Харкова».
Велику картоплю, яка є некондицією, Григорій Михайлович віддає на армію, благодійним організаціям та через знайомих волонтерів передає на звільнені від окупантів території Харківської області.
Врожайність картоплі – вражає. Деякі сорти, як от «Арізона», дали 53 тонни з одного гектару. Найменше вродила «Біла Роса» – 32 тонни з гектара, але цей сорт картоплі популярний, ранній, смачний і має досить високий вихід товарної продукції.
Під цю культуру фермер відвів близько 100 гектарів. Копати бульбу збираються до середини листопада, оскільки не встигають зібрати вчасно.
«Картопля – це та соломинка, яка витягує нас, – зізнається Григорій Ткаченко. – Ціни на зернові немає, ціна пробила дно. Три гривні за кукурудзу – це не ті ціни, які дозволяють вийти хоча б на якийсь рівень рентабельності. Тому зернові завозимо в ангари у надії на те, що ринок відновиться».
Віталій Назаренко
На першому фото: Таку картоплю віддають постраждалим від війни