У розпалі – грибний сезон. Люди йдуть до лісу на «тихе полювання».
Але необхідно пам’ятати про те, що в результаті Чорнобильської катастрофи основного удару від забруднення радіонуклідами цезію і стронцію зазнали лісові масиви Добрянського, Корюківського, Остерського, Семенівського та Чернігівського лісгоспів.
За оцінками фахівців, 45 – 55% внутрішнього опромінення населення області формується за рахунок вживання грибів.
Більш за всіх накопичують радіонукліди польський гриб та піддубник, менше — опеньки, лисички, білі гриби.
Велику небезпеку для здоров’я людини становить стронцій-90. Потрапляючи до людського організму як аналог кальцію, він відкладається в кісткових тканинах і не виводиться з них, залишаючись на все життя.
Стронцієм-90 найбільш забруднені ліси Козелецького, Ріпкинського та Чернігівського районів. Обстеження показали, що 85 – 95% радіонуклідів цезію і стронцію знаходяться у верхньому шарі ґрунту, під листям і добре доступні для кореневої системи лісової рослинності і особливо грибів. На сьогоднішній день ще не винайдено способу дезактивації лісового ґрунту, тому населенню, яке збирає гриби у вищезгаданих лісгоспах, ні в якому разі не можна вживати ці гриби в смаженому вигляді. Під час смаження гриб огортається жиром і 100% радіонуклідів залишаються в ньому, а потім потрапляють до шлунково-кишкового тракту.
Щоб зменшити потрапляння радіонуклідів усередину організму при споживанні грибів, необхідно попередньо їх відварити в добре підсоленій воді протягом не менш 30 хвилин. При такій обробці 85 – 90% радіонуклідів перейдуть у відвар, який необхідно злити. Потім ці гриби можна піддавати подальшій кулінарній обробці і сміливо вживати в їжу.
Кожен, хто збирає і споживає гриби, повинен пам’ятати, що вони являють собою неабияку небезпеку для людського організму, а виконання цих простих рекомендацій допоможе зробити вживання грибів безпечнішим.
Микола Медвідь, Управління з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради, спеціально для видання «Біла хата»