Суббота, 16 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Де Глібов учився й Гребінка


Герб Ніжинського університету ім. М.Гоголя

Герб Ніжинського університету ім. М.Гоголя

Гортаючи «Календар знаменних і пам»ятних дат міста Ніжина на 2015 рік" в міській бібліотеці, з гордістю думаєш про те, скільки ж в нашому місті видатних і талановитих людей. Серед них-Почесний громадянин Ніжина, Заслужений діяч науки і техніки України Г.В.Самойленко. 

Саме до його ювілею, 80-річчю, оформлена книжкова виставка-календар "Ніжинський краєзнавець" на абонементі Ніжинської центральної міської бібліотеки.

Григорій Васильович багато років присвятив педагогічній і науковій діяльності у Ніжинському державному університеті ім.М.В.Гоголя (колись це був педінститут).

Доктор філологічних наук, професор Г.В.Самойленко має біля 335 наукових робіт, 45 монографій і посібників. Він активно досліджує розвиток української та російської літератури 19-20 століть.

На виставці представлені його наукові збірники «Література та культура Полісся», «Наукові записки. Філологічні науки», редактор і засновник яких-Самойленко Григорій Васильович. Багато уваги приділяє він культурно-мистецькому краєзнавству, гоголезнавству. Педагог-науковець є членом Національної спілки краєзнавців України. Він сформував науковий напрямок, пов`язаний з регіональним вивченням культури північного Лівобережжя. За монографію «Николай Гоголь и Нежин» Г.В.Самойленко став дипломантом обласного конкурсу «Краща книга року-2008». Студенти та любителі краєзнавства із задоволенням

читають його працю «Нежин-город юности Гоголя». Автор задіяв рідкісні й цікаві документальні матеріали.

Саме в нашому місті відбулися перші літературні проби Миколи Гоголя.

Григорій Васильович визначив роль Гімназії вищих наук князя Безбородька, Ніжина, в житті і творчому становлені майбутнього видатного письменника. Особливе місце у дослідженнях науковця займає увічнення пам"яті М.В.Гоголя, вивчення його творчої спадщини.

Г.В.Самойленко став лауреатом Державної літературно-мистецької премії ім.М.Гоголя за книгу «Нежинский список второго тома „Мертвых душ“ Н.Гоголя. На ювілейній книжковій виставці автора є ще одна праця-» Хроника написания второго тома «Мертвых душ» Н.Гоголя".

Історія написання цього тому вперше представлена у хронологічній послідовності. Мало хто знає, що Григорій Васильович ще й лауреат обласної літературної премії ім. М.Коцюбинського, ін. Науковець вперше визначив особливості розвитку культури у найбільшому полковому місті Чернігівщини у 17-18 ст. -нашому Ніжині-у монографії "Культурне життя в Ніжині у ХV11-XV111 ст.",яку написав разом із сином С.Г.Самойленко. Ніжин завжди був духовною перлиною нашого регіону. Про це свідчить і монографія

«Літературне життя Чернігівщини у Х11-ХХ ст.»

Автор подарував центральній міській бібліотеці яскраве видання «Ніжин мій»..., передмову до якого написав колишній Президент України Леонід Кучма. Книга дає змогу ознайомитися з архітектурними та культурними пам"ятками міста, його унікальною історією: "Побувайте тут, пройдіться вулицями, огляньте пам"ятники Т.Шевченку в парку його імені, М.Заньковецькій на площі, яка носить ім"я великої актриси, Ю.Лисянському на вулиці Гоголя і трохи далі...пам"ятник автору безсмертного «Ревізора» та «Мертвих душ». Помилуйтесь Миколаївським собором, ансамблем грецьких храмів... Відчуйте старий Ніжин".

Наталія СТАРІНКО, м. Ніжин 


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/