Сучасна медицина – це, перш за все, високі технології. Без перебільшення, офтальмологія – одна з найтехнологічніших її галузей, яка надзвичайно динамічно розвивається останні роки.
У відділенні з 1975-го цілодобово функціонує офтальмотравматологічний центр, що надає допомогу пацієнтам із пошкодженнями ока, нерідко надзвичайно важкими, лікування яких потребує найвищої кваліфікації та віртуозної хірургічної техніки. Сучасні операційні мікроскопи фірми Carl Zeiss ( Німеччина) – атрибут, без якого лікарі відділення не мислять свого існування, адже від якості проведеної обробки рани залежить зір і майбутнє постраждалого. Тисячі і тисячі пацієнтів вдячні хірургам відділення за врятований зір, відзначають їх високий професіоналізм та чуйність персоналу.
«Ніколи не зупинятись на досягнутому», – такий девіз завідуючої відділенням, лікаря-офтальмолога вищої категорії, головного позаштатного спеціаліста управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації І. І. Биховець. Лікарі відділення: І. М. Лютницький, М. Ю. Биховець, Л. М. Ріпа, Ю. І. Рудниченко, О. М. Сірик, І. А. Шевчук, Н. Г. Кліманова завжди у пошуку нових методів покращення допомоги офтальмологічним хворим, регулярно підвищують кваліфікацію на різноманітних конференціях, зокрема і з міжнародною участю і за кордоном.
Завдяки адміністрації лікарні і особистій підтримці головного лікаря А. М. Жиденка, вдається підтримувати матеріально-технічну базу відділення на високому рівні та йти в ногу з сучасними тенденціями офтальмологічної науки. Так, ультразвукове видалення катаракти виконується на ультрасучасних машинах Stellaris та Stellaris PS (Baush &Lomb, США), Constellation (Alkon, США), Megatron S4 (Німеччина); імплантуються штучні кришталики провідних світових виробників, зокрема і торичні лінзи у пацієнтів із рогівковим астигматизмом та мультіфокальні лінзи, які забезпечують високу гостроту зору як вдаль, так і на близькій відстані, що стало можливим завдяки останньому придбанню – системи Verion Image Guided System, провідного виробника офтальмологічного обладнання фірми Alcon (США). Прилад дозволяє визначити оптимальну модель та силу штучного кришталика для кожного пацієнта індивідуально, розробити план оперативного втручання та через операційний мікроскоп спроектувати схему розрізу та положення інтраокулярної лінзи на око пацієнта.
Ще декілька років тому пацієнти з такими важкими захворюваннями, як відшарування сітківки, діабетична ретінопатія, були вимушені їхати за допомогою за межі області. Зараз лікування цієї патології доступне у повному об’ємі у Чернігівській обласній лікарні. Висококваліфіковані вітреоретінальні хірурги вже подарували надію бачити багатьом людям. Сучасний апарат для виконання оптичної когерентної томографії (лазерного сканування) ефективно допомагає в діагностиці захворювань сітківки та сприяє ранньому виявленню глаукоми, яка є однією з основних причин сліпоти. Є можливість фіксувати картину очного дна системою цифрової фіксації зображень, яка зберігає їх у базу даних та дає можливість оцінювати стан сітківки в динаміці.
У відділенні надзвичайно широко використовується такий сучасний метод лікування захворювань сітківки, як введення препаратів безпосередньо у склисте тіло, так звані інтравітреальні введення, що багаторазово підвищує ефективність лікування, наближаючи діючу речовину препарату до осередку порушення. Цей добре зарекомендував себе при лікуванні тромбозів судин сітківки, вологих форм дегенерації сітківки та її діабетичних вражень.
Лазерна хірургія та терапія очних захворювань у Чернігівській області також бере свій початок у відділенні мікрохірургії ока. Багаторічний досвіт та високоякісне обладнання дозволяють виконувати практично увесь спектр лазерного лікування: це – і деструкція вторинної катаракти, й лазерне лікування різних типів глаукоми, і виконання профілактичної лазеркоагуляціїї та лазеркоагуляції при діабетичній ретинопатії й багато іншого.
Сьогодення ставить перед офтальмологічною службою області нові складні завдання. Фахівці відділення мікрохірургії ока готові до будь-яких викликів, щодня виконуючи свою нелегку і відповідальну роботу.
Сергій Квітницький, спеціально для видання Біла хата
На першому фото: Ігор Лютницький за роботою