Нещодавно на шпальтах сайту йшлося про сенсацію — вдалий дебютний виступ семенівських юнаків під керівництвом тренера Дениса Буданова на першому світовому чемпіонаті з хортингу, що відбувся у Польщі (м. Кендзежин-Козле).
Дійсно, подія для Семенівщини знакова, завдяки якій про містечко почують далеко за його межами. Оглядаючись назад, важко буде пригадати подібні успіхи спортсменів із Семенівки. Але цьому передував досить тернистий шлях. І щоб виступити на чемпіонаті світу в наш складний час лише спортивної підготовки недостатньо, туди треба дістатися, там треба прожити. Непросте це питання. І ось у нас з`явилася можливість поспілкуватися з Денисом Будановим, семенівським тренером з хортингу і «з перших вуст» дещо дізнатися про підготовчі роботи до чемпіонату та деякі подробиці про перебіг подій на самих змаганнях.
Денисе, насамперед поздоровляємо з гарним дебютом у змаганнях світового рівня! Подія дійсно знакова, при чому не тільки для Семенівщини та області, а й для країни в цілому! Більш того, власне кажучи, Чернігівщину представили двоє юних спортсменів (!) із Семенівки.
— Хортинг — досить нова річ для читача. Тому для того, щоб зрозуміти, пару слів про те, які саме номінації (його види) були представлені на чемпіонаті.
— Хортинг — повноконтактний (!) комплексний вид бойового мистецтва, народжений в Україні. На чемпіонаті світу було дві номінації : «двобій» (найбільш цікавий), «показовий виступ» та «форма». Наші юнаки змагалися у номінації «двобій» — двораундовий поєдинок. Говорячи про цей розділ більш детально, відзначу, що перший раунд проводиться у рукавичках. Якщо після першого раунду неможливо визначити перевагу одного із спортсменів (больовий прийом, по ударам тощо), поєдинок переходить у другий раунд — без рукавичок (!), де заборонені лише удари в голову руками, і його тривалість не обмежується часом.
— Який загалом підсумок виступів семенівських юнаків?
— Товстиженко Юрій завоював «срібло» у ваговій категорії 50-55 кг. (вікова категорія — дорослі 16-17 років), а Дейнеко Олексій завоював «срібло» у ваговій категорії 55 -60 кг. (вікова категорія — дорослі 14-15 років).
— А чи були якісь форс-мажори під час змагань?
— На жаль, не без цього. Під час фінального бою Олексій Дейнеко отримав пошкодження, але на вольових зусиллях довів бій до кінця. По закінченню бою за рішенням лікарів Олексія було госпіталізовано.
— Денисе, розкажи, з яких країн були спортсмени, що брали участь у змаганнях такого рівня? Які вікові категорії?
— На чемпіонат прибули спортсмени з Білорусі, Узбекистану, Румунії, Вірменії, Грузії, Словакії, Угорщини, Німеччини, Польщі і, звичайно ж, України.
Вікові категорії були наступні: кадети та кадетки (14-15 років), юніори та юніорки (16-17 років), чоловіки та жінки (18 років та старше). Загальна кількість учасників склала більше 150 спортсменів!
— Питання, мабуть, не дуже коректне, але все ж таки... Участь у міжнародних змаганнях — справа досить витратна. Чи допомагав хтось, окрім батьків юних спортсменів, забезпечити участь у чемпіонаті світу?
— Генеральними спонсорами цієї події (оплата всіх витрат при оформленні документів та поїздки для тренера та частково спортсменів) були Машевская Валентина Леонідівна, Машевский Олександр Сергійович, Говорчук Валерій Васильович, Горбань Денис Миколайович, Усок Юрій Миколайович. А залучити спонсорів допоміг Юрій Сенько, який всіляко сприяє розвитку спорту на Семенівщині, у т. ч. і хортингу.
— А чи долучалися до підготовки спортсменів на змагання органи місцевого самоврядування ?
Це питання досить важке та болюче. Звичайно ж, посадові особи були повідомлені про те, що семенівські юнаки братимуть участь у світовому чемпіонаті. Більш того, спочатку планувався склад, більший за кількістю. Також більшості дорослих людей, у т. ч. і тих, хто читатиме цю публікацію зрозуміло, що у місті складна ситуація з бюджетними коштами.
Але ж юні спортсмени, які відстоювали честь (!) клубу, міста, області та держави повинні були б зрозуміти, що ними опікуються у місті, і органи місцевого самоврядування всіляко їх підтримують та уболівають за них, адже подібні заходи — зовсім «нерядові», і про Семенівку почують далеко за межами нашої країни! А це — додатковий стимул та мотивація! Прикро констатувати, але ніякої підтримки від органів місцевого самоврядування при підготовці до чемпіонату світу ми не отримали. Зрозуміло, що це не останній чемпіонат для спортсменів Семенівщини, є перспективна молодь, у якої є жага до перемог, і прийде час, коли керівництво міста й району все ж таки зверне увагу на вищевказане і повернеться обличчям до спорту на Семенівщині...
А тренер та спортсмени зроблять усе можливе й неможливе, щоб спортивні здобутки Семенівського краю примножувалися, і асоціації усіх про Семенівку були лише позитивні!
У той же час хотілося б сказати слова подяки батькам спортсменів та спонсорам, які повірили, і подарували юнакам чудову можливість заявити усьому світові про себе і показати на що вони здібні.
— А які враження загалом про рівень життя у Польщі?
Саме містечко Кендзежин-Козле, де відбувався світовий чемпіонат з хортингу за територією не більше Семенівки. Вразив спортивний комплекс для усіх видів спорту. А біля загальноосвітньої школи – тенісний корт, бігові доріжки, де проводяться заняття з самого ранку до пізнього вечора. Навіть велодоріжки – з відповідною розміткою, з нанесеними місцями пішохідних переходів.
(Кендзежин-Козле — місто в південно-західній Польщі, на річці Одра. Один з найбільших річкових портів Польщі. Адміністративний центр Кендзежинсько-Козельського повіту Опольського воєводства — прим. адміністрації сайту).
— Денисе, а що ти хотів би побажати читачам?
— Насамперед, позитивно мислити та вірити у власні сили! Мабуть, це головні чинники успіху, без яких неможливе просування вперед. Ніщо само по собі не дається легко, ні у житті, ні у спорті! Треба ставити перед собою цілі та їх досягати.
*** *** ***
Ось така розмова вийшла з Денисом Будановим, головою Семенівського районного осередку Чернігівської обласної федерації Хортингу СК «Клейнод». А ми всі сподіватимемося, що ніхто не залишиться осторонь питань, порушених у співбесіді, і юні хортингісти Семенівщини ще багато разів порадують усіх нас своїми гучними перемогами! Головне — вірити у це!
Олександр ШАБАЛІН, Семенівка-Чернігів