З початку року рівень безробіття знижується. За даними Держстату, у липні він склав 1,2%. Чому це відбувається, наскільки тривалим буде цей тренд і кого найбільше шукають роботодавці, пояснює директор департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України Юрій Кузовой.
— З початку року рівень зареєстрованих безробітних знижується – з чим це пов'язано?
— Протягом року кількість безробітних коливається в першу чергу через сезонні явища на ринку праці. Попит на робочу силу у теплий період року збільшується. Потрібно більше працівників на сільгоспроботах, будівництві, у сфері туризму, розваг і дозвілля та ін.
Ще одна причина, чому кількість безробітних скоротилась – збільшення попиту на робочу силу та зростання кількості вакансій, поданих роботодавцями до служби зайнятості. Станом на 1 липня 2017 кількість заявок роботодавців склала 66 548 при чисельності зареєстрованих безробітних 330 171.
— Ви говорите про вплив сезонних факторів. Як зміниться кількість безробітних до кінця року?
— На зиму кількість зареєстрованих безробітних зростатиме до 400-450 тис.
— За даними Держстату, середній розмір допомоги за місяць збільшився з 1921 грн у липні до 2040 грн у серпні. За рахунок чого?
— Допомога по безробітті залежить від розміру заробітної плати (за попередні 12 місяців). Збільшення середнього показника оплати праці призводить до збільшення розмірів виплат, які обчислюються з неї.
З початку року середня зарплата виросла на 12.2%, а червень 2016 до червня 2017 – на 38%. При цьому слід звернути увагу, що з 1 січня цього року мінімальна зарплата виросла до 3200 грн. Це, безумовно, позначилось на збільшенні середньої зарплати, особливо низькооплачуваної категорії працівників, а відтак і на базі для розрахунку виплат по безробіттю. Тому і надалі середній розмір виплат буде зростати.
— Безробіття офіційне і неофіційне. Між ними завжди був розрив. Наскільки гострою залишається проблема і чи зроблено щось останні часом для її вирішення?
— За методологією Міжнародної організації праці, у першому кварталі цього року рівень безробіття склав 1786,4 тис осіб працездатного віку.
Минулого року ці показники складали: у першому кварталі – 1766,9 тис., другому – 1690,2 тис., третьому – 1661,3 тис, четвертому – 1677,5 тис осіб.
Коливання квартал до кварталу в 1% є несуттєвими, тому можна припустити, що кількість «неофіційно» безробітних залишатиметься незмінною. Тож проблема принаймні не загострюється ще більше.
Щодо кількості зареєстрованих («офіційних») безробітних, то у порівняні з минулим роком вона зменшуються. Наприклад, у червні 2017 у порівнянні з червнем 2016-го – скорочення 15,6%. Тобто тут можна говорити про «позитивний» тренд.
— За офіційними даними потреба роботодавців у працівниках за останні три місяці знижується. Чому?
— Знову ж таки частково це пов’язано з сезонними явищами. Період набору на сезонні роботи минув. Кількість заявок роботодавців спадатиме. А оскільки умови для появи нових роботодавців чи нових системних робочих місць не сприятливі, то очікувати у найближчий час збільшення вакансій навряд чи можна.
— Які працівники потрібні бізнесу найбільше?
— У липні роботодавці найбільше потребували працівників інженерних професій, а саме конструкторів, програмістів, технологів. Затребуваними були також лікарі, медсестри, кухарі, слюсарі, сантехніки, машиністи, токарі, фрезерувальники, швачки.
Зазвичай роботодавці шукають і некваліфікованих працівників – вантажників, прибиральників, підсобних працівників. Попит на них значний.
VoxConnector, спеціально для видання Біла хата