Пятница, 22 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Рослина, яку називають донькою вітрів, росте на Чернігівщині

Рослина, яку називають донькою вітрів, росте на Чернігівщині


Навесні листяний ліс не впізнати! Листя на деревах ще нема і ніщо не перешкоджає сонячним променям освітлювати та прогрівати ґрунт. І на ньому розквітає різнобарвний килим первоцвітів. Медунки, рясти, зірочки, анемони та інші намагаються встигнути відцвісти допоки їх накриє тінню.

В пістрявому килимі первоцвітів виділяються жовті зірочки анемони жовтецевої та білі – анемони дібровної та лісової. З ними і познайомимося ближче.

Сама назва рослини дослівно перекладається з грецької як «донька вітрів» – «ἄνεμος» («вітер») + жіночій матронімічний суфікс -ώνη («донька когось»). На зв’язок з вітром вказує московитська назва роду «ветреница» та німецька «Windröschen».

Анемони – багаторічні трав’янисті рослини, надземна частина яких кожного року відмирає, а зимувати залишається товсте кореневище. Саме кореневище розміщується в поверхневих шарах ґрунту, тому рослини сильно страждають від витоптування. Але в сприятливих умовах анемони можуть зростати десятки років на одному місці. До речі, вони вперше зацвітають лише на 10 – 12 рік після проростання насіння.

Квітують жовтецева та дібровна анемони в квітні – травні, а лісова – травні – червні. Квіти не виділяють нектару, бо не мають нектарників, а комах-запилювачів (мухи та дрібні жуки) приваблює їстівний пилок. Перед дощем та на ніч квіти закриваються, оберігаючи пилок від вологи. Після квітування надземна частина відмирає.

Анемони, як і більшість представників родини Жовтецевих, отруйні рослини. В своєму складі вони містять речовину анемонол, яка може викликати опіки шкіри. Якщо навесні кореневище анемони залишається без наземної частини, то вся рослина гине.

Пам’ятайте, первоцвіти – це тендітні рослини, в букетах вони швидко в’януть. Тож приїжджайте до Мезинського НПП щоб помилуватися цією красою. Саме зараз в лісах парку квітне килим з тисячі первоцвітів.

Назар Назаров, науковий співробітник

Світлини автора та Людмили Науменко


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/