В умовах воєнного стану, у час випробовувань для нашої країни та нації, Національний заповідник «Гетьманська столиця» продовжує свою активну діяльність, приділяючи особливу увагу освітньо-культурній роботі з дитячою аудиторією.
Сьогодні особливо важливо, щоб підростаюче покоління знало власну історію, знало, хто ми і чиї діти, та яким шляхом йшов наш народ до незалежності, яку ціну сплачено за те, щоб «не вмерла України ні слава, ні воля».
Однією з успішних форм роботи з дітьми в заповіднику є діяльність історичного гуртка (діє з 2015 р.), який є важливим засобом освітньої та виховної роботи, формування всебічно розвиненої особистості, виховання громадянина, патріота України з активною життєвою позицією.
У березні 2023 р. гуртку присвоєно ім’я гетьмана України Івана Мазепи, оскільки Батурин – резиденція українських гетьманів протягом 53 років. І саме упродовж 21 року тут жив, розвив та прокладав шлях до незалежності Української держави гетьман Іван Мазепа. І нині, в період консолідації українського суспільства у боротьбі за територіальну цілісність, ми маємо добре знати славетну сторінку історії України – добу Гетьманщини, де символом боротьби за свободу є гетьман України Іван Мазепа.
Нами, істориками заповідника, була проведена велика освітня робота з дітьми для усвідомлення ролі Гетьмана Мазепи в історії нашої держави і нам разом вдалося сформувати у дітей розуміння, що означає сучасне МАЗЕПИНСТВО!
Кожен наш вихованець вже знає, що мазепинство це освіченість, патріотизм, духовність, людяність і меценатство, що ідеї гетьмана Мазепи стали символом для свого народу і тавром для його ворогів. Своїм завданням ми вважаємо виховання молодого покоління українців, яке буде поділяти цінності свободи та незалежності, запроваджені ще гетьманом Іваном Мазепою.
З нагоди дня народження Великого гетьмана України – Івана Мазепи, вихованців історичного гуртка було посвячено в МАЗЕПИНЦІ! Віталіна Гірман, Вероніка Горіхіна, Даша Дробязко, Софія Какама, Анна Маслак, Олександра Новохацька, Катерина Кербут та Поліна Саєнко стали першими, хто будуть гордо носити іменування МАЗЕПИНЦІ!
До речі, гуртківці вже своїми добрими справами довели, що гідні носити це високе та почесне ім’я. У 2022 р. разом з істориками заповідника вихованці гуртка разом розробити екскурсію по Цитаделі Батуринської фортеці, яка є серцем Гетьманської України та місцем звідки керував гетьман. І діти стали поряд з нами і проводили екскурсії! Надихала їх для цього і велика мета – допомога ЗСУ! Нам вдалося зібрати 11000 гривень, які були передані нашим ЗАХИСНИКАМ!
Посвяту дітей здійснили ВОЇНИ 54-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України, яке гідно носять ім’я гетьмана Івана Мазепи та боронять нашу державу від ворога. Як тільки бригаді було надано ім’я Мазепи (Указ Президента України від 6 травня 2020 року № 168/200) заповідник звернувся до керівництва з ініціативою про співпрацю і важливим переконливим кроком ми вважали саме увагу до дітей.
З хвилюванням в день народження Івана Мазепи ми зустрічали в Батурині – резиденції Гетьмана Мазепи, ВОЇНІВ – Мазепинців! Особливо честю для нас і для дітей, символом нашого єднання, став дарунок — бойовий Прапор військової частини імені гетьмана Івана Мазепи, який буде розміщений на почесному місці в Цитаделі Батуринської фортеці.
До цього дня історики та гуртківці підготували і подарунок – відео лекцію «Ми МАЗЕПИНЦІ», учасниками якої стали самі ж вихованці гуртка, у якій передали свої знання та своє відношення до Івана Мазепи, як високоосвіченої особистості, що стало запорукою втілення його державотворчих ідей.
Сьогодні наш історичний гурток — це популярний серед молоді, цікавий і пізнавальний, майданчик їх зростання. Для заповідника – це важливий засіб формування особистостей та нашого потужного кадрового резерву. Для наших колег з інших закладів – це позитивний досвід, який вони переймають і впроваджують у себе! Для України – це її майбутня сила і міць!
Ми запрошуємо кожного, хто знайомиться з нашим досвідом, до Батурина і ви особисто зможете переконатися якою переконливою є історична правда із вуст дітей, які її усвідомили!
Наталія Пільтяй, наукова співробітниця Національного заповідника «Гетьманська столиця»
На першому фото: Захисники 54-ї ОМБР імені гетьмана Івана Мазепи та вихованці історичного гуртка імені гетьмана Івана Мазепи Національного заповідника «Гетьманська столиця», березень 2023 р.