Пятница, 22 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Cповідь чернігівських дисидентів


Унікальна книга спогадів Олександра Лук’яненка (рідного брата політв’язня, Героя України Левка Лук’яненка) «Невже це було з нами?» побачила світ у Менському видавництві «Домінант».

«Спогади Олександра Лук’яненка охоплюють переважно 40 – 90-ті рр. ХХ ст. і становлять особливий інтерес як оповідь рідного брата Левка Лук’яненка про цей трагічний і буремний час у житті українського народу, нескореної родини Лук’яненків, про широковідомих і невідомих героїв «хрущовської» відлиги, брежнєвського «застою», горбачовської «перебудови», українського національно-визвольного руху.

Зі спогадів постають талановиті й всебічно обдаровані члени цієї уславленої сім’ї й увиразнюється розуміння значення життєвого подвигу Левка Лук’яненка — борця за незалежність України і переможця у протистоянні з радянським тоталітаризмом і російським шовінізмом. Автор-оповідач проявляється не тільки мемуаристом, а й письменником, а ще — художником, технарем-раціоналізатором, суспільно активною постаттю в краї», — зазначає в передмові Олександр Неживий, провідний фахівець Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень імені Іларіона Київського МАУП.
Оповідь ведеться в такій послідовності: перші паростки демократизації за горбачовської перебудови, «КДБ й інтриги» в житті родини й народу, спогади і роздуми над суспільними проблемами, доля раціоналізаторського руху і недоля художника – автора, який втратив свій творчий доробок на виставках за кордоном.
За сприятливіших обставин Олександр Лук’яненко міг би стати справжнім письменником, щасливішим художником, успішним раціоналізатором, а то й ученим, якби здобув вищу освіту і мав більшу змогу реалізовувати свої здібності. Однак як людина совісті й честі, суспільно активний громадянин він усе одно реалізувався.
До спогадів додано чимало фотодокументів: світлини з родинного архіву Лук’яненків, світлини, що ілюструють національно-визвольну боротьбу кінця 80-их – початку 90-их рр. ХХ ст., копії документів.

У книзі — дуже цікавий матеріал про національно-визвольний рух і його подвижників у Чернігові, згадується багато відомих його діячів.
Зі спогадами О. Лук’яненка можна ознайомитися в культурно-мистецькому центрі «Інтермеццо» (Чернігів, вул. Шевченка, 9).

Олександр ЯСЕНЧУК ,

краєзнавець, голова обласної організації «Самооборони Майдану», засновник історичного порталу «Північний вектор»

*   *   *

Ця книга — друга в серії «Бібліотека краєзнавця», в якій ідеться про маловідомі сторінки історії Чернігівщини.  Першою була видана  торік книга Олександра Ясенчука «Сіверщина в боротьбі за волю».

Наступні фото — з книги  «Невже це було з нами?». Це архівні фото початків національно-демократичного відродження на Чернігівщині. На них — чимало відомих громадських діячів того часу. 

12

3

21

Джерело: Чернігівська обласна газета «Світ-інфо»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/