Ювілейний Відкритий конкурс дитячої творчості «РОЗУМфест» знову зібрав талановиту молодь навколо української історії. Проєкт, що народився у 2017 році в Національному заповіднику «Гетьманська столиця», за десятиліття пройшов шлях від локального заходу до всеукраїнської платформи, що єднає серця навіть крізь лінію фронту.
Географія незламності
Цьогоріч на розгляд журі надійшло 183 роботи з 12 областей України. Попри війну, конкурс адаптувався до онлайн-формату, дозволивши долучитися дітям з найвіддаленіших куточків. Найбільшу активність проявили Чернігівщина та Волинь (спільно 99 робіт).
Проте найбільш щемливим моментом стала участь трьох дітей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Попри інформаційну ізоляцію та ризики, вони змогли надіслати свої роботи, довівши, що мистецтво та любов до Батьківщини не мають кордонів.
Віденський вектор та нові традиції
Особливістю 2026 року стало те, що «РОЗУМфест» уперше пройшов під патронатом Грегора та Наталії Розумовських. Родина нащадків останнього гетьмана не лише запровадила власну номінацію, а й підготувала винятковий сюрприз: двоє учасників — Кирило Прокопенко та Мілана Підгорна — отримали спеціальний приз, поїздку до Відня на запрошення родини Розумовських.
Тріумфатори ювілею
31 березня у величних залах Палацу Кирила Розумовського відбулося нагородження. Через безпекові вимоги на урочистості запросили представників найближчих громад — Конотопа, Бахмача, Ніжина та Носівки.
Найвищі нагороди (Гран-прі) здобули:
-
Матвій Криницький;
-
Поліна Федоренко;
-
Матвій Яременко.
Загалом журі визначило 33 переможці. Повний список лауреатів, які посіли призові місця, включає талановитих учнів зі всієї країни — від Волині до Харкова.
І місце – Огарко Уляна, Маглич Гліб, Ткаченко Мар’яна, Клименко Владислав, Богдан Дар’я, Петрик Анна, Рубаха Анна-Марія, Іванченко Катерина, Зайцева Емілія, Лазаренко Евеліна.
ІІ місце – Присняк Володимир, Тесля Кирило, Зяблюк Анастасія, Кобзар Олександра, Малішенко Дмитрій, Тарасенко Анна, Дубровська Дінара, Хаїнська Карина, Горобець Софія, Уколенко Тетяна та Вероніка, Шовкун Анастасія.
ІІІ місце – Прокоф’єв Нікита, Пономаренко Дар’я, Котенко Катерина, Литвинов Андрій, Талалаєвська Таїсія, Ломака Поліна, Грецька Каміла, Янченко Анна, Росул Даніїл.
Кожен призер отримав подарунки від багаторічних партнерів: Благодійний фонд «Берегиня» Надії Вовк, БФ «Спадок Гетьманщини», видавництва «Ранок» та ТОВ «Райдуга Трейд».
Слово організаторів
«Роботи учасників цього року вкотре нагадують про велич нашого коріння та важливість боротьби за Україну, яка триває й досі», — зазначають у заповіднику «Гетьманська столиця».
Ювілейний «РОЗУМфест» завершився зворушливим онлайн-привітанням Наталії Розумовської з Відня та презентацією дитячих робіт, у яких ожила історія — від постаті Пилипа Орлика до величних стін Батуринської фортеці.
Анастасія Нікітіна, наукова співробітниця НЗ «Гетьманська столиця»
Анастасія Нікітіна,
наукова співробітниця Національного заповідника «Гетьманська столиця»














