Четверг, 26 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Жінка продала свої нагороди, аби перекрити над оселею дах, що протікав

Жінка продала свої нагороди, аби перекрити над оселею дах, що протікав


Надії Миколаївні Левкович 92 роки. Ще два роки тому вона порала город, тримала курей. Але від нехитрого господарства довелось відмовитись – нині жінка майже нічого не бачить, навіть по хаті ходить навпомацки.
Кажу: «Хочу написати про ваше життя, Надіє Миколаївно. Я соціальна працівниця, звуть мене Алла Мачача». Подумала хвильку: «А я такого прізвища у нас на Городнянщині не чула». Кажу: «У мене син на «швидкій» працював, Вася Мачача. Може, доводилось чути, як коли «швидку» викликали?» «Ні, – каже, – ніколи не викликала. Навіщо? Все одно, як захворієш, вже ніщо не допоможе. А що там писати? Наче й розповісти мені нічого, хоч 92 роки на світі прожила» Але спілкуватись не відмовляється і сама поринає у спогади свого непростого, наповненого випробуваннями, життя.
Народилась Надія Миколаївна у далекому 1932-му році у Пекурівці.
– Батьки мої були родом звідти. Батько Микола Амосійович з 1910-го року, а мати Варвара Лаврентіївна – з 1909-го, – каже жінка. – Обоє вони були простими робітниками, колгоспниками. Жили ми дуже бідно. Нас у батьків було троє, я мала ще двох молодших сестричок – Ніну з 1936-го року, вона вже відійшла у засвіти, і Парасковію, яка у 1937-му народилася. Вона теж живе нині у Городні.

Мама Варвара й тато Микола – молоді й щасливі

Напередодні війни, у 1939 році, з Пекурівки почали виїжджати люди як переселенці у Тюменську область. Поїхали й Надійчині батьки, забравши з собою трьох маленьких доньок, у пошуках кращого життя. Тоді з Пекурівки в далекий Тюменський край поїхало одразу десять сімей.

– Поселили нас теж у селі, – поринає в дитячі спогади Надія Миколаївна. – Батькам дали роботу в колгоспі. Але невдовзі почалась війна, і батька одразу забрали на фронт. У перший же рік війни він і згинув. Мама залишилась сама з нами трьома на руках. Тяжко працювала – була свинаркою. Ми, як могли, їй допомагали дома по господарству. Я в школу ходила там же. Бідність була страшенна, – каже жінка і замовкає від важких спогадів.

Постають в уяві картини, мов кадри страшного кіно, як три дівчинки ходили в поля збирати колоски. Принесуть свою нехитру здобич додому, а мама ті колоски на жорнах перемеле і таких собі млинців напече. От уже і голод трохи втамується.

– Як ми вижили, з голоду не повмирали, досі дивуюся, – змахує жінка сльозу від тих болючих спогадів. – Ми з Ніною не шустрими були, а наша найменша, Парасковія, – та розбитною вродилася. От якось вона дізналась, що у євреїв, які в селі мали власний магазинчик, нема своїх діточок. То вона, маленька ж бо, пролізе попід парканом, зайде в магазин і стоїть мовчки. Але не просить, щоб дали якоїсь їжі. Господарі магазину зжаляться над дитиною, нагодують її, ще й щось із собою дадуть, а вона нам хутчій несе. Ще сестричка довідалась, що й голова колгоспу з дружиною теж є бездітною парою, то почала й до них ходити. І так само, жаліючи дитину. вони її підгодовували, а вона з нами ділилася. А то якось головиха запропонувала Парасковії залишитися в них жити, а вона ні в яку: «Ні, піду додому. До мами і сестричок».

Льон возили кіньми

До 1948 року вдова з доньками тулилась на чужині. А тоді повернулась додому, в Пекурівку – рідна земля є рідна. Дівчата пасли корів, заробляючи якийсь кусень хліба. Але й тут панувала післявоєнна виснажлива бідність. Тому Варвара Лаврентіївна відправила свою старшу доньку до її тітки, яка мешкала на Хмельниччині.

– Мені тоді сімнадцяти років не було, – каже Надія Миколаївна. – А я ще й дрібненькою вдалась, зростом невеличкою. На роботу мене ніхто не хотів брати. Але потім мій двоюрідний брат, який працював заготівельником шкур, пішов на будівництво до керуючого і попрохав, щоб хоч кудись мене прилаштували. А якось зустрілась мені на вулиці жінка, й каже раптом: «Я не з ромів, але послухай, що тобі скажу: повертайся до себе додому, звідки ти є. Там тобі шана буде». Не знаю, чи дослухалась я до тих слів, чи просто дуже додому хотілося, та я таки повернулася на Городнянщину. Влаштувалась в організацію військбуду (була така в Городні, будувала об’єкти для військових частин) на цивільну посаду, була маляром-штукатуром. Пропрацювала 13 років. А потім військбуд передали військовій частині, що базувалась у Чернігові, тобто, змінили підпорядкування організації. Нас нібито скоротили, а потім одразу можна було влаштуватись назад, вже нібито в нове формування. Тож я повернулась до своєї малярської роботи, але вже в Чернігові. Сім років працювала там, жила в гуртожитку. А їздити доводилось по всіх областях України на будівництва. Ото якось, перебуваючи у відрядженні на Сумщині, я для себе вирішила, що повернусь у Чернігів – розрахуюсь з роботи і повернусь на Городнянщину.

Іван, якого любила все життя й донині

Так Надія Миколаївна у 1970 році опинилась у Городні і пішла працювати на місцевий льонозавод, де трудилась ціла династія Левковичів, практично вся її рідня працювала на цьому підприємстві.

– Збулись таки слова тієї ворожки, що на Хмельниччині мені зустрілась, – каже жінка. – Все сталося – і шана, і кохання. 24 роки пропрацювала я на льонозаводі. Мама моя теж тут була почесним робітником, неодноразово нагороджувалась почесними грамотами. Сестра Парасковія – працювала тут же, поруч з нами, теж була відзначена орденом «Дружба народів». І я від них не відставала – маю 20 почесних грамот за сумлінну працю, медаль «За добросовісний труд», три медалі «Переможець соцзмагань», орден «Дружби народів», орден Трудової слави ІІІ ступеня, медаль «Ветеран праці». І мій портрет, і портрети батьків були в Чернігові на Дошці Пошани за самовіддану працю. От і шана. А кохання… Коли працювала у військбуді, познайомилась з хлопцем, він тут служив, а сам родом був з Донбасу. Іван Беляєв. Ми полюбили один одного. Від нього я й народила донечку. На жаль, вона прожила лише два місяці, і померла. По закінченню служби Іван демобілізувався і поїхав назад, на Донбас. А я залишилась у Городні. Я пронесла до нього кохання через усе життя. Більше заміж не ходила і дітей більше не було.
Портрет молодого Івана і досі висить на стіні в її кімнаті. Все життя вона чекала, що коханий повернеться, але… Мама Надії Миколаївни Варвара померла у 1995 році.

Надія Миколаївна Левкович

Відтоді жінка живе сама у тій квартирці, якщо це житло можна так назвати, що дали колись матері від льонозаводу. До неї ходить соціальна робітниця, а ще доглядає за тіткою, допомагає їй у щоденних справах племінник – син сестри Парасковії. Більше десяти років жінка була вимушена продати частину своїх нагород – не було коштів, щоб перекрити над оселею дах, що протікав. Допоки очі бачили й руки працювали, не було часу особливо замислюватись над викрутасами власної долі. А нині вона, перебираючи наосліп тремтячими руками свої грамоти й відзнаки, згадує гірке минуле і ні-ні, та й зітре старечою рукою сльозину зі зморшкуватої щоки…

Алла Мачача

Головне фото: Мама Варвара на льонозаводі (третя зліва).

Новини Городнянщини


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/