Гортаючи «Календар знаменних і пам»ятних дат міста Ніжина на 2015 рік" в міській бібліотеці, з гордістю думаєш про те, скільки ж в нашому місті видатних і талановитих людей. Серед них-Почесний громадянин Ніжина, Заслужений діяч науки і техніки України Г.В.Самойленко.
Саме до його ювілею, 80-річчю, оформлена книжкова виставка-календар "Ніжинський краєзнавець" на абонементі Ніжинської центральної міської бібліотеки.
Григорій Васильович багато років присвятив педагогічній і науковій діяльності у Ніжинському державному університеті ім.М.В.Гоголя (колись це був педінститут).
Доктор філологічних наук, професор Г.В.Самойленко має біля 335 наукових робіт, 45 монографій і посібників. Він активно досліджує розвиток української та російської літератури 19-20 століть.
На виставці представлені його наукові збірники «Література та культура Полісся», «Наукові записки. Філологічні науки», редактор і засновник яких-Самойленко Григорій Васильович. Багато уваги приділяє він культурно-мистецькому краєзнавству, гоголезнавству. Педагог-науковець є членом Національної спілки краєзнавців України. Він сформував науковий напрямок, пов`язаний з регіональним вивченням культури північного Лівобережжя. За монографію «Николай Гоголь и Нежин» Г.В.Самойленко став дипломантом обласного конкурсу «Краща книга року-2008». Студенти та любителі краєзнавства із задоволенням
читають його працю «Нежин-город юности Гоголя». Автор задіяв рідкісні й цікаві документальні матеріали.
Саме в нашому місті відбулися перші літературні проби Миколи Гоголя.
Григорій Васильович визначив роль Гімназії вищих наук князя Безбородька, Ніжина, в житті і творчому становлені майбутнього видатного письменника. Особливе місце у дослідженнях науковця займає увічнення пам"яті М.В.Гоголя, вивчення його творчої спадщини.
Г.В.Самойленко став лауреатом Державної літературно-мистецької премії ім.М.Гоголя за книгу «Нежинский список второго тома „Мертвых душ“ Н.Гоголя. На ювілейній книжковій виставці автора є ще одна праця-» Хроника написания второго тома «Мертвых душ» Н.Гоголя".
Історія написання цього тому вперше представлена у хронологічній послідовності. Мало хто знає, що Григорій Васильович ще й лауреат обласної літературної премії ім. М.Коцюбинського, ін. Науковець вперше визначив особливості розвитку культури у найбільшому полковому місті Чернігівщини у 17-18 ст. -нашому Ніжині-у монографії "Культурне життя в Ніжині у ХV11-XV111 ст.",яку написав разом із сином С.Г.Самойленко. Ніжин завжди був духовною перлиною нашого регіону. Про це свідчить і монографія
«Літературне життя Чернігівщини у Х11-ХХ ст.»
Автор подарував центральній міській бібліотеці яскраве видання «Ніжин мій»..., передмову до якого написав колишній Президент України Леонід Кучма. Книга дає змогу ознайомитися з архітектурними та культурними пам"ятками міста, його унікальною історією: "Побувайте тут, пройдіться вулицями, огляньте пам"ятники Т.Шевченку в парку його імені, М.Заньковецькій на площі, яка носить ім"я великої актриси, Ю.Лисянському на вулиці Гоголя і трохи далі...пам"ятник автору безсмертного «Ревізора» та «Мертвих душ». Помилуйтесь Миколаївським собором, ансамблем грецьких храмів... Відчуйте старий Ніжин".
Наталія СТАРІНКО, м. Ніжин