П’ятниця, 21 Лютого 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Чернігівська ОДА запланувала мільйон гривень для інформаційного висвітлення своєї діяльності

Чернігівська ОДА запланувала мільйон гривень для інформаційного висвітлення своєї діяльності


Місцева влада має інформувати громадян про свою діяльність, але є тонка межа між інформуванням та відвертим піаром чи маніпуляціями за бюджетні гроші. Ми подивилися, скільки коштів платників податків запланували витратити у 2025 році на висвітлення діяльності чернігівської облради, обласної військової адміністрації, міськради й військової адміністрації Чернігова. Що ж, піару коштом бюджету буде менше.

Відзначимо, що в Чернігові ситуація має свою специфіку з огляду на «двовладдя» — паралельну роботу міської ради та військової адміністрації. Паралельна діяльність двох органів супроводжується судовими позовами та публічними звинуваченнями одне одного в корупції, тиску, бездіяльності й блокуванні рішень. Гучні та часто агресивні заяви сторін з'являються в соцмережах, звідки їх підхоплюють окремі медіа. Тим цікавіше було дослідити, скільки ці «воюючі» структури заклали на висвітлення своєї діяльності.

Обласний рівень: військова адміністрація інформує

У бюджеті Чернігівської облради на 2025 рік закладено 25 тисяч гривень на висвітлення діяльності, повідомили у відповідь на інформаційний запит. Водночас у раді ще не вирішили, як і в яких медіа будуть висвітлювати свою діяльність. А також додали, що облрада працює зараз в умовах жорсткого режиму економії бюджетних коштів.

Зовсім інший порядок коштів передбачений на висвітлення діяльності ОВА. Згідно їхньої відповіді, розпорядженням начальника адміністрації затверджено «Обласну програму сприяння розвитку інформаційного простору та публічних комунікацій на 2025—2026 роки», в якій на висвітлення діяльності у 2025 році передбачено мільйон гривень, зокрема, в друкованих медіа — 500 тисяч, телебаченні та радіо — 300 тисяч та онлайн- медіа — 200 тисяч гривень.

Станом на середину лютого 2025 року ОВА вже уклало договір на розміщення друкованих матеріалів з редакцією обласного тижневика «Чернігівський вісник» майже на 300 тисяч гривень. Це найтиражніша щотижнева газета області з накладом 24,5 тисяч примірників. А також на розміщення аудіовізуальних матеріалів (телебачення і радіо) з ТОВ «ТІМ ФМ» на суму 50 тисяч грн. Ця компанія охоплює в основному аудиторію Ніжинського і Прилуцького районів Чернігівщини.

Водночас в ОВА наголосили, що, за практикою, за підсумками року 20-30% цього фінансування не витрачається. Наприклад, на висвітлення діяльності обладміністрації у 2022 році було заплановано 847 тисяч гривень, фактично використано 588 тисяч, у 2023 році із запланованих 1,1 млн грн використали 880 тисяч, а минулого року з 897 тисяч використали трохи більше 625 тисяч гривень.

Якщо подивитися витрати на висвітлення діяльності обласної влади в порівнянні з показниками до повномасштабного вторгнення, то вони залишилися майже на однаковому рівні. У 2021 році, згідно з моніторингом ІМІ, обласна влада Чернігівщини передбачала в бюджеті 848 тисяч гривень. Щоправда, тоді йшлося про спільне висвітлення діяльності обох гілок обласної влади — ради та адміністрації.

Чернігівська міськрада економить на інформуванні

Чернігівська міська військова адміністрація (МВА) передбачила на висвітлення своєї діяльності у 2025 році 50 тисяч гривень: на газети — 20 тисяч гривень, онлайн — 27 тисяч і ще 3 тисячі на виготовлення постерів соціального спрямування. Для порівняння, у 2021 році Чернігівська міська рада на висвітлення своєї роботи в медіа закладала 730 тисяч гривень.

Станом на середину лютого 2025 року МВА уклала тільки один договір на майже 10 тисяч гривень з тим самим тижневиком «Чернігівський вісник», що й обласна адміністрація.

Чернігівська міськрада також заклала в бюджеті досить скромну суму на висвітлення своєї діяльності — 50 тисяч гривень. Гроші візьмуть в межах «Програми висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування міста Чернігова та використання соціальної реклами для інформування громадськості та профілактики негативних явищ у суспільстві на 2024—2026 роки». Відзначимо, що в ній передбачені значно більші суми на висвітлення діяльності — близько мільйона гривень щороку.

У коментарі регіональному представнику Інститут масової інформації у Чернігівській області начальниця пресслужби міськради Юлія Мурашко пояснила, що закладені в програмі показники є бажаними, але під час ухвалення бюджету суми можуть значно відрізнятися від прогнозованих. Тож, у цьому році вся сума передбачена на висвітлення діяльності Чернігівської міської ради буде перерахована редакції газети «Весть» — це єдина щотижнева газета Чернігова, яка залишилися на ринку і має наклад близько 4 тисяч примірників.

Висвітлення роботи чернігівської міськради не обмежується лише сторонніми медіа. Комунальне телебачення «Новий Чернігів» також фінансується з міського бюджету. Але у 2024 році протистояння між військовою адміністрацією та міською радою Чернігова поставило комунальний телеканал “Новий Чернігів” на межу існування. 4 червня 2024 року начальник міської військової адміністрації міста Чернігова Дмитро Брижинський підписав розпорядження про внесення змін до бюджету щодо скорочення фінансування телерадіоагентства “Новий Чернігів”. У свою чергу, телеканал заявив, що розцінює такі дії як тиск.

Ситуація загострилася під час ухвалення бюджету міста на 2025 рік. У затвердженому бюджеті Чернігова фінансування комунального телеканалу було передбачене лише на перший квартал року. За останньою інформацією, програму фінансування комунального підприємства «Телерадіоагентство “Новий Чернігів» планують продовжити на 2025—2026 роки. На це можуть витратити з міського бюджету 9,97 мільйона гривень у 2025-му та 10,96 мільйона у 2026 році. Про це йдеться в проєкті рішення на сайті Чернігівської міської ради. Але рішення має ще погодити міська рада, найближче засідання якої заплановане на 20 лютого, а потім має підписати начальник міської військової адміністрації Чернігова Дмитро Брижинський.

Інформування від влади — законодавчий аспект

Юрист ІМІ Володимир Зеленчук уточнює, що законодавство щодо висвітлення діяльності органів влади змінилося. Зокрема, після набуття чинності закону «Про медіа» втратив чинність закон «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Сьогодні місцева влада може фінансувати висвітлення своєї діяльності через місцеві програми.

«Рада приймає програму та паспорт, де чітко визначено перелік робіт чи послуг, які рада планує закуповувати у медіа. Ці роботи та послуги можуть деталізуватися у договорі, однак їх обсяг та характер обмежуються лише договірними вимогами», — пояснює Володимир Зеленчук.

В умовах широкомасштабної війни висвітлення діяльності органів влади має обмежуватися виключно вимогами законодавства щодо оприлюднення інформації, а не перетворюватися на піар окремих посадових осіб. Висвітлення діяльності влади може стати вагомим чинником, коли йтиметься про вибори, чутки про що перманентно з'являються. Тоді слід очікувати збільшення фінансування за певними програмами органів влади щодо висвітлення їх діяльності чи, радше, діяльності окремих посадовців.

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/