Пятница, 29 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Чому дорожчатимуть овочі в Україні

Чому дорожчатимуть овочі в Україні


У 2019 році Національний банк очікує уповільнення інфляції до 6,3% на кінець року та досягнення цільового показника 5% наприкінці 2020 року. Проте квітневий показник інфляції перевищив прогноз — 8,8% у річному вимірі та 1% у місячному вимірі.

Аналітик, керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій аналізує, що стало причиною росту цін та чи має прогноз НБУ шанси справдитися.

Неочікуваний стрибок

Квітень 2019 року відзначився вищими показниками інфляції, ніж очікував Нацбанк. На 12,6% зросли ціни на овочі, а також на 1,2-07% на м’ясо, рибу, масло тощо. Продукти харчування поводять себе не так, як очікували в НБУ, і саме вони значною мірою стали причиною пришвидшення інфляції у квітні — хоч і не єдиною.

Що робитиме Нацбанк

Зараз головний і чи не єдиний ефективний інструмент НБУ для впливу на інфляцію — це облікова ставка, яку наприкінці квітня вперше за два роки знизили до 17,5%. Ми бачимо, що протягом 1,5 років цей інструмент насправді працював, незважаючи на активну критику, в тому числі з боку уряду. Інфляція справді уповільнилася, аж поки не зіграли погодно-аграрні фактори і не спричинили її новий стрибок.

Фактори, що сприяють росту інфляції

Погодно-аграрний фактор

Проблема полягає в тому, що погодний і, відповідно, аграрний фактори дуже важко передбачити, а вплив на ціни вони мають суттєвий: адже продукти харчування становлять дуже високу частку у споживчому кошику українця.

У квітні ціни на продукти підскочили, особливо — на овочі. Білокачанна капуста подорожчала на 43,9%,  цибуля — на 29,1%.

У Нацбанку підвищення попиту на окремі харчові продукти через їх обмежену пропозицію на ринку назвали одним із тимчасових факторів, відповідальних за підвищення інфляції.

Зростання цін на овочі у квітні 2019
Білокачанна капуста 43,9%
Цибуля 29,1%
Буряк 16,8%
Морква 14,9%
Картопля 5,7%

Джерело: Держстат

Але продукти — не єдиний фактор впливу на ціни.

Енергетика та ціни на паливо

Другий фактор, про який згадав Нацбанк — це перебої з імпортом нафтопродуктів з Білорусі та обмеження з боку Росії. Ми вже чули заяви Росії про обмеження імпорту до України паливно-мастильних матеріалів. В цьому секторі РФ займала досить велику частку: у 2018 році Росія експортувала до України близько 3,3 млн тонн нафтопродуктів. Тому вплив цих обмежень на інфляцію буде відчутним.

З іншого боку, цієї весни глобальні ціни на газ зменшилися, що дозволило Нафтогазу знизити ціну на газ для населення: до 8,24 грн за кубометр з 1 травня порівняно з  8,55 на початку березня. Ефект від цього буде незначний, але збільшення тарифів на газ, яке прогнозували ще з початку року, у травні не відбулося, і це позитив.

Можливі загрози

Курс гривні

Серед ризиків, які можуть проявитися до кінця року — курсова стабільність. Якщо ми не зможемо налагодити нормальні відносини з МВФ до кінця року, є ризики курсових коливань, а це впливає на рівень цін, адже велика частина товарів, які ми споживаємо, імпортні.

Політична невизначеність

Дуже багато залежатиме від нового уряду і того, коли він з’явиться. Дострокові парламентські вибори можуть мати позитивний вплив, оскільки невизначеність закінчиться на три місяці раніше.

Від цього залежать також наші стосунки з міжнародними донорами та інвесторами. Адже поки існує політична невизначеність, інвестори не поспішають заходити в Україну.

Разом із тим, ми не вважаємо прогноз НБУ по інфляції на 2019 рік — 6,3% — занадто заниженим, хоча наш власний прогноз є вищим — 6,8% на кінець року. Шанси на те, що збудеться прогноз НБУ, непогані, але це залежить від монетарної політики. Ми у своїх розрахунках виходили з того, що вона буде пом’якшуватись, але у світлі останніх політичних подій пом’якшення може відкластися.

Підготовлено VoxUkraine, спеціально для видання Біла хата


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/