Якщо у громади є ініціативний і небайдужий лідер, будь-яку проблему можна вирішити, залучивши необхідні кошти і зусилля. Приклади успішної роботи є на Чернігівщині.
У селі Українському Талалаївського району, поруч з яким були нафтові розробки, пересохли колодязі. До того ж через видобуток нафти була порушена гідрологія.
Навіть на глибині 170 метрів вода каламутна й непридатна для пиття. Треба бурити на 230 метрів, і немає гарантії, що там буде питна вода.
Років п’ять тому почала зникати вода й у райцентрі. Жителі Талалаївки організували громадські об’єднання, збирали гроші для купівлі глибинних насосів. У Талалаївці планують пробурити свердловину, встановити водонапірну башту зі станцією знезалізнення. Бо з шести свердловин селища вода йде із завищеним вмістом заліза.
Це літо виявилося аномально спекотним, без дощів. В колодязях вода зникла. Ставки пересохли.
У Талалаївському районі з початку літа прокопали 26 кілометрів траншей для водогонів. В інших районах області добудовували, реконструювали водогони. В Южному депутат районної ради Іван Пащенко придбав насос для глибинної свердловини.
У Куликівському районі через цьогорічну засуху громада вирішила копати ставки. За сприяння команди «Нашого краю» була надана техніка та пальне, громада обрала старшого, перевозила техніку на тралах, організувала нічну охорону тракторів. А ще – контролювала витрату пального.
За кілька місяців у Куликівці та районі викопали шість ставків. Більшість з них наливні, наповнюються талими та дощовими водами.
Черговий етап роботи розпочала восени минулого року Програма розвитку ООН в Чернігівській області. У віддалених селах пропонували або зробити економне вуличне освітлення, або утеплити школи чи дитсадки, або реконструювати ФАП, клуб тощо. Громада сама обирала, що саме їй найнеобхідніше. При цьому 5 відсотків коштів збирали самі жителі села, 20 – районний бюджет, 75 відсотків виділила Організація Об’єднаних Націй.
Обирали села, які найбільше потребують допомоги. У Бахмацькому районі це села Матіївка, Городище, Бахмач та Гайворон. У Бобровицькому – село Рудьківка.
Не скрізь знайшлися гроші, які мала внести громада – допомогла команда «Нашого краю». Так, у Матіївці на реконструкцію вуличного освітлення виділили 15 тис. грн, а у Рудьківці профінансували розробку проекту реконструкції ФАПу.
У селах Бахмач та Гайворон люди самі зібрали частину грошей на вуличне освітлення. В Городищі – на заміну в школі вікон та дверей на металопластикові. В Комарівці Борзнянського району капітально ремонтуватимуть ФАП та мінятимуть газовий котел на дров’яний.
Тетяна ТЕРЕЩЕНКО