Субота, 15 Лютого 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Про ситуацію на Чорнобильській АЕС розповів дозиметрист

Про ситуацію на Чорнобильській АЕС розповів дозиметрист


Російський ударний безпілотник 14 лютого 2025 року атакував Чорнобильську АЕС, завдавши удару по конструкції «Укриття», яка накриває зруйнований 4-й енергоблок. Про це повідомив президент Володимир Зеленський.

Попри суттєві пошкодження, пожежу вдалося ліквідувати, а рівень радіації залишився в нормі. Щоб з’ясувати більше інформації про можливі наслідки атаки, «Славутич інфо» звернувся за коментарем до Олександра Купного — колишнього дозиметриста ЧАЕС, який працював на об'єкті понад 20 років.

Хто такий Олександр Купний?

Олександр Купний — експерт з радіаційної безпеки, колишній дозиметрист ЧАЕС, який понад 20 років працював на об’єкті «Укриття». Він неодноразово заходив у зруйнований реакторний зал 4-го блоку, документуючи наслідки аварії 1986 року. Нині живе у Славутичі та веде YouTube-канал «Кофе со вкусом Чернобыля», де ділиться знаннями про зону відчуження та ядерну енергетику.

Олександр Купний

«Арка не розрахована на такі удари»

– Олександре, розкажіть простими словами про конструкцію «Укриття», в яке влучив російський дрон. Чи могло воно витримати такий удар?

 «Арка», яку ще називають «Новий безпечний конфайнмент» (НБК), має двошарову конструкцію. Між внутрішнім та зовнішнім шарами передбачено створення надлишкового тиску. Він потрібен для запобігання виходу радіоактивного пилу у навколишнє середовище. Утім, коли проєктували «Арку», насамперед ураховували захист від впливу довкілля та стримування радіаційних матеріалів усередині. Прямий удар дрона або літака не був у базових розрахунках. Тобто конструкція не розрахована на подібну атаку.

– Наскільки серйозними можуть бути наслідки атаки? Чи є ризик радіаційного забруднення?

—  Пошкоджено цілісність всієї конструкції Арки та її герметичність. Поки з об'єктом «Укриття» нічого не відбувається, ризик радіаційного забруднення мінімальний.

Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС»

Це потенційна загроза, але не пряма ядерна небезпека»

– Чи можна вважати, що ця атака свідчить про намагання Росії створити ядерну загрозу?

—  Якби хотіли створити справді велику ядерну загрозу, били б, імовірно, по сховищах відпрацьованого ядерного палива (ХОЯТ). Проте навіть так удари по будь-якому ядерному об’єкту — це небезпечний прецедент і потенційна ядерна загроза. Такі дії абсолютно неприпустимі.

Місце влучення БПЛА. Фото МАГАТЕ

«Попали у гараж, ризик мінімальний»

– Якщо пошкоджено об’єкт із радіоактивними матеріалами, наскільки швидко можна оцінити ризики?

—  Безпосередньо влучили у північний гараж для обслуговування кранів. Там не зберігаються радіоактивні матеріали. Хоча герметичність «Арки» тепер частково порушена, жодного миттєвого суттєвого витоку радіації не відбулося. Відповідні служби ведуть моніторинг, і якщо всередині «Укриття» не відбувається додаткових аварійних процесів, то ризик мінімальний.

– Чи є у нас зараз достатньо фахівців та обладнання, щоб оперативно реагувати на такі інциденти?

Без поняття.

Фото: ДСНС України

«Демонтаж нестабільних конструкцій відкладається»

– Якими можуть бути довгострокові наслідки?

—  Зважаючи на пошкодження, це може вплинути на терміни демонтажу нестабільних конструкцій усередині «Укриття». Ці роботи й так планувалися відкласти до 2027 року, тож тепер імовірно, що графіки посунуться ще більше.

«Захист потрібно посилювати»

– Чи достатньо, на вашу думку, захищені наші стратегічні ядерні об'єкти? Чи можна було передбачити таку атаку?

—  Про ступінь захисту говорити складно, бо ми не знаємо всіх деталей. Але очевидно, що є над чим працювати.

Фото з телеграм каналу: Андрій Єрмак

«Міжнародні механізми не працюють під час війни»

– Які міжнародні механізми можуть допомогти убезпечити українські ядерні об’єкти від атак?

 Під час війни таких механізмів немає. Єдиний варіант — закінчення війни.

«Рівень загрози мінімальний»

– Ви працювали в умовах радіаційної небезпеки. Як оцінюєте поточний рівень загрози?

—  Мінімальний.

– Яка ваша головна рекомендація українцям після цієї атаки?

—  Глибоко вдихнути, і на видиху… ну, ви самі знаєте, що сказати в бік агресора. Серйозно – не панікувати!

Фото: Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС»

«Ремонт відкладеться до кінця війни»

– Які строки відновлення «Укриття», зважаючи на пошкодження?

 Роботи на висоті потребують спеціалістів. На «Арці» працювали іноземні висотники, а зараз їх залучити складно. Тому реальні відновлювальні роботи розпочнуться після війни.

Фото: Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС»

Атака російського дрона на «Укриття» Чорнобильської АЕС, безумовно, викликала тривогу в суспільстві. Утім, за словами Олександра Купного, реального ядерного інциденту не сталося, а радіаційний фон залишився стабільним. Найбільшим викликом вбачаються наслідки для самої конструкції «Арки» та перенесення термінів подальших робіт із демонтажу нестабільних елементів.

Експерт наголошує, що ця атака — ще один сигнал для України та міжнародної спільноти про те, що критична ядерна інфраструктура потребує посиленої охорони. В умовах війни, коли жодні міжнародні угоди не захищають об’єкти від ракетних чи дронових ударів, безпека залежить від успіху ЗСУ, систем ППО та координації з міжнародними партнерами.

Славутичани та українці, давайте дослухаємось до поради Олександра: глибоко вдихнемо, пішлемо агресора у відомому напрямку та будемо ще більше донатити й допомагати ЗСУ.

А якщо хочете більше розібратися, як працює Чорнобильська АЕС і чому її досі називають одним із найнебезпечніших об'єктів у світі, обов’язково подивіться відео Олександра Купного на його YouTube-каналі «Кофе со вкусом Чернобыля». Там без сухої теорії, зате з цікавими фактами та унікальними кадрами.

Рая Торчишник, slavutych.info


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/