Цікаву, а може, й дещо оригінальну коптильню запропонував наш читач із Ніжина. Можливо, когось із наших читачів теж зацікавить такий зовсім нескладний виріб.
Купуючи на базарі м’ясо, сало, рибу, люди, здебільшого, віддають перевагу свіжим і копченим продуктам. Свіжі — само собою зрозуміло, а от чи природно закопчені вони, ще не факт. Бо в наш час, як відомо, чого тільки не використовують при копченні, яких тільки шкідливих речовин не додають при цьому. Та й не з дешевих такі копчені продукти.
А от самостійно зробити зі свіжих копчені продукти не так уже й складно. Та й коптильня може бути власною, домашньою.
Основа такого пристрою — металевий короб із витяжкою і, образно кажучи, кочегарка (дивитися ілюстрацію). Коробом може слугувати стара духовка чи будь-який інший металевий ящик, у якому робимо два отвори: нижній і верхній. Дверцята, зрозуміло, необхідні для розміщення продукції.
У верхній частині короба слід натягнути дріт (2–3 шт.), до якого через певну відстань кріпимо гачки для підвішування продуктів. Дверцята мають щільно закриватись. А витяжку доповнюємо димоходом і спрямовуємо у кватирку чи вийняту шибку, якщо коптильня, наприклад, стоїть на заскленому балконі. Пристрій можна також розмістити на кухні, спрямувавши витяжку у вентиляційну трубу.
Весь секрет такого пристрою в тому, що джерелом тепла слугує звичайна електрична плитка з напругою на 220 В, яку встановлюємо під нижній отвір коптильні. Її нагрівальний елемент повинен бути герметично закритим. За його діаметром слід підібрати старий друшляк, лійку або зробити з жерсті ковпак, який прикриватиме елемент зверху. У ковпаку просвердлюють дірки, щоб виходив дим.
Нагріваючись, дрова без достатнього доступу кисню будуть тільки тліти, і дим обкурюватиме м’ясо чи рибу. Регулювати тепло можна перемикачем на плитці, а також наявністю тліючого матеріалу (дров). Найкращими є дрова з вишні, черешні, сливи, можна груші, яблуні, берези, липи, але ні в якому разі не слід використовувати дерева хвойних порід, а також дуб, граб, осику, вільху тощо.
Тривалість копчення залежить від товщини й маси продуктів та кількості тепла й диму. Проте майте на увазі, що температура всередині коптильні не повинна перевищувати 35–40?С. За вищої температури страви будуть тушкуватися, а не коптитися, і їх смакові якості різко зміняться.
Орієнтовна тривалість якісного копчення в такій конструкції становить 3–4 доби (бажано без перерви). Щоб страва вийшла смачною, якісною, лежкою та привабливою на вигляд, попередньо слід продукти підготувати належним чином.
Арсеній КОВАЛЕЦЬ, м. Ніжин