Среда, 4 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Духовний місток Ярослава Музики

Духовний місток Ярослава Музики


До кращого доробку харизматичного львівського митця Ярослава Музики – співака, композитора, поета, заслуженого артиста України – слід віднести тринадцятий пісенний альбом «Україна козацька» (студія «6 секунд», м.Калуш), який побачив світ цьогорічної весни.

Сюди увійшли 17 композицій, в яких автор прагне і словами, й мелодією воскресити героїко-жертовний дух діянь багатьох видатних постатей драматичної, а часто й трагічної історії України, і мовби вибудовує духовний місток від сивої давнини до свідомості нинішнього українця.

Варто підкреслити, що дуже вдало митець обрав своєрідним епіграфом до альбому рядки зі своєї пісні «Доля гетьмана Орлика»:

«Борися, молю,

За землю свою,

За славне ім’я,

Вкраїно моя!

О Боже, почуй!

Народ наш врятуй!

Століття летять –

Кайдани скриплять».

Насамперед похвально те, що Ярослав Музика акцентував на особистості якраз цього, винятково оригінального, «гетьмана-емігранта».

До цього імені мало хто з митців і звертався. Не знали, з якого боку братися, бо й не програв жодної битви, й жодної не виграв, а прославився на віки. А все тому, що гетьман Пилип Орлик створив першу в Європі модель вільної, незалежної держави, залишив нам у спадок Конституцію України.

Ярослав Музика чи не перший з поетів-композиторів увів цю величну постать у словесно-музичний, власне сучасний пісенний світ, при цьому вимальовуючи і тогочасне історичне тло:

«А доля – мачуха лиха: не війни – то руїни.

В ярмо впрягали раз у раз сусіди Україну».

Форма елегій з енергетично напруженим і насиченим текстом переростає в пісенний жанр, – в авторові превалює поет над піснярем, проте він вміло долає труднощі як композитор.

У пісні про славетного гетьмана Івана Мазепу автор піднімає дух співвітчизників, які зараз переживають чергову московську навалу, оптимістичною строфою:

«Нам не витирати сльози ланцюгами,

Будем славно битись, браття, з ворогами!

Душі не зігнути, як житá у полі.

Прийде час – вкраїнцям ще всміхнеться доля».

Вражає неабияк і пісня, що звучить гірким докором тим українцям, котрі продовжують зраджувати рідну землю: запроданцям, сепаратистам, колаборантам, сучасним яничарам:

«Яничар, яничар!

Вітер кари вже свище.

Ти не плюй на вівтар –

Судний день усе ближче.

Яничар, яничар!

Душу пеклу віддав ти!

Сонце сходить з-за хмар –

Знай, гріхів не сховати!»

Є в альбомі митця і низка пісень, створених на слова львівських поетів, які вдало доповнюють цей історико-героїчний цикл.

Дай Боже, аби «Україна козацька» Ярослава Музики достукалася до кожного українського серця – як люблячого, так і зчерствілого.

Ярослав Савчин,

поет, автор пісень, Івано-Франківська область

 


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/