«Свобода тримається на трьох китах:
ринок, демократія, і кулі в животах.
Іноді просто на кулях в животі.
Зараз розповім як це буває в житті».
Автор цих віршів сам і розповів. Про все, чим присутні цікавилися, і про що вони не запитували.
Відомий не лише в Україні прозаїк і поет Сергій Жадан зустрівся з чернігівськими журналістами, а потім ще мав декілька різних зустрічей у місті над Десною: зі студентами, які «допікали» літератора, з громадою міста…
Друзі прилітають в новий термінал,
Проходять контроль, декларують нал,
Знайома з банку бронює готель,
бавить, як може, дорогих гостей:
гриби на столі
й кримські кораблі:
вітає, так би мовити, на рідній землі.
Ось вони вмикають готельне тіві –
а там репортери по лікті в крові,
і якийсь сержант із геройським таблом,
застосовує лом у боротьбі зі злом.
І диктор коментує мінтовські понти,
й намагається щось в цих кишках знайти —
показує машину з мінюстівським босом
і печального Флакона з паленим баблосом.
Що тут ще скажеш? У цьому є все. Навіть, якби людина й не знала про події в Україні, картинку дійсності вимальовувала б у своїй уяві, а уява, як відомо, у кожного своя.
Так і у віршах майстра сучасного слова. Сергій Жадан у багатьох своїх творах дає читачу можливість самому розмірковувати над смисловим поняттям вкарбованого розуміння, створити свій «індивідуальний» образ, з яким, можливо, доведеться поглинути у вир почуттів, щасливих пригод, непередбачених ситуацій, критичних епізодів…
Читаєш поезію та прозові твори Сергія Жадана, і в кожному, навіть малесенькому як для читача творі, випливає на поверхню хрестоматійність життєвого простору, де ти начебто один, але в той же час – стільки всього, що можна заплутатися у тих лабіринтах невидимості й неоднозначності.
Недарма я скористався можливістю й запитав Сергія саме про це – про неоднозначність написаного у багатьох творах, а він взяв та й підтвердив мої «підозри». «Так, у мене більшість таких творів, коли я не даю читачеві якихось догм, штампів… Якби письменник все пояснював, то це були б якісь математичні формули або кросворди, де кількість літерів обов`язково повинна збігатися… Очевидно, що багато речей пишуться доволі раціонально, інтуїтивно, доволі не усвідомлено, і тому перед читачем виникає безліч інтерпретацій», − зазначив поет.
А взагалі Сергій Жадан, перебуваючи у Чернігові, презентував свою нову книгу «Життя Марії» в рамках проекту «Війна та культура: діалог ворогів», який реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Заходи організовані за підтримки Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ, президент якої є Святослав Померанцев, який із Сергієм приїхав цього разу до славного Чернігова.
Щодо презентованої книги, то вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша.
Як дізнається сам Сергій Жадан, нова книга про те, з чим стикається кожен: про любов і ненависть. «Ця книжка особлива тим, що писалась як щоденник – за доволі короткий термін. Відрізняється особливо контрастним поєднанням внутрішнього та зовнішнього, світлого та темного», − зазначив літератор.
Зустріч письменника у Чернігові була організована громадською організацією «Моє місто».
Сергій ВІТЕР